2017-12-11

25 lat z Polsatem! Czy pamiętasz co było na antenie?

0

Pierwsza prywatna i niezależna stacja przecierała szlak kolejnym nowym polskim mediom. Telewizja POLSAT zmieniła wszystko na rynku zdominowanym przez telewizję publiczną. Wszystko zaczęło się w 1992 roku i trwa już 25 lat. Ważnych chwil wartych przypomnienia nie brakuje.

25 lat Polsatu: Poznaj historię i przełomowe momenty

Ćwierć wieku, a tak wiele się już wydarzyło. Od sygnału nadawanego z Holandii, gdzie taśmy z programem docierały drogą lotniczą, przez słynną i do dziś wspominaną akcję promocyjną Paszport Polsatu, pierwsze programy, seriale jak „13 posterunek” i „Miodowe lata” czy „Rodzina zastępcza” oraz spektakularne show, które stały się hitami, aż do bogatej oferty spełniającej oczekiwania milionów Polaków. Przeszłość i rozwój stacji to świetna lekcja telewizji oraz obyczajów w Polsce w latach 90. i na początku XXI wieku.

Telewizja POLSAT świętuje 25. urodziny gwiazdorską kampanią

Gwiazd w Telewizji POLSAT nigdy nie brakowało. Gdzie nie spojrzeć mamy do czynienia z legendami, które można wymieniać bez końca. Ferdynand Kiepski, czyli główny bohater serialu „Świat według Kiepskich” bawi fanów serialu już ponad 18 lat. Bez wątpienia aktor Andrzej Grabowski stworzył postać kultową. Kto nie zna „Jesteś szalona” i innych hitów z repertuaru Marcina Millera i grupy Boys? Ich muzyczne początki miały miejsce również 25 lat temu, a muzyka disco polo do dziś często pojawia się na antenie. Nikt nie zaprzeczy, że telewizja może wynieść na szczyt. - To był dla nas przełom - wspomina swój udział w „Tylko muzyka. Must be the music” zespół Enej. - Dostaliśmy promocyjnego kopa, staliśmy się rozpoznawalni i teraz spełniamy nasze marzenia - dodają. Wiele wspomnień związanych z Polsatem ma także aktorka Aneta Zając, która m.in. od kilkunastu lat gra w serialu „Pierwsza miłość”. A to tylko kilka osób, które wzięły udział w materiałach promocyjnych przygotowanych specjalnie na jubileusz stacji.

Pamiętacie „Idź na całość” i kota Zonka? To były czasy!

- W telewizji najważniejsze są emocje - powtarza inna z ważnych postaci w historii stacji, czyli Zygmunt Chajzer. - To był najważniejszy program w moim życiu - dodaje prowadzący „Idź na całość”, gdzie od 1997 roku oprócz cennych nagród trafiał się także... kot „Zonk”. Co trzeba było zrobić, żeby wygrać? O dziwo prawie nic! I to właśnie w tym teleturnieju było najpiękniejsze. Wystarczyła odrobina szczęścia, pomysłowe przebranie i trafne decyzje odnośnie wyboru koperty, pudełka czy bramki.

25 lat Polsatu: „Na każdy temat” zmienił oblicze telewizji

Wcześniej, bo już od 1993 roku, w milionach mieszkań i domów ustawiano odpowiedni kanał, aby usłyszeć słynne zdanie: „Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter i wysiadł z niego prowadzący ten program…” Najpierw Andrzej Woyciechowski, a potem Mariusz Szczygieł zapraszali na kolejny odcinek „Na każdy temat”. Mieliśmy więc talk-show, kontrowersyjny, pikantny, pobudzający do dyskusji i zaskakujący - w czasach, gdy tematów tabu było pod dostatkiem.

Amerykańscy twardziele u nas zaczynali polską karierę!

