2022-05-05

„Nasz nowy dom” - odcinek 261: Targowa Górka

Pan Paweł po śmierci żony samotnie wychowuje nastoletnią córkę. Pomaga mu ojciec, który także jest wdowcem. Dzielna trójka mieszka w nieprzystosowanym do ich potrzeb i niebezpiecznym domu. Łazienka wymaga pilnych zmian, a zagrożenie stanowi stary piec. Panowie niestety nie są w stanie wyremontować lokum własnymi siłami. Rodzinę wyjątkowo odwiedza architektka Martyna Kupczyk w zastępstwie Katarzyny Dowbor.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Wieś z długą historią
Targowa Górka to niewielka, ale zadbana wieś w Wielkopolsce, położona niedaleko Wrześni. Wzmianki o niej sięgają trzynastego wieku. W stuletnim domu jedno z mieszkań zajmują pan Paweł z czternastoletnią córką Jagodą i swoim ojcem Bogdanem. Towarzyszy im pies Misio.

Zbyt szybkie pożegnania
Obaj panowie są wdowcami. W sierpniu 2019 roku zmarła żona pana Bogdana, Barbara. Małżeństwu brakowało siedmiu miesięcy do pięćdziesiątej rocznicy ślubu. Rodziną w kwietniu 2021 roku wstrząsnęła dodatkowo śmierć żony pana Pawła, pozostawiając nastoletnią córkę w rozpaczy. - Była chora na cukrzycę. Pojawił się guz, więc pojechaliśmy do lekarza i okazało się, że to jest rak. Marzena się załamała - wspomina pan Paweł.

Piętno na psychice
Rodzina starała się wesprzeć kobietę w trudnych chwilach z całych sił. Jej odejście sprawiło, że Jagoda bardzo się zmieniła. - Gdy mamy zabrakło, to odbiło się na mojej psychice, ale staram się żyć ze świadomością, że jej nie ma. Zamknęłam się w sobie po jej stracie - opowiada. Tata i dziadek stali się całym jej światem. - Czasami mam takie myśli, że się o nich boję. Nie chcę zostać sama - dodaje.

Nieprzystosowane pomieszczenia
Dom rodziny kompletnie nie nadaje się do zamieszkania przez trzy pokolenia. Żadne z przechodnich pomieszczeń nie pełni konkretnej funkcji. Ogromnym problemem jest ciasnota i brak prywatności. Jagoda, jak każda nastolatka, marzy o własnym azylu. Niestety, z braku miejsca jej pokój jest także magazynem opału i wspólną garderobą.

Brak miejsca na odpoczynek
Pan Paweł pracuje jako kierowca i członek Ochotniczej Straży Pożarnej. Powinien się wysypiać, ale dzieli pokój z ojcem. Ten z kolei lubi prowadzić dom, gotuje dla wszystkich, a po zakończonych obowiązkach chciałby odpocząć, ale nie bardzo ma gdzie.

Niebezpieczne instalacje
W domu jest wilgoć, a instalacje są w tragicznym stanie. - Hydraulika jest stara, to wiadomo - mówi pan Bogdan. - Elektryczna nigdy nie była wymieniana, tylko zmodernizowana - dodaje jego syn, a córka nazywa rzeczy po imieniu. - Wywala korki w domu - zaznacza Jagoda. Wiele do życzenia pozostawia także łazienka. Dlatego decyzja Katarzyny Dowbor, z którą łączy się Martyna Kupczyk, może być jedna. - Wyremontujemy Wasz dom - mówi z uśmiechem prowadząca.

Zabawa z dawką historii
Rodzina odpoczywa na pięciodniowych wakacjach w Uniejowie. Poza chwilami wytchnienia, nie brakuje także atrakcji. Pierwszą z nich jest bumperball, czyli zabawa w przewracanie przeciwników, będąc ubranym w dmuchane kule. Następnie wizyta w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, która jest gratką dla uwielbiającego historię pana Bogdana. Podczas zwiedzania uwielbiająca fotografię Jagoda otrzymuje swój pierwszy w życiu aparat.

Trudno uwierzyć w szczęście
Bohaterowie odcinka oderwali się od codzienności tak bardzo, że sam powrót do Targowej Górki jest dla nich wielkim przeżyciem. - Jestem w szoku, że to naprawdę się dzieje - przyznaje pan Paweł. Bardzo duże są te emocje - dodaje jego tata Bogdan. - Chciałabym być tam na miejscu - podkreśla w samochodzie Jagoda.

Co rodzina powie po obejrzeniu efektów remontu?

„Nasz nowy dom” - sezon 18, zobacz odcinek 261:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.