2022-08-19

„Zalewski i Przyjaciele”, którym Ziemia nie jest obojętna. Wideo

Gwiazdy na scenie w Uniejowie podczas pierwszego dnia Earth Festival 2022. Do udziału w koncercie zbudowanym wokół czterech żywiołów: ziemi, powietrza, ognia i wody, Krzysztof Zalewski zaprosił przyjaciół, którym troska o planetę i ekologia są szczególnie bliskie. Wystąpili m.in. Andrzej Smolik, Natalia Przybysz, Monika Brodka i Natalia Szroeder, wykonując swoje największe przeboje, a także covery takich hitów, jak „Beds Are Burning”, „Help” i kultowy „Earth Song”.

Manifest ekologiczny na początek
Gospodarz koncertu Krzysztof Zalewski oraz towarzyszący mu Andrzej Smolik, przywitali publiczność w Uniejowie oraz widzów przed telewizorami wykonaniem utworu „Kolorowy wiatr”. Kultowa piosenka z filmu „Pocahontas” została przez obu muzyków zaaranżowana na nowo na potrzeby dokumentalnej serii „Planeta doskonała” BBC Earth, której fragmenty wyświetlono na telebimie. - Dla nas to jest przede wszystkim ekologiczny manifest - powiedział Krzysztof Zalewski.

Spojrzenie z lotu ptaka
- To jest koncert zbudowany wokół czterech żywiołów - przypomniał wokalista, wymieniając ziemię, powietrze, ogień i wodę. A skoro powietrze, to utwór „Ptaki” z tekstem, który szczególnie wybrzmiał w ten wieczór: „Kiedy lecę wyżej widzę, że to, co dzieli nas, jest nieprawdziwe”. Krzysztof Zalewski wielokrotnie nawiązał do tego ze sceny w Uniejowie, zwracając uwagę, że tylko jednocząc siły i działając wspólnie, możemy odmienić los planety.

Jedna z najlepszych wokalistek świata
Tak swojego pierwszego gościa zapowiedział Krzysztof Zalewski. Jak podkreślił, planując koncert, w pierwszej kolejności pomyślał, że musi wystąpić na nim Natalia Przybysz. - Jest weganką, stara się żyć w harmonii z naturą. Do tego ma własny ogródek, jest jedną z najlepszych wokalistek na świecie i moją przyjaciółką - zapowiedział piosenkarkę. Duet zaśpiewał razem „Ciepły wiatr”.

Męski tercet na scenie
Jedną z gwiazd eventu, który gościły Termy Uniejów był Grubson. Wokalista poznał Krzysztofa Zalewskiego i Andrzeja Smolika podczas współpracy przy okazji Męskiego Grania. Na Earth Festival uświetnił wieczór brawurowym wykonaniem piosenki „Złota kula”.

Nie jest za późno!
- Niektórzy mówią, że jest za późno i oddychamy tak zatrutym powietrzem, że już „po wszystkim”. Ale ja wolę być w kaście naiwniaków. Wierzę, że jeśli będziemy działać razem i „cisnąć” rządzących, żeby odeszli od paliw kopalnych, przerzucili się na odnawialne źródła energii, to nie jest koniec! - powiedział gospodarz koncertu, zapowiadając utwór... „Początek”, wykonany tym razem solo.

„W Uniejowie zrobiło się jaśniej!”
Nawiązując do czterech żywiołów, wokół których zbudowany był scenariusz wydarzenia, wokalista żartował z publicznością, że wieczór takich występów może przegonić ciemne chmury. Na scenie zatem przebój „Jaśniej”!

Świat muzyki i polityki
Gwiazdy koncertu pierwszego dnia Earth Festival zaśpiewały nie tylko swoje największe hity, ale też znane covery. Igo wykonał „Beds Are Burning” z repertuaru Midnight Oil. Frontman grupy, Peter Garrett, w 2002 roku odszedł z zespołu, skupiając się na karierze politycznej. W australijskim rządzie został... ministrem ds. zmiany klimatu, środowiska, dziedzictwa i sztuki.

Gorące uczucia
Romantycznie i nastrojowo! Natalia Szroeder w duecie z Krzysztofem Zalewskim w balladzie „Miłość, miłość”. - Jakoś gorąco mi się zrobiło - żartował po tym wykonie piosenkarz.

Z piękną wokalistką wystąpił tego wieczoru jeszcze raz w utworze „Na apatię”.

Są takie chwile
Pierwszą część koncertu zakończyła „Zazdrość”. Piosenkę grupy Hey zaśpiewali wspólnie Igo i Krzysztof Zalewski. Muzycy po raz pierwszy zaprezentowali się w tym utworze w 2019 roku. Otrzymali wówczas nominację do Fryderyka w kategorii Najlepsze nowe wykonanie.