W Polsacie zawsze można było również liczyć na dobre kino akcji. Wystarczał jeden wykop z półobrotem i każdy przestępca nie miał szans, gdy do akcji wkraczał „Strażnik Teksasu”. Była niezawodna „Drużyna A”, pomysłowy „MacGyver”, a później inni specjaliści od walki ze złem: agent Jack Bauer w „24 godziny”, porucznik Horatio Caine z serialu „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, detektyw Mack „Mac” Taylor w serialu „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, Walter White, który ze zdesperowanego nauczyciela chemii wyrósł na bossa narkotykowego w „Breaking Bad” czy Michael Scofield - główny bohater hitu „Skazany na śmierć”. Działo się!

Największe zagraniczne romanse w Telewizji POLSAT

Gorącymi uczuciami i namiętnością bohaterów zajmowały się inne produkcje, które licznie zagościły na antenie. Co chwytało za serce? Wśród filmów oczywiście m.in. „Titanic” oraz „Dirty Dancing” i „Avatar”. Relacje damsko-męskie wnikliwie poruszały także - wśród wielu innych wątków - takie seriale jak „Pomoc domowa”, „Ostry dyżur”, „Chirurdzy”, „Przyjaciele”, „Gotowe na wszystko”, a także „Zbuntowany anioł”, który zawładnął zbiorową wyobraźnią w naszym kraju przez 270 odcinków.

Smakowite wspomnienia z okazji 25. urodzin Polsatu

Coś „na ząb”? Proszę bardzo! Na przestrzeni lat pojawiło się wiele inspirujących programów kulinarnych. Jedną z pierwszych propozycji była „Domowa kawiarenka” - pierwszy w historii polskiej telewizji program tylko o deserach. Za produkcję odpowiadała Ewa Wachowicz, dziś znana z „Ewa gotuje”, a gospodarzem programu był kucharz i cukiernik z zamiłowania - Tadeusz Gwiaździński. Kolejną pozycją kulinarną był „Alfabet kulinarny Kurta Schellera”, a znakomita aktorka Bożena Dykiel była gospodynią programu „Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża”. Zupełnie inny wymiar gotowania zaproponowały w ostatnich latach „TOP CHEF” i „Hell’s Kitchen - Piekielna Kuchnia”, gdzie najwięcej smaczków dostarcza widzom zacięta rywalizacja i kontrowersyjne decyzje jury.

Technologiczni liderzy - z myślą o naszych widzach

Bogatej oferty, sukcesów i wysokiej jakości nie byłoby jednak, gdyby nie rozwój infrastruktury i technologii. Warto podkreślić, że nasza stacja często była w Polsce pionierem, np. w technologii wirtualnego studia, które w Polsacie pojawiło się już w 1996 roku! Jako pierwsi zainwestowaliśmy w produkcję wysokiej rozdzielczości HD, a dziś ogromna większość kanałów nadaje właśnie w tej jakości z dźwiękiem przestrzennym.

Od 4 godzin dziennie do największej stacji tv w Polsce!

I choć początki to dwie kamery, jedno skromne studio i trochę sprzętu telewizyjnego, to dzięki grupie zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej, udało się stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną. Dziś nadajemy rzetelne programy informacyjne oraz publicystykę, najgorętsze premiery kinowe w paśmie MegaHit, kultowe seriale i sitcomy, największe wydarzenia sportowe, a także koncerty, widowiska kabaretowe i festiwalowe, doskonałą rozrywkę, muzykę oraz niezapomniane talent show. Tak właśnie zdobyliśmy sympatię milionów naszych wiernych widzów, stając się dla nich oknem na świat. Dziękujemy!

„25 lat Polsatu: Gala z Teatru Wielkiego” w poniedziałek 11 grudnia o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
Zygmunt Solorz: Dzieło mojego życia
Jubileuszowe wywiady z okazji 25-lecia Telewizji POLSAT
„25 lat Polsatu: Gala z Teatru Wielkiego” 11 grudnia na żywo!

Komentarze