2021-01-21

Julia Kijowska: Historia pełna zagadek. Co jest prawdą?

Wcielająca się w główną rolę aktorka o fabule serialu „Rysa” i postaci Moniki Brzozowskiej. Kreowana przez nią bohaterka to policjantka, która w trakcie poszukiwań seryjnego mordercy mierzy się z własną przeszłością. Julia Kijowska przyznaje, że praca na planie ekranizacji powieści Igora Brejdyganta była niezwykle ciekawym wyzwaniem. Z jakiego względu?

Postać, w którą wcieliła się Julia Kijowska, jest niezwykle złożona. Jej bohaterka nie pamięta roku ze swojego życia, który jest kluczem do rozwiązania śledztwa. W trakcie spotkania z twórcami serialu z okazji premiery w IPLI przyznała, że sama zastanawiała się, co w tej historii jest prawdą, a co złudzeniem. - Wielokrotnie zadawałam sobie to pytanie. Moim zadaniem zawodowym było bardzo precyzyjne porozdzielanie tych warstw. Po to, żeby widz mógł się nie zgubić, albo żeby można go było dosyć świadomie mylić w niektórych momentach - stwierdziła.

Aktorka podkreśla, że odegranie głównej roli w adaptacji bestsellerowej powieści było niezwykle interesujące. - To jest dosyć skomplikowana historia i niełatwa na poziomie emocjonalnym. Igor Brejdygant zapisał w mojej roli sporą amplitudę emocjonalną. I zgubił tę bohaterkę między realnością a przypomnieniem i wyobrażeniem. To było bardzo ciekawe zadanie. Nie raz rysowałam sobie tę siatkę, na której musiałam rozpiąć bohaterkę i zastanawiałam się, co jest prawdziwe, a co nie - przyznała.

Inną interesującą kwestią jest sposób, w jaki prowadząca trudne śledztwo komisarz odnajduje się w zdominowanym przez mężczyzn otoczeniu. - Ona jest świadomą, wyemancypowaną kobietą i to mierzenie się z męskim światem jest niejednoznaczne. To mi się bardzo podobało. Ona nie jest na permanentnej wojnie z mężczyznami. Oni stają się jej towarzyszami, czasem jedynymi powiernikami. Nieraz trudniej jest jej budować relacje z kobietami. To jest - tak jak w życiu - dużo bardziej skomplikowane - oceniła.

„Rysa” to połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym. Akcja serialu koncentruje się wokół losów policjantki ze stołecznego wydziału zabójstw, która podczas śledztwa mierzy się z własną przeszłością i światem pełnym tajemnic, nałogów i namiętności. Serial powstał na zlecenie Sony Pictures Television (SPT) Networks Central Europe we współpracy z Grupą Polsat. Za produkcję odpowiada Endemol Shine Polska. Ośmioodcinkową historię wyreżyserowali: Maciej Migas („Żyć nie umierać”, „Oda do radości”) i Łukasz Kośmicki („Ultraviolet”, „Ukryta gra”). Scenarzystą wiodącym jest autor powieści - Igor Brejdygant („Paradoks”, „Zbrodnia”, „Ultraviolet”, „Szadź”). Drugim scenarzystą jest Bartosz Janiszewski („Ultraviolet”, „Wataha”).

Rysa w poniedziałek o godz. 23:10 i 00:10 w Polsacie.