2022-08-21

Earth Festival 2022: Tak zagrały „Gwiazdy dla Czystej Polski”

Znakomici artyści w Uniejowie na wyjątkowym koncercie z przesłaniem. Trzeciego dnia Earth Festival zaprezentowali się znani z zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska: Andrzej Piaseczny, Julia Wieniawa, Doda, Małgorzata Ostrowska, Michał Szpak, Sebastian Riedel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Ania Rusowicz, Pectus, Konin Gospel Choir. Na scenie także Grott Orkiestra oraz prowadzące: Marcelina Zawadzka i Ilona Krawczyńska. Pomiędzy występami wyświetlane były klipy przygotowane przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Zobacz wideo!

Sentymentalne otwarcie
Na początek Andrzej Piaseczny, któremu ekologia jest bliska sercu. - Gramy dla czystej Polski. Dla czystego nieba, żeby mogły o nim powstawać choćby takie utwory - mówił. W utworze z repertuaru zespołu Czerwone Gitary „Niebo z moich stron” piosenkarzowi towarzyszył Konin Gospel Choir. Razem zabrali w podróż do przeszłości pełnej przyjemnych wspomnień.

Czas na zmiany
Bez zmian w podejściu do środowiska beztroskie chwile pozostaną tylko retrospekcją. Przypomniały o tym prowadzące: Marcelina Zawadzka i Ilona Krawczyńska, które poruszyły temat skażenia Odry. - To jest czas, żebyśmy się obudzili. To jest być albo nie być - podkreślała pierwsza z nich. Do tego opowiedziały o jednym ze światowych problemów ekologicznych, którym jest gigantyczny wzrost temperatur.

Świetnie przyjęty cover
Refleksyjną atmosferę w dobrze znanym wielu przeboju polskiej muzyki podtrzymała Doda, która sięgnęła po utwór zespołu Maanam „Krakowski spleen”. Dla wielu widzów taki wybór mógł być zaskoczeniem, ale reakcje publiczności podczas występu artystki były bardzo żywiołowe.

Boso przez świat
Podczas Earth Festival poruszany jest także temat nadmiernego konsumpcjonizmu i materializmu. Wszystkie gromadzone przez nas rzeczy stają się nieistotne, kiedy nadchodzi nasz czas, o czym przypomniał w swoim przeboju „Boso” Sebastian Karpiel-Bułecka.

Pytania o przyszłość
Każdego dnia warto cieszyć się otaczającym nas światem, bo... „w życiu piękne są tylko chwile”. Na scenie Sebastian Riedel i „Naiwne pytania” z repertuaru grupy Dżem, w którym występował jego ojciec Ryszard.

O wodzie z ekspertem
Marcelina Zawadzka i Ilona Krawczyńska zaprosiły do siebie dziennikarza Jarosława Kreta, który opowiedział o kurczeniu się zasobów wody na świecie, wysychaniu rzek i jezior. Woda jest niezbędna do życia, ale jej gigantyczne ilości pochłania między innymi produkcja ubrań i mięsa. Co wydarzyłoby się, gdyby zasoby czystej wody wyczerpały się za trzydzieści lat?

Okruchy tamtych dni
Muzycznym nawiązaniem do informacji o tym, w jaki sposób człowiek niszczy środowisko był przebój z lat 80. „Już nie ma dzikich plaż” w interpretacji Ani Rusowicz. Piosenkę oryginalnie wykonywała Irena Santor.

Niezbędna pokora
Co jest potrzebne, aby świat stał się bardziej przyjaznym miejscem do życia? Na pewno pomocna w tym może być siła braci. Pectus tworzą Tomasz, Maciej, Marek i Mateusz Szczepanikowie, a ich utwory dotykają wielu ważnych tematów. Jak mówią artyści „Drzewo” to opowieść o bezsilności, pokorze do tego, co ziemskie bez względu na to kim jesteśmy.

O miłości i przebaczeniu
Po tym jak Jarosław Kret przekazał publiczności, że z powodu smogu w Polsce rocznie może umierać pięćdziesiąt tysięcy osób, potrzebne było nieco optymizmu. Więc na scenie w Uniejowie ponownie Andrzej Piaseczny. Artysta tym razem śpiewał o relacjach międzyludzkich. Na początek wykonał „Miłość” z wydanego w 2021 roku albumu „50/50”, a nieco później inny przebój: „Chodź, przytul, przebacz”.

Warto zacząć od siebie
Jak rozpocząć zmianę nawyków na lepsze dla otaczającego nas środowiska? - Zaczynam od siebie, bo myślę, że kiedy wszyscy zaczniemy od siebie, to będziemy mogli wspólnie zrobić więcej - mówiła artystka przed Earth Festival 2022. Pierwszym utworem, który wykonała tego wieczoru było „Nie muszę”.

