2022-06-16

„Dr Emma” o stomatologicznych grzechach Polaków i programie

0

Stomatolog dr n. med Emma Kiworkowa to bohaterka serialu dokumentalnego o pracy kliniki rozwiązującej trudne i ciekawe przypadki medyczne. Jak mówi w rozmowie z POLSAT.PL, czuje, że ma potrzebę prawdziwej misji, dzięki której - jak za pomocą magicznej różdżki - może odmieniać uśmiech, ale też jakość życia pacjentów. „Dr Emma” od 18 czerwca w soboty o godz. 13:10.

Oglądaj Dr Emma online na polsatgo.pl.

- Dlaczego zdecydowała się pani na udział w programie „Dr Emma”?

- Brałam udział w kilku programach związanych z metamorfozami jako ekspert. Później, w trakcie któregoś ze spotkań, zapytano mnie, czy nie chciałabym zrealizować podobnego projektu, ale związanego stricte ze stomatologią. Byłam nieco zaskoczona tym pytaniem. Myśl jednak została i zaczęła powoli kiełkować. Pomyślałam, że można dotrzeć z uświadamianiem problemów stomatologicznych do szerszej grupy ludzi. W końcu poznałam odpowiednich ludzi, którzy przedstawili mi swoją wizję programu i uznałam, że to może być bardzo ciekawy i ważny projekt. I tak to się potoczyło. Dziś jestem naprawdę dumna z „Dr Emmy”. Naturalnie, nie chodzi tu o mnie, ale o efekty naszej pracy, które zobaczą Państwo na antenie Telewizji POLSAT. 

- Jak wyglądała realizacja programu?
- Zaraz po tym jak zaczęliśmy nagrania, wybuchła pandemia. W związku z tym cały proces nagrań, który miał trwać dziewięć miesięcy, trwał prawie dwa lata. Musieliśmy robić testy wszystkim osobom biorącym udział w nagraniach. Sporo wyzwań. Ze względu na to, że proces leczniczy w stomatologii jest  bardzo długotrwały, mieliśmy sporo dni zdjęciowych. To nie jest tak, że pacjent kładzie się na stół, jest wykonana operacja plastyczna w sześć czy osiem godzin i po dwóch miesiącach mamy pełne wyniki. W przypadku leczenia stomatologicznego rozkłada się ono na miesiące czy nawet lata. Dodatkowo, zarówno dla moich kolegów, jak i dla mnie prowadzenie pacjentów pod bacznym okiem kamery było nowym doświadczeniem i wielkim wyzwaniem.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Emma Kiworkowa (@dr.emma.official)

- Czy coś zaskoczyło panią wyjątkowo pozytywnie?
- Wszystko! Ze względu na to, że we wcześniejszych projektach stomatologia była tylko częścią ogólnej metamorfozy nie spodziewałam się, że samą zmianą uśmiechu można wywołać u bohaterów tak silne emocje. Pokochałam naszych bohaterów! Wśród nich na przykład pannę młodą, która wniosła do programu dużo światła i radości. Widać było, jak rozkwita, kiedy jej uśmiech stawał się piękniejszy i co najważniejsze zdrowy.

- Jakie były reakcje po emisji programu w Polsat Cafe?
- Miałam ogromny odzew od branży, od lekarzy stomatologów, kolegów i koleżanek. Pisali do mnie lekarze z całej Polski, dziękując, że pokazałam w bardzo przystępny sposób, jakie są możliwości stomatologii. Wierzyli, że uświadamianie w tak lekki sposób otworzy oczy większej grupie Polaków, na to, że z wieloma, nawet najtrudniejszymi problemami stomatologicznymi można sobie poradzić i zachęci do tego, żeby zadbać o siebie. Miałam też bardzo fajny feedback od osób, które nie są związane z branżą, bo mówili, że po obejrzeniu pierwszego odcinka byli bardzo ciekawi tego co pokazujemy. Program miał efekt edukacyjny i bardzo mnie to cieszy. Z jednej strony emocje i cała masa wzruszeń, a z drugiej solidna garść wiedzy i praktycznych porad.

- Co daje pani największą satysfakcję w pracy?
- Przede wszystkim praca z pacjentami. Kocham to, jak rozkwitają, jak wychodzą z kliniki pewniejsi siebie. Podoba mi się też to, jak stomatologia zmieniła się od kiedy skończyłam studia, jak zmieniły się możliwości pomocy. Jakim szerokim spektrum i narzędziami dysponujemy dzisiaj. Mówię czasem, że czuję się, jakbym miała magiczną różdżkę, którą mogę odmienić uśmiech w sposób, w jaki dwadzieścia lat temu to nie było możliwe. Wtedy nie każdemu mogliśmy zapewnić taki efekt jak teraz. Nie przestaje mnie cieszyć, jak twarze  moich pacjentów stają się piękniejsze i bardziej promienne. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Emma Kiworkowa (@dr.emma.official)

- Czego nie lubią stomatolodzy?
- Trudno mi powiedzieć, bo sama wybrałam ortodoncję i estetykę. Moja praca jest jednocześnie moją pasją. Uwielbiam kontakt z pacjentem, który przychodzi pierwszy raz na wizytę do kliniki. Czuję, jak powoli zaczyna budować zaufanie do mnie, do mojego zespołu, otwiera się i w końcu możemy wspólnie pracować nad wizją tego jak ten uśmiech ma wyglądać. Czasami problemem jest wielogodzinna praca w dużym skupieniu. Bardzo precyzyjna i męcząca. To wyzwanie fizyczne dla kręgosłupa, barków, rąk. Tak więc aspekt fizyczny jest wyzwaniem. Ale mimo wszystko uważam, że największym wyzwaniem jest praca z najmłodszymi pacjentami, dlatego lekarze pedodonci, zajmują się leczeniem dzieci, są w moich oczach największymi bohaterami. Nie lubię jeszcze tego jak pacjenci bagatelizują swoje zdrowie...

- To jakie jeszcze są grzechy Polaków związane ze zdrowiem jamy ustnej?
- Po pierwsze, niewystarczająco często myjemy, nitkujemy i w końcu płuczemy zęby. Również zdecydowanie za rzadko odwiedzamy stomatologów, często dopiero wtedy, kiedy jest już duży problem. Niestety nie ma w Polsce takiego zwyczaju odwiedzania dentysty na przykład co sześć miesięcy. Na zachodzie to jest standardem. Ludzie rozumieją, że lepiej pójść zadbać o przegląd, higienę i profilaktykę, niż czekać, aż pojawi się poważny problem, wymagający długiego i skomplikowanego leczenia, które dodatkowo często jest również kosztowne.

Dr Emma od 18 czerwca 2022 roku w sobotę o godz. 13:10 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat

Komentarze