2020-07-29

„Krzywy kadr”: Jan Komasa w filmowym programie IPLI

Reżyser filmów „Boże ciało” i „Sala samobójców. Hejter” otworzył drugi sezon. W specjalnej rozmowie z Jakubem Jusińskim skomentował ostatnie sukcesy związane między innymi z dołączeniem do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która co roku przyznaje Oscary. Do tego zdradził plany na przyszłość i opowiedział, o czym będą jego anglojęzyczne produkcje.

Oglądaj „Krzywy kadr” online na IPLA.TV.

Jan Komasa to aktualnie najgorętsze nazwisko w polskiej branży kinematograficznej. Jego „Boże ciało” otrzymało nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”, a „Sala samobójców. Hejter” wygrała, jako pierwsza polska produkcja w historii, nagrodę w prestiżowym wydarzeniu Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Po tych sukcesach reżyser planuje tworzyć filmy anglojęzyczne, a media w Polsce zaczęły się zastanawiać, czy Jan Komasa podbije Hollywood. Twórca został także członkiem Amerykańskiej Akademii, której zadaniem jest przyznawanie Oscarów.

„Na co dzień skromny. Na planie konsekwentny” - tak opisują go jego znajomi. Jakub Jusiński zapytał go między innymi o plany na przyszłość, o czym będzie film „Anniversary” i dlaczego fascynuje go historia Frtiza Langa, niemieckiego reżysera i scenarzysty? Jak wyglądała rejestracja do akademii? Jaka jest różnica w tworzeniu filmów pomiędzy Amerykanami a Europejczykami?  O co chodzi z „Black list” – listą scenariuszy, które krążą po całej branży i są uznane za bardzo dobre? I co uważa na temat amerykańskiego rynku?
- Nawiązując do rozdania Oscarów, Hollywood ma swoje mody. W tym roku była to fascynacja Azją, Koreą, ale mam poczucie, że kolejną będzie...? - prosi o dokończenie zdania prowadzący „Krzywy Kadr”.
- Mam poczucie, że kolejną może być Europa Środkowo-Wschodnia. To już się zdarzyło, ponieważ na dziesięć filmów na liście oscarowej, sześć było z naszego regionu. Był polski, estoński, węgierski, czeski, rosyjski i macedoński. W poprzednich latach nie było czegoś takiego. To pokazuje, że coś bardzo ciekawego zaczęło się dziać w naszym kinie regionalnym i Polska jest tego częścią - tłumaczy Jan Komasa.

„Krzywy kadr” to nowy, niebanalny program, w którym Jakub Jusiński z IPLA.TV i POLSAT.PL w zabawny sposób opowiada o najnowszych produkcjach filmowych i rozmawia z postaciami ze świata kina. W drugim sezonie autorzy formatu proponują odświeżoną oprawę, kolejnych wspaniałych gości i niecodzienne pomysły. Nowością są „Krzywe pytania”, które czasem bawią, czasem śmieszą, czasem zaskakują, a przede wszystkim wyciągają gości z bezpiecznej strefy komfortu.