2022-11-25

„Państwo w Państwie” - odcinek 462, na żywo 27 listopada

Jak zarobić na dramacie uchodźców z Ukrainy? Spółka, która podpisała z Wojewodą Mazowieckim umowę na dofinansowanie Centrum Pomocy w Warszawie, mogła wyłudzić z państwowej kasy miliony złotych, zawyżając deklarowaną liczbę łóżek dostępnych dla uchodźców. Mimo tego wciąż otrzymuje kolejne pieniądze... Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 13 listopada o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Podwójnie zawyżone liczby
W czerwcu 2022 roku media obiegła informacja o zakończeniu finansowania przez Wojewodę Mazowieckiego jednego z największych w Polsce Centrum Pomocy dla uchodźców z Ukrainy, mieszczącym się w hali Global Expo przy ul. Modlińskiej. Oficjalnym powodem miały być nieprawidłowości wykryte przez urzędników podczas dwóch kontroli. Chodziło między innymi o dwukrotnie zawyżone liczby dostępnych łóżek. Zamiast deklarowanych przez Spółkę zarządzająca Centrum ponad 2000 uchodźców, podczas kontroli stwierdzono liczbę nieznacznie przekraczającą tysiąc.

Wyłudzone miliony
Spółka swoje raporty skorygowała i ostatecznie została jej wypłacona kwota od prawidłowej liczby uchodźców. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja wyglądała w marcu, kwietniu i maju, kiedy kontrole nie były przeprowadzane. A biorąc pod uwagę, iż początkowo za dobę pobytu jednej osoby wypłacano prawie 100 zł, później około 50 zł, może chodzić nawet o miliony złotych. Dodatkowo okazało się, że Spółka, która podpisała umowę z Wojewodą, nie ma prawa dysponować nieruchomością, w której zorganizowano pomoc dla uchodźców. Budynek należy bowiem do... innej Spółki, której zadłużenie wobec kilkudziesięciu podmiotów, w tym publicznych, sięga kwoty 130 mln złotych. A wierzyciele od lat nie mogą odzyskać swoich pieniędzy. Spółka jest zresztą w upadłości, natomiast postępowanie zostało faktycznie wstrzymane, z uwagi przez uniemożliwianie syndykowi wejścia do budynku.

Ucieczka przed wierzycielami
Według rozmówców dziennikarzy programu „Państwo w Państwie” wiele wskazuje na to, że cała operacja miała na celu nie tylko ucieczkę przed wierzycielami, ale też dalsze zarabianie na nieruchomości przy ul. Modlińskiej. Szczególnie szokujące jest to, że obie firmy (faktyczny właściciel i Spółka wynajmująca budynek) są powiązane osobowo. I tak mogłaby się zakończyć historia o niefrasobliwym zarządzaniu publiczną kasą...

Hojna dzielnica
Z informacji, do których dotarła reporterka programu „Państwo w Państwie” Agnieszka Zalewska, wynika, że po zakończeniu współpracy z Wojewodą, publiczne pieniądze nadal szerokim strumieniem płyną do Spółki zarządzającej obiektem. Wystąpiła ona o dofinansowanie do warszawskiej dzielnicy Białołęka. Od czerwca do końca października 2022 roku dzielnica wypłaciła ze swojej kasy Spółce ponad 2 mln złotych!

Wojewoda wciąż płaci
Największy absurdem jest fakt, że choć to Urząd Miasta zbiera i rozpatruje wnioski, to dofinansowanie płynie z kasy Wojewody Mazowieckiego. Czyli, mimo że Wojewoda zerwał umowę na dofinansowanie w czerwcu z uwagi na liczne nieprawidłowości, to wciąż płaci Spółce za pobyt uchodźców w hali Global Expo...

Czy interwencja programu „Państwo w Państwie” pomoże w rozwiązaniu sprawy?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.