2022-11-17

„Państwo w Państwie” - odcinek 461, na żywo 20 listopada

Od pięciu lat pan Krystian zmaga się z chorobą nerek, które pracują w zaledwie 15-20 procentach. Jego stan jest już na tyle ciężki, że co drugi dzień musi jeździć z Sieradza do Łodzi, aby poddawać się dializom. Gdyby nie wizyty u specjalistów, narządy przestałyby w ogóle funkcjonować. Z powodu choroby nie może również podjąć pracy. Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 20 listopada o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Przeszczep jedynym ratunkiem
Najlepsza dla chorego, mająca również największe szanse na powodzenie, byłaby transplantacja od członka rodziny. Dawcą mógłby i też chciałby być starszy brat pana Krystiana. Problem w tym, że obecnie przebywa w Zakładzie Karnym, a sąd nie wyraził zgody na przerwę w odbywaniu kary.

Pomoc zza krat
Bracia nie widzieli się od dwudziestu lat, ale są w stałym kontakcie telefonicznym. Osadzony Mariusz nie miał żadnych wątpliwości i od razu zgodził się na zabieg. Do sądu trafił wniosek o przerwę w karze. Po wielu miesiącach wydano jednak decyzję negatywną, uzasadniając to niewystarczająco umotywowanym wnioskiem. Zabrakło przede wszystkim badania potwierdzającego, że brat może być dawcą nerki.

Kolejne komplikacje
Po trzech tygodniach odpowiednie dokumenty zostały uzupełnione. Sąd uznał, że nowy wniosek jest tożsamy z poprzednim i go nie rozpatrzył. A ponieważ sprawa jest wciąż w toku i ma toczyć się przed sądem drugiej instancji, to nie ma możliwości, aby sąd ponownie się nią zajął.

Wątpliwości i formalności
Sąd sugerował także, że skoro osadzony brat ma wyjść z więzienia dopiero w 2028 roku to taka okoliczność jak operacja, może skłaniać go do ucieczki. Ponadto domagano się ustalenia, ile czasu potrzebne jest na transplantację i późniejszą rekonwalescencję. Lekarze tłumaczą jednak, że to sprawa indywidualna i nie da się tego ustalić. Zwykle taki proces trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Co dalej? Czy ratowanie zdrowia i życia powinno być konfrontowane z czasochłonnymi procedurami?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.