2020-08-21

Natalia Nykiel: To jest walka o normalność i przyszłość

0

Wokalistka o tym, dlaczego zagra na „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski”. Impreza w Uniejowie promuje regularne dbanie o środowisko, ale nie tylko. Natalia Nykiel w rozmowie z POLSAT.PL opowiedziała o swoich sposobach działania na rzecz Ziemi. - Muzyka jest głosem, który może być wykorzystany do uświadamiania ludzi - podkreśliła. Koncert w niedzielę 23 sierpnia od godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

- Angażuje się pani w różne akcje społeczne, między innymi zachęcała pani do wzięcia udziału w wyborach i udostępniła plakaty ze Strajku Kobiet. Czy zmiany klimatyczne to również jeden z tematów, o których trzeba mówić głośno, żeby dotrzeć z wiedzą do ludzi?
- Chyba nie aż tak dużo, ile ten temat wymaga naszej uwagi. Sprawy społeczne, o których tu mowa były palące, nagłe, natomiast sprawa kryzysu klimatycznego jest o tyle specyficzna, że problem przewyższa wszystkie inne. Natomiast jest to proces długotrwały, więc zbyt rzadko zwraca się uwagę na jego nieodwracalność i istnienie w ogóle.

- Wydaje się, że o środowisko najbardziej walczą młodzi ludzie. Skąd taka energia i motywacja?
- To jest walka o normalność, o życie codzienne i przyszłość naszą i przyszłych pokoleń. Stąd to zaangażowanie i energia młodych.

- W jaki sposób dba pani o planetę?
- Przede wszystkim segreguję śmieci, nie używam plastikowych torebek na zakupy, wymieniam się ciuchami z koleżankami, przez co mniej ich kupuję, ograniczam mięso, bo o dziwo jego produkcja jest jednym z faktorów powodujących powstawanie efektu cieplarnianego. Jest bardzo dobry film na podstawie książki J. S. Foera „Zjadanie zwierząt”, w którym zresztą lektorem jest Natalie Portman. Serdecznie go polecam. Rzuca kompletnie nowe światło na masową produkcję mięsa i zamiast narzucania konkretnego światopoglądu, daje widzowi dużo do myślenia i nakłania do refleksji.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Natalia Nykiel (@natnykiel)

- W jaki sposób inni artyści mogliby się włączyć w akcje dotyczące zmian klimatycznych? Czy muzyka sama w sobie może pomóc w tym temacie?
- Zespół Coldplay przy swojej ostatniej płycie podjął drastyczny krok i zdecydował, że nie będą koncertować po świecie, dopóki nie znajdą sposobu na transport i organizację występów bez szkody dla środowiska. Muzyka jest głosem, który może być wykorzystany do uświadamiania ludzi w ważnych kwestiach na naprawdę różne sposoby.

- Czy pani zdaniem koronawirus w jakimś sensie zmieni spojrzenie niektórych ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie doceniają siły natury, na tematy dotyczące degradacji życia na Ziemi?
- Szczerze mówiąc, obawiam się, że nie. Żyjemy w świecie, w którym podaje nam się wszystko na tacy i brak nam miejsca na refleksję. To, co dobrego wyniknęło z epidemii to masowe wstrzymanie lotów i generalnie transportu, który być może jest pewnym oddechem dla naszej planety. Natomiast jestem przekonana, że po pandemii ludzie będą chcieli wrócić do swojej normalności, do zarabiania pieniędzy każdym kosztem. Będziemy wychodzić z kryzysów i to może zepchnąć problem zmiany klimatu na o wiele dalszy plan. Ci, którzy docenili już siły natury, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak sytuacja jest poważna i już działają na rzecz jej poprawy. Natomiast zdecydowanie uważam, że w kwestii uświadamiania brakuje nam jeszcze bardzo wiele!

- Co przygotowuje pani na koncert w Uniejowie?
- Na takim koncercie oczywiście nie może zabraknąć przebojów. Ale mogę zdradzić, że zagramy też mój najnowszy singiel „Atlantyk”, który jest swego rodzaju pocztówką z wakacji, z mojego pobytu w Portugalii. To będzie pierwszy raz, kiedy zaprezentuję go na żywo!

Rozmawiała Julia Borowczyk

Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Uzdrowisko Termalne Uniejów, Termy Uniejów oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Patronat honorowy: Ministerstwo Klimatu oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.
Patronem medialnym Earth Festival Uniejów 2020 jest Radio Eska.

Earth Festival Uniejów 2020 zostanie zorganizowany z zachowaniem aktualnych wytycznych dotyczących organizacji imprez masowych, zgodnych z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 roku, dotyczącego możliwości organizacji imprez masowych. W związku z dynamiczną sytuacją związaną z pandemią COVID-19 założenia dotyczące organizacji imprezy mogą ulec zmianie. Bieżące informacje dostępne są na stronie For Earth For Us oraz na Facebooku.

  

„Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” w niedzielę 23 sierpnia o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Komentarze
© Polsat 2020