2021-06-11

„Państwo w Państwie” - odcinek 405, na żywo 13 czerwca

0

Młoda kobieta wpadła w spiralę długów. Straciła mieszkanie, nowy właściciel zastrasza jej rodzinę, a ona nie ma jak zarobić na spłatę zobowiązań. Trudnej sytuacji nie poprawia bezlitosny wymiar sprawiedliwości, który stoi po stronie wierzycieli i nie pomaga dłużniczce znaleźć wyjścia z sytuacji. Czy pomoc dziennikarzy okaże się ostatnią deską ratunku? W jakim stopniu będzie skuteczna? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 13 czerwca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na IPLA.TV.

Pani Kamila mieszka z dwoma synami oraz matką w Szczecinie. Po śmierci ojca straciła pracę, a jej matka przeszła na emeryturę. Chcąc zapewnić byt dzieciom oraz chorej na raka starszej kobiecie, przestała płacić za mieszkanie i zadłużyła się w spółdzielni.

Po pewnym czasie poprosiła o rozłożenie długu na raty. Udało się, dzięki czemu spłacała je na czas. Doszło jednak do tego, że nie miała środków, żeby podołać comiesięcznym obciążeniom. W 2013 roku podpisała więc ugodę ze spółdzielnią, z której - z braku środków - również się nie wywiązała.

Spółdzielnia złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji z nieruchomości. Nie mogąc wyegzekwować długu w inny sposób, komornik wystawił mieszkanie na licytację. Gdy pani Kamila się o tym dowiedziała, przeszła załamanie i przestała płacić za lokal, który ostatecznie został zlicytowany za kwotę 130 000 złotych.

Nowy nabywca bez nakazu eksmisji próbował siłą wyrzucić rodzinę z lokalu: stosował groźby, zastraszał, rozwiercał zamki. Wielokrotnie próbował dostać się do mieszkania, uderzając i kopiąc w drzwi. Podczas jednej z takich prób staranował panią Kamilę, powodując u niej poważną kontuzję nogi. Za tę napaść prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie za naruszenie nietykalności cielesnej i naruszenie miru domowego.

Nowy właściciel próbował też szykanować panią Kamilę. Założył w sądzie rodzinnym sprawę o ograniczenie praw rodzicielskich z uwagi na to, że jej dzieci są zagrożone bezdomnością. Sprawa została jednak umorzona.

Wyrokiem sądu z 2019 roku rodzinie zostało przyznane prawo do lokalu socjalnego, jednak miasto wciąż żadnego nie zaproponowało. Mimo próśb o przyspieszenie przydziału, ze względu na agresję nowego właściciela, miasto podtrzymuje, że nie ma wolnych mieszkań socjalnych. Tymczasem pani Kamila od lat zmaga się z depresją, ma za sobą dwie próby samobójcze i coraz trudniej znieść jej presję, którą wywołuje trudna sytuacja.

Czy reporterzy programu „Państwo w Państwie” pomogą jej uporać się z problemami? Uda im się powstrzymać agresywnego właściciela, który zbyt bezkompromisowo dochodzi swoich praw? A może wymiar sprawiedliwości złagodzi swoje stanowisko albo miasto znajdzie wreszcie obiecany lokal socjalny?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.

Komentarze