2021-12-12

Rybnicka Jesień Kabaretowa: Finał świętowania jubileuszu

0

Obchody dwudziestopięciolecia Ryjka dobiegły końca. W czyje ręce trafiła specjalna nagroda? W drugiej części koncertu o Złote Gacie rywalizowali: Kabaret Paranienormalni, Kabaret Czesuaf, Kabaret Ciach, Kabaret Chyba, Kabaret Para Numer Dwa. Na scenie pojawili się także Kabaret Ani Mru-Mru, Kabaret Smile i Mariusz Kałamaga. Wieczór poprowadzili Robert Korólczyk i Bartosz Demczuk, a muzyczną oprawę zapewnił zespół Life Club Band.

Druga odsłona kabaretowej rywalizacji
- Ryjek to konkurs, premierowe skecze i najlepsza na świecie publiczność - podkreślił na wstępie drugiej częci koncertu jubileuszowego Bartosz Demczuk. - Skoro to wyjątkowy wieczór, to i nagroda musi być wyjątkowa - zaznaczył Robert Korólczyk przed prezentacją Złotych Gaci i zaproszeniem do dalszych zmagań kabaretów.

Milczenie jest złotem?
Na początek drugiej części Kabaret Paranienormalni. Zdobywcy nagrody publiczności z 2009 roku przygotowali wówczas skecz w kategorii „przyjęcie”. Teraz postanowili pokazać, jak wygląda przyjęcie, ale do tak poważnej instytucji, jaką jest... mafia. Aspirujący do roli księgowego Maciek był mocno przejęty spotkaniem, ale nie chciał wziąć sobie do serca rady kolegi - Kluchy - aby nie odzywać się ani słowem. Kiedy pojawił się boss, to czy nadal trzymały się go żarty?

Kulisy Ryjka
Kabaret Ani Mru-Mru wystąpił ze skeczem w pierwszej części koncertu, a w drugiej w rozmowie z Łukaszem Kaczmarczykiem i Mateuszem Banaszkiewiczem Marcin i Michał Wójcik opowiedzieli o swoich wspomnieniach związanych z udziałem w Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Zdradzili między innymi, czy mają taktykę na przygotowywanie skeczy na ten festiwal, która ze scenek była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Głuchy telefon
Kabaret Czesuaf w 2018 roku zdobył nagrodę kabaretów między innymi dzięki skeczowi „Hrabia”. Czas na kontynuację! Pomiędzy gospodarzem a hrabiną kursował służący Jan, którego precyzja językowa zostawiała wiele do życzenia. I tak od słowa do słowa powoli narastał konflikt. A w międzyczasie nadeszło rozwiązanie...

Starcie medyków
Do rywalizacji o Złote Gacie stanęli także laureaci pierwszej nagrody na historycznym pierwszym Ryjku. Kabaret Ciach w ulubionym teleturnieju widzów, czyli „Jaka to choroba?”. W walce o zwycięstwo światowej sławy kardiochirurg oraz lekarka pierwszego kontaktu i zarazem specjalistka od chorób zewnętrznych. Z jakimi pytaniami musieli się zmierzyć?

Cenne rady
Podczas chwili przerwy od skeczy Kabaret Smile opowiedział o swojej recepcie na zdobycie potrójnej korony na Ryjku. Po rady udali się do Kabaretu Ani Mru-Mru, który jako pierwszy dokonał takiej sztuki. Opowiedzieli także o emocjach związanych z ocenianiem kolegów ze sceny i przyznawaniem im najwyższych not.

Bo Rybnik Ryjkiem oddycha!
Pora na odrobinę muzyki. Na scenie Kabaret Chyba, który w jubileuszowym Ryjku był najlepszy w kategorii Gdy życie się z nami nie pieści. Zdobywcy nagrody tajnego jurora w 2019 roku i Melodyjnej nagrody im. Artura w 2017 roku zaprosili na wyjątkowy występ poprzedzony specjalnymi życzeniami.

Gra na zwłokę
Para Numer Dwa, czyli Ewa Błachnio i Łukasz Karczmarczyk w skeczu z gościnnym udziałem Roberta Korólczyka o tym, że nie jest łatwo wypisać dziecko z religii. Nowakowski znowu przyszedł to zrobić, a ja nie mam gdzie uciekać - alarmowała księdza zakonnica. Razem z duchownym szukali rozmaitych sposobów na zniechęcenie interesanta. Kto był górą?

Na każdy temat
Mariusz Kałamaga wielokrotnie zaznaczył się w historii Ryjka, zarówno na scenie, jak i poza nią. Podczas drugiej części koncertu jubileuszowego zaprezentował monolog, w którym poruszył tematy polityczne, społeczne i damsko-męskie.

Wręczenie Złotych Gaci
Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Tak jak świętowanie dwudziestopięciolecia Ryjka. Nadszedł długo wyczekiwany moment, czyli ogłoszenie zwycięzcy specjalnej nagrody. Głosami publiczności Złote Gacie zdobył Kabaret Czesuaf. - Ja chciałam podziękować, bo mi się wydaje, że dla mnie to jest bardziej nagroda za przeżycie - stwierdziła Olga Łasak nawiązując do wybuchów śmiechu, które towarzyszyły jej podczas występu.

Pochwała festiwalu
A na koniec muzyczna niespodzianka w wykonaniu Kabaretu Smile. Paweł Szwajgier, Michał Kincel i Andrzej Mierzejewski zagrali specjalny utwór z okazji jubileuszu. Bo „tu jest nasze miejsce na Ziemi każdej jesieni”! Prowadzący wieczór Robert Korólczyk i Bartosz Demczuk nie kryli zaskoczenia i ogromnego wzruszenia.

25. Rybnicka Jesień Kabaretowa - Ryjek 2021. Koncert jubileuszowy, część 2:

Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy dużo uśmiechu!

Komentarze