2022-04-28

„Nasz nowy dom” - odcinek 260: Warszawa

Pani Cecylia wychowuje prawnuczkę Emilkę po tym, jak matka dziewczynki ją zostawiła i przeniosła się do innego miasta, a ojciec zmarł. Zajmują mieszkanie socjalne na czwartym piętrze, co stanowi poważny problem dla schorowanej kobiety. Ratunkiem jest przeprowadzka do rodzinnego lokum na parterze, które wymaga generalnego remontu. Dokonuje tego niezawodna ekipa programu „Nasz nowy dom”.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Marzenia o przeprowadzce
Prababcia z prawnuczką zajmują mieszkanie socjalne na czwartym piętrze. Chciałyby się przeprowadzić do lokalu na osiedlu Bródno w północnej części Warszawy, który ma 26 metrów kwadratowych. Choć jest bardzo mały, to ma pewne niezwykle istotne zalety, jak położenie na parterze i niskie koszty utrzymania.

Dzieci są najważniejsze
Pani Cecylia jest rodziną zastępczą dla prawnuczki. Wcześniej zajmowała się natomiast piątką swoich wnuków, bo jej córka wpadła w problemy z alkoholem. - Całe moje życie to tylko dzieci, dzieci i dzieci - opowiada. Dobro najmłodszych było dla niej najważniejsze, dlatego czasem nie wystarczało pieniędzy na komorne. Ze względu na kłopoty finansowe została eksmitowana z zajmowanego mieszkania. Otrzymała lokal socjalny, do którego przygarnęła Emilię.

Opuszczona przez matkę
Wnuczka kobiety, a mama dziewczynki w pewnym momencie się zakochała i przeprowadziła do innego miasta. - Poszła i nie wróciła. Nie chcę mieć z nią nic wspólnego - mówi Emilia. Miała dobry kontakt z ojcem, ale ten niestety nagle zmarł. Prababcia została jej jedyną bliską rodziną. - Bardzo ją kocham. Nie wyobrażam sobie, żeby jej nie było - podkreśla jedenastolatka.

Odziedziczone mieszkanie na Bródnie
Po śmierci ojca Emilia odziedziczyła po tacie kawalerkę. Zlokalizowany na parterze lokal mógłby być wybawieniem dla pani Cecylii, która jest po dwóch zawałach i pokonywanie schodów na czwarte piętro stanowi poważne zagrożenie dla jej zdrowia i życia. Lokum wymaga jednak remontu, na który kobieta nie ma funduszy. - W chwili obecnej opłacam dwa mieszkania i jest mi naprawdę ciężko - przyznaje.

Niefunkcjonalne i niebezpieczne wnętrza
W malutkim mieszkaniu nie ma przestrzeni dla Emilki do nauki i rozwoju. W łazience nie ma umywalki, a wysoka wanna uniemożliwia pani Cecylii korzystanie z niej. - Kiedyś tam prusaki chodziły - wspomina dziewczynka. Stara kuchnia nie nadaje się do użytku, a instalacja elektryczna grozi pożarem.

Radość odbierająca mowę
Katarzyna Dowbor jest zaniepokojona wyglądem i rozmiarem kawalerki. Kiedy jednak słyszy, że Emilia ją lubi, a przeprowadzka do niej byłaby namiastką szczęśliwego dzieciństwa z tatą, decyzja może być tylko jedna. Po usłyszeniu słów „Wyremontujemy Wasz dom”, wzruszone prababcia z prawnuczką toną w objęciach. - Brakuje mi słów, żeby to opisać - mówi jedenastolatka. Przed trudnym wyzwaniem stają architekt Maciej Pertkiewicz i Wiesław Nowobilski ze swoją ekipą budowlaną.

Atrakcje rozwijające pasje
Pani Cecylia i Emilia odpoczywają na wakacjach niedaleko stolicy, w hotelu w Olszewnicy Nowej. Stamtąd udają się na zorganizowane przez prowadzącą atrakcje. Pierwszą z nich jest rozwiązywanie zagadek w escape roomie. - Razem sobie pomagałyśmy i dzięki temu nam się udało - zaznacza dziewczynka, dla której - ze względu na jej zainteresowania - przygotowane zostało także spotkanie z Wojciechem Brewką, cenionym artystą malarzem. Efektem jest stworzenie obrazu, który zawiśnie w odnowionym domu. Do tego Katarzyna Dowbor organizuje dla jedenastolatki karnet na znajdujący się niedaleko jej domu basen, aby mogła rozwijać pasję, którą zaszczepił w niej tata.

Ekscytacja i odrobina stresu
Po pełnych pozytywnych emocji wakacjach pani Cecylia i Emilia wracają z odmiennym nastawieniem. - Nie mogę się doczekać nowego mieszkania - mówi jedenastolatka. - Stresuję się, jak to będzie wszystko wyglądało - stwierdza natomiast jej prababcia.

Czy odnowione mieszkanie spodoba im się tak samo? Czy znów poleją się łzy wzruszenia?

„Nasz nowy dom” - sezon 18, zobacz odcinek 260:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.