2021-04-08

„Ewa gotuje”: Podlaski krupnik, wytrawna tarta i słodki rarytas

0

Ewa Wachowicz jednym z prezentowanych dań oczarowała gwiazdę Hollywood! Na pierwsze danie gospodyni programu gotuje krupnik wedle tradycyjnej receptury. Danie główne to przewrotny wypiek „do góry nogami”, a na deser pierogi z suszonymi śliwkami i prażonymi migdałami. Do tego również instrukcja, jak zrobić masło klarowane!

Oglądaj Ewa gotuje online na IPLA.TV.

Na pierwsze danie Ewa Wachowicz gotuje krupnik wedle tradycyjnej receptury z Podlasia. Zupa powstanie na wywarze z kości wołowych. Zamiast kaszy jęczmiennej trafia do niej pęczak, a miejsce pokrojonych w kostkę ziemniaków zajmują gugle, czyli ziemniaczane kluski. Do przygotowania tego regionalnego krupniku są jeszcze potrzebne: marchewka, pietruszka, seler, liść laurowy, ziele angielskie, sól, masło, cebula, jajka, mąka, pieprz oraz natka pietruszki.

Danie główne to twist „do góry nogami”! Gospodyni robi wytrawną tartę tatin. Ciasto w tej tarcie znajdzie na górze, zamiast na dole, a pod nim będą warzywa. Do przygotowania tego przewrotnego wypieku na słono są potrzebne: mąka, masło, żółtka jajek, zimna woda i sól. A do warzywnego farszu: buraki, marchewka, seler, pietruszka, czerwona cebula, oliwa z oliwek i sól. Niezbędne też są: musztarda francuska, ser feta i pędy groszku cukrowego. Proste składniki, fajny pomysł i można zaskoczyć rodzinę oraz gości!

Ewa Wachowicz często używa w swojej kuchni klarowanego masła. W bardzo prosty sposób można przygotować je samodzielnie. Takie masło można przechowywać w lodówce, ale też w temperaturze pokojowej! Dlaczego? Podczas klarowania pozbywamy się wody i białka, dlatego ten czysty tłuszcz już się nie psuje!

Na deser pierogi na słodko - z suszonymi śliwkami, prażonymi migdałami i złocistą smażoną śmietaną. Do zrobienia tej potrawy trzeba też przygotować: mąkę, gorącą wodę, jajko i oliwę. Pierogi gotujemy w dużej ilości posolonej wody, a po ugotowaniu hartujemy je w zimnej wodzie. Na koniec omasta w postaci smażonej śmietany i pyszny deser gotowy! Tym rarytasem Ewy Wachowicz zachwycała się gwiazda Hollywood, Jean Reno!

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 417. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.

Komentarze