Co dzieje się pod wodą?
Na zakończenie pierwszej części koncertu w fantazyjną podróż do innej krainy publiczność i widzów zaprosiła Małgorzata Ostrowska. - To, co dzieje się na lądzie, to pod wodą też się zdarza. I ma fatalne konsekwencje - stwierdziła gorzko wokalistka nawiązując do słów utworu „Meluzyna”. W dalszej części koncertu zaśpiewała także utwór „Gołębi puch”, który wylansowała w roli wokalistki zespołu Lombard.

Ostrzeżenie i prośba
Michał Szpak od długiego czasu przestrzega przed niszczeniem środowiska. Artysta angażujący się w swój wielki hit „Color of Your Life” z towarzyszeniem Konin Gospel Choir oraz wydany w 2022 roku singiel „Halo wodospad”. - Proszę, pomyślcie o Ziemi. Mamy coraz mniej czasu - mówił do widzów piosenkarz.

Obudzić nadzieję
Po tym jak Jarosław Kret przestawił, jakie straty co roku odnotowuje środowisko na Ziemi, promyk nadziei w serca publiczności starała się wlać Ania Rusowicz w piosence „Hej, dzień się budzi”. W oryginale wykonywali ją Jolanta Borusiewicz i Tadeusz Woźniak. Autorem ponadczasowego tekstu jest Jerzy Kleyny, a kompozytorką Katarzyna Gaertner.

Myśląc o kolejnych pokoleniach
Następnie dużą dawkę energii dostarczył Sebastian Karpiel-Bułecka i towarzyszący mu muzycy. „W dzikie wino zaplątani” Marka Grechuty w ludowej aranżacji spotkało się z bardzo przyjazną reakcją publiczności. - Dbajmy o naszą planetę, szczególnie w kontekście przyszłych pokoleń, aby nasze dzieci mogły cieszyć się pięknem Ziemi - powiedział wokalista na pożegnanie.

Modowe porady od Dody
- Nie regulujcie odbiorników. Ja jestem w tej samej sukience, co wcześniej. To nie jest wstyd ubierać się w to samo - powiedziała Doda dając parę rad na temat „recyklingu” odzieży, zanim wykonała piosenkę „Melodia ta”.

To nie czas, żeby milczeć
Wydarzenie w Uniejowie to czas, kiedy głos osób, które dbają o środowisko wybrzmiewa jeszcze głośniej. Dlatego Julia Wieniawa odniosła się do tytułu swojego utworu „Milczysz”. - Jesteśmy tutaj po to, żeby nie milczeć na ważne tematy. Nasza Ziemia jest tylko jedna, dlatego dbajmy o nią i szanujmy ją - zaapelowała do widzów.

Energia i entuzjazm
Podczas koncertu „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” po raz drugi na scenie zespół Pectus. Żywiołowy „Jeden moment” porwał publiczność do zabawy. - Razem możemy zmienić świat - podkreślał lider grupy Tomasz Szczepanik.

Finał z przesłaniem
Zanim nadszedł czas na pożegnanie Dominika Tarczyńska i Przemysław Białkowski reprezentujący Stowarzyszenie Program Czysta Polska przypomnieli Dekalog Ekologiczny. Podsumowaniem wieczoru był hymn stowarzyszenia - „Psalm dla Ziemi” - w wykonaniu Konin Gospel Choir pod dyrekcją Beaty Stanisławskiej-Królikiewicz i Grott Orkiestry pod dyrekcją Michała Grotta.

Od czego zacząć zmiany?
Pomiędzy występami wyświetlane były klipy przygotowane przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska, w których wystąpili między innymi Antoni Pawlicki, Andrzej Piaseczny, Marcelina Zawadzka, Ilona Krawczyńska, Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Maja Włoszczowska, Dominika Tarczyńska i Przemysław Białkowski. Artyści przekazują w nich wskazówki, w jaki sposób dbać o otaczające nas środowisko. Hasłem przewodnim jest „Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu”.

Earth Festival 2022 - zobacz koncert „Gwiazdy dla Czystej Polski”:

Partnerzy i patroni
Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Program Czysta Polska, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Termy Uniejów, a także Fundacja Polsat, Polkomtel operator sieci Plus, Polsat Box wcześniej Cyfrowy Polsat, Esoleo, Nesobus, ZE PAK S.A. Elektrownia Pątnów oraz Zielona Interia. Patronem kina plenerowego jest BBC Earth.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Patronami medialnym Earth Festival 2022 są: Interia oraz Radio ZET. Organizatorami wydarzenia są: Visionair i For Earth For Us.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat