2017-09-26

„The Brain. Genialny Umysł”: Gdy wyrazy mogą być liczbami

0

Czwarty odcinek programu udowodnił, jak wielka siła drzemie w mózgu człowieka. Widzowie mieli szansę poznać chłopca perfekcyjnie liczącego litery, genialną akrobatkę, osobę z wbudowanym do głowy kalkulatorem częstotliwości, królową pamięci oraz językowego omnibusa.

- „The Brain”, program na który wołają „genialny”! - zapowiedział najnowszy odcinek show Jerzy Mielewski. - Pięć osób o niezwykłych talentach i pięć niezwykle trudnych wyzwań. Uczestnicy dokonują rzeczy wręcz nieprawdopