2021-11-18

„Nasz nowy dom” - odcinek 252: Jaroszewo Biskupie

Pani Hanna jest opoką swojej rodziny. Syn Łukasz i synowa Sabina ciężko chorują i potrzebują jej pomocy, także w wychowaniu córeczki Zuzi. W dodatku dom, w którym mieszkają, nie jest przystosowany do potrzeb zmagającej się z przeciwnościami losu czwórki. Wszystko zmienia się, kiedy u ich drzwi pojawia się Katarzyna Dowbor. Za projekt odpowiada Martyna Kupczyk, a pracami budowlanymi kieruje Przemysław Oślak.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Sielskie okolice
Jaroszewo Biskupie leży niedaleko Płocka pośród poprzecinanych szutrowymi drogami pól uprawnych. Do tej wsi nie jest łatwo trafić bez mapy. W starym domu mieszka czteroosobowa rodzina: pani Hanna, jej syn Łukasz, synowa Sabina i sześcioletnia wnuczka Zuzia.

Trudne macierzyństwo i dzieciństwo
Pani Hanna nie miała lekkiego życia. Musiała wychowywać syna praktycznie sama. - Mąż był lekkoduchem. Wszystko go interesowało, tylko nie dom i dziecko - opowiada. Kobieta żyła w ogromnym napięciu, bo syn zachorował na cukrzycę typu pierwszego. - W dzieciństwie miałem bardzo dużo silnych niedocukrzeń, czyli hipoglikemii, z utratą przytomności. Mama bardzo często musiała ratować mi życie - tłumaczy pan Łukasz.

Choroby utrudniające życie
Z powodu choroby syna kobieta przeszła na wcześniejszą emeryturę i postanowiła przenieść się na wieś, a w mędzyczasie pan Łukasz ożenił się. Pięć lat temu zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane, co utrudnia mu opiekę nad żoną, która choruje na ataksję Friedreicha. Ta genetyczna choroba prowadzi do zwyrodnienia układu nerwowego. Pani Sabina przestała już chodzić i coraz trudniej jej mówić. Pan Łukasz nie jest w stanie samodzielnie się nią zajmować. Często musi korzystać z pomocy matki.

Pomoc ze strony córki
Wielką radością dla małżeństwa i pani Hanny jest sześcioletnia Zuzia. - Od początku wiadomo było, że będzie musiał zajmować się nią Łukasz - mówi pani Sabina. Pewnej nocy role się odwróciły. - Najtrudniejszy był moment, kiedy dostałem ciężkiej hipoglikemii. Gdyby Zuzia nie interweniowała, to mnie by teraz tu nie było - podkresla tata. - Ratowałam tatę czekoladą i chlebem - mówi dziewczynka.

Niedostosowany i niebezpieczny dom
Rodzina mieszka w fatalnych warunkach. Dach budynku pokryty rakotwórczym eternitem przecieka. Podmokły strop ugina się, a stara instalacja elektryczna grozi pożarem. - Jest w strasznym stanie. Czasami było tak, że nie mieliśmy prądu przez tydzień, bo jakiś przewód się spalił - przyznaje pan Łukasz. Do tego piec okropnie kopci.

Dom jest kompletnie nieprzystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Drzwi są wąskie, a progi wysokie. Pan Łukasz się o nie potyka, a dodatkowo utrudniają poruszanie się wózkiem. - Najtrudniej jest mi w łazience - przyznaje pani Sabina.

Wielka ulga i radość
Rodzina nie ma możliwości, aby samodzielnie poprawić swoje warunki życia. - Ja jestem przerażona. Nie możemy Was z tym zostawić. Wyremontujemy Wasz dom - ogłasza Katarzyna Dowbor. - Spadł mi ciężar z serca - przyznaje pani Hanna. - Jestem bardzo szczęśliwa. Nasze życie całkowicie się zmieni - dodaje pani Sabina. Na miejscu pojawiają się architektka Martyna Kupczyk i kierownik budowy Przemysław Oślak.

Z miłości do zwierząt
Rodzina wypoczywa na wakacjach w Warszawie. Kiedy pani Sabina i pan Łukasz oddają się relaksowi, Katarzyna Dowbor zabiera Zuzię i jej babcię na wycieczkę. Zaplanowała dla dziewczynki pierwszą lekcję jazdy na kucyku. - Zuzia jest zachwycona. Coś wspaniałego dla niej - cieszy się pani Hanna.

W świecie nauki
Kolejna atrakcja została wybrana ze względu na ścisłe umysły dorosłych członków rodziny. To wizyta w centrum naukowym, która jest także znakomitą zabawą dla małej Zuzi. - Ona była najbardziej zadowolona - przyznaje jej babcia. - Usłyszałam dużo ciekawostek - podrkeśla natomiast pani Sabina.

Nadzieje i oczekiwania
Po pięciu dniach dzielna czwórka wraca do swojego domu. W trakcie podróży pan Łukasz zdradza, na co liczy po pięciodniowym remoncie. - Marzę o bezobsługowym ogrzewaniu - mówi. - Nigdy wcześniej się tak nie czułam - dodaje jego mama.

A jakie emocje towarzyszą rodzinie przy wejściu do odmienionego budynku?

„Nasz nowy dom” - sezon 17, zobacz odcinek 252:

Dziękujemy za wspólne oglądanie 17. sezonu programu Nasz nowy dom w Telewizji POLSAT.