Kultowy hit
Koncert „Zalewski i Przyjaciele” rozpoczął ekologiczny manifest. Także na początku jego drugiej części fani usłyszeli legendarny przebój. W oryginale piosence „Earth Song” Michaela Jacksona towarzyszył jeden z najsłynniejszych i niezwykle wzruszających teledysków. W Uniejowie hit „króla popu” zaśpiewali Krzysztof Zalewski i Paulina Przybysz.

Największe przeboje
Choć Earth Festival to wydarzenie z niezwykle ważnym i poważnym przesłaniem, w Uniejowie nie zabrakło także rozrywki na wysokim poziomie. Gospodarz wieczoru porwał publiczność do wspólnej zabawy, prezentując jeden z najważniejszych utworów w swojej dyskografii - „Kurier”, skomponowany na potrzeby filmu inspirowanego historią życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Mocny przekaz
- Miałem zaszczyt i przyjemność grać z Brodką przez kilka lat, jako muzyk akompaniujący. Napawa mnie wielkim szczęściem, że mogłem zaprosić ją dziś, jako jej przyjaciel - zapowiedział jedną z gwiazd Krzysztof Zalewski. Brodka zaśpiewała z nim piosenkę „Granda”. - To, co się dzieje z klimatem, to jest naprawdę granda - skomentował wokalista.

Wołanie o pomoc
Znakomici goście, jako chórek, a Krzysztof Zalewski w przeboju najsłynniejszego zespołu w historii muzyki rozrywkowej. „Help” grupy The Beatles w Uniejowie zabrzmiało jak wołanie o pomoc dla Ziemi i klimatu.

Zacząć od własnego otoczenia
Artyści biorący udział w wydarzeniu wielokrotnie podkreślali, że wspólną walkę o zmiany w środowisku trzeba rozpocząć od siebie. - No to teraz coś z własnego podwórka - zapowiedział występ z utworem „Polsko” główny bohater piątkowego eventu.

Jak długo wytrzyma planeta?
- Ile jeszcze Ziemia jest w stanie nas znieść? - zastanawiał się ze sceny Krzysztof Zalewski. - Na razie jeszcze tu stoimy - dodał i zaśpiewał „I'm still standing” Eltona Johna, zapraszając na czwartą część koncertu, której motywem przewodnim była woda.

„Było pierwsze lato...”
Brodka w jednym z najpopularniejszych utworów gospodarza wieczoru. Wokalistka zaprezentowała hit „Annuszka”, za który Krzysztof Zalewski otrzymał Fryderyka. I w tym tekście nie zabrakło słów brzmiących szczególnie w trakcie koncertu dla Ziemi: „A co jeżeli zostało nam tylko pięć minut życia”?

Głos pokolenia na Earth Festival
Jeżeli zapowiadać swojego gościa, to tylko w takim stylu jak Krzysztof Zalewski. - Moja mentorka, dla polskiej muzyki jest tak niezbędna, jak woda dla wszystkich żywych organizmów - powiedział, gdy na scenie pojawiła się Katarzyna Nosowska. Frontmenka grupy Hey zaśpiewała piosenkę „Era retuszera” z wydanej w 2007 roku solowej płyty „UniSexBlues”.

Tak mało trzeba
Kultowy utwór legendarnego wokalisty w brawurowym wykonaniu. Krzysztof Zalewski oraz Natalia i Paulina Przybysz zaśpiewali „Jednego serca” - utwór, który znalazł się na wydanej w 2018 roku płycie „Zalewski śpiewa Niemena”. Artystki występujące niegdyś jako „Sistars” nagrały chórki na ten wyjątkowy krążek.

A na finał...
Pierwszy dzień Earth Festival 2022 w Uniejowie zakończyła „Zabawa, zabawa” w wykonaniu głównego bohatera wieczoru. Krzysztof Zalewski podziękował wszystkim muzykom, których można było usłyszeć podczas koncertu i zaprosił na dwa kolejne dni festiwalu.

Earth Festival 2022 - zobacz koncert „Zalewski i Przyjaciele”:

Partnerzy i patroni
Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Program Czysta Polska, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Termy Uniejów, a także Fundacja Polsat, Polkomtel operator sieci Plus, Polsat Box wcześniej Cyfrowy Polsat, Esoleo, Nesobus, ZE PAK S.A. Elektrownia Pątnów oraz Zielona Interia. Patronem kina plenerowego jest BBC Earth.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Patronami medialnym Earth Festival 2022 są: Interia oraz Radio ZET. Organizatorami wydarzenia są: Visionair i For Earth For Us.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat