2021-09-08

„Family Food Fight”: Festiwal pierogów i bezmięsna dogrywka

0

Do rywalizacji dołączyła rodzina Kryścio, a w show pojawiła się także Karolina Gilon. Modelka i prezenterka razem z trójką jurorów oceniała danie wegetariańskie w dogrywce. Zanim to jednak nastąpiło w drugim odcinku „Family Food Fight. Pojedynek na smaki” pierwszą konkurencją było przygotowanie trzech rodzajów pierogów. Jak rodziny sobie z tym poradziły?

Oglądaj Family Food Fight. Pojedynek na smaki online na polsatgo.pl.

W świetnym humorze
Do drugiego odcinka jurorzy i rodziny przystępują w znakomitych nastrojach. - Zaczynamy od festiwalu, ale nie od muzycznego, tylko pierogowego. Musicie przygotować po trzysta pierogów - żartuje Adam Borowicz. Uczestnicy mogą odetchnąć z ulgą, bo prawdziwym zadaniem jest przyszykowanie trzech rodzajów pierogów. Mają na to dwie godziny.

Nowa drużyna ze smakami Podlasia
Co szykuje rodzina Kryścio z Białegostoku? Zamierza podbić serca jurorów używając lokalnych produktów ze swojego regionu - Podlasia. Pozostałe rodziny planują zarówno klasyczne smaki, jak pierogi ruskie. Nie brak także oryginalnych połączeń. Szatanowie sięgają po krewetki, ale prym wiodą Ceballo z Mazowsza. Kaszanka i cynamon? Czemu nie!

Przygotowania pełne emocji
Czas mija bardzo szybko i nadchodzi kluczowy etap w tej konkurencji - lepienie pierogów. Choć rodzina Bazarników ma z tym pewien problem, to kończy jako pierwsza. I to trzynaście minut przed czasem. Gorąco jest w kuchni Krechów. Na początku nakładają zbyt dużo farszu, a potem dyskutują o ułożeniu dania na talerzu.

Surowe oceny jurorów
Tym razem wszystkie rodziny skończyły na czas, a jako pierwsi swoje dania prezentują Ceballo: Pierogi ruskie, z kaszanką i jabłkiem oraz z chorizo i fasolą kubańską. - Majonez bomba, ale czuję jakąś goryczkę - zwraca uwagę na zbyt przypieczoną cebulkę Ewa Wachowicz. Co ugotowali Krechowie? Pierogi z boczkiem i kwaszoną kapustą, drugie z szarą renetą oraz leniwe ze szpinakiem. - Pyszne! - zachwyca się ostatnimi Piotr Gąsowski. Jurorzy mają uwagi do ich słodkiej propozycji. U Jeleniów pierogi z chili con carne, z trzema serami oraz czekoladowe z jagodami i borówkami. - Bardzo się dziwię, że ze słonym poszło wam... bez komentarza. Ake słodkie bym jadła - mówi Ewa Wachowicz, a rodzina wyczuwa dogrywkę. Czy słusznie?

Pyszne ciasta, ale za to farsz...
Jak poszło pozostałym trzem rodzinom? Bazarnikowie przygotowali pierogi ze szpinakiem, z mięsem mielonym a la masala oraz ruskie. - Ciasto jest perfekcyjne, ale... - Farsz trochę suchy i słony - mówi o środkowych Adam Borowicz. Kryścio postawili na pierogi z leśnymi grzybami i kapustą, z dziczyzną duszoną w winie i trawą żubrową, a także na słodko.- Cieszę się, że mamy ciasto drożdżowe - zauważa Ewa Wachowicz. Jednak pojawiają się uwagi do farszów. A Szatanowie? Egzotyczne na słodko, ruskie z szałwią oraz z grzybami, kapustą, mięsem oraz kaszą. - Przepyszne - chwali pierwszą propozycję Piotr Gąsowski. - Jałowe - opisuje ostatnie Adam Borowicz.

Dogrywka z Karoliną Gilon
Po naradzie jurorzy wskazują cztery rodziny, które na pewno pojawią się w trzecim odcinku. O pozostanie w programie powalczą Bazarnikowie i Szatanowie. Dla drugiej rodziny to druga dogrywka! Zadaniem w niej będzie przygotowanie dania wegetariańskiego. Do grona oceniających dołącza Karolina Gilon, modelka, prezenterka, prowadząca „Love Island. Wyspa miłości” i „Ninja Warrior Polska”, ale przede wszystkim miłośniczka kuchni roślinnej.

Natomiast Piotr Gąsowski prezentuje, jak zrobić mistrzowskie jajko poche, znane także jako jajko w koszulce. - Wyszło idealnie - chwalą go Ewa Wachowicz i Karolina Gilon.

Zielone, wegetariańskie danie
Obie drużyny otrzymują to samo zadanie. Do dyspozycji są szparagi, które należy ugotować i szpinak, który należy usmażyć na maśle. A  wszystko to ma zostać okraszone jajkiem poche i sosem holenderskim. Na całość zadania obie rodziny mają 40 minut.

Mistrzowie dogrywki w akcji
Danie z pozoru jest proste do przygotowania, ale kiedy pojawia się stres i nerwy... Dopingowane przez pozostałe rodziny dwie drużyny napotykają trudności: u Szatanów na patelni pojawia się ogień, a Bazarnikowie robią kilka podejść do jajka w koszulce. Jaki jest ostateczny efekt? Szatanowie „zamordowali” szpinak, ale u Bazarników brakuje sosu holenderskiego, który był istotą dania. To właśnie oni żegnają się z programem. - Udział był fantastyczną przygodą - mówi Ryszard, mąż Izy i tata Antka.

W kolejnym odcinku ponownie wszystkie kuchnie będą zajęte, bo do rywalizacji dołączy nowa drużyna. Jaka to będzie rodzina? Zapraszamy w środę do Polsatu!

Family Food Fight. Pojedynek na smaki w środę o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Komentarze