2020-09-25

Natalia Nykiel: „Solidarni z Białorusią” to nasz głos dla nich

0

Wokalistka w rozmowie z POLSAT.PL o wydarzeniu, które wspiera naszych sąsiadów. Natalia Nykiel zagra na PGE Narodowym w szczytnym celu. Dlaczego utwór, który zaśpiewa, jest dla niej ważny? Transmisja koncertu „Solidarni z Białorusią” w sobotę 26 września o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

- Koncert „Solidarni z Białorusią” wspiera naszych wschodnich sąsiadów w walce o demokrację. Czy śledziła pani i nadal śledzi informacje dobiegające stamtąd?
- Staram się śledzić generalnie to, co dzieje się na świecie i zatrważające jest to, jak z dnia na dzień sytuacja na Białorusi się zmienia i niestety idzie w stronę dyktatury...

- Urodziła się pani już w wolnej Polsce, ale czy taki koncert nie skłania do refleksji na temat historii naszego kraju, tego co działo się w latach osiemdziesiątych, walki Solidarności? Czy ma pani nadzieję, że dzięki temu, że bierze w nim udział część młodszych odbiorców, zainteresuje się tym?
- Ja mam wrażenie, że my o tę równość cały czas musimy walczyć i to jest bardzo ważne. Ludzie w moim wieku i młodsi zdecydowanie powinni się bardziej interesować tym, jak działa kraj, jakie są nasze podstawowe prawa i co się dzieje, kiedy są łamane. Piosenka Kultu, którą będę wykonywać, jest jak najbardziej aktualna również dla nas w Polsce 2020.

- Czy utwór Kultu „Po co wolność” ma dla pani szczególne znaczenie?
- Ta piosenka jest ważna ze względu na to, jak bardzo jest wciąż aktualna.

- Czym jest dla pani ta wolność? Jak ją pani rozumie, definiuje?
- Wolność oznacza dla mnie to, że mogę być, kim chcę, że mogę się uczyć tego, czego chcę, że mogę poznawać świat w taki sposób, w jaki chcę i że inni to szanują.

- Na scenie pojawią się artyści zarówno starsi, jak i bardzo młodzi. Wiele pokoleń, wiele gatunków muzycznych. Czy taką energię, solidarność daje się odczuć na scenie podczas występowania?
- Zdecydowanie tak! Właśnie to świadczy o tym jak bardzo temat wolności jest uniwersalny i ważny dla wszystkich. Nieważne czy masz dwadzieścia, czy sześćdziesiąt lat, jej brak może nas dotknąć tak samo mocno.

- W jaki jeszcze sposób można pomóc Białorusinom w najbliższych tygodniach?
- Myślę, że ważna jest jak najdłuższa międzynarodowa presja, czyli mówienie na głos o tym co się dzieje na Białorusi. Ważne jest pokazanie przez inne kraje solidarności z Białorusinami, choćby w taki sposób, jak robimy to, organizując ten koncert. W jakim wymiarze to pomoże? Chyba nikt nie jest w stanie tego jeszcze przewidzieć...

Rozmawiała Julia Borowczyk

  

Koncert „Solidarni z Białorusią” 26 września w sobotę o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Komentarze
© Polsat 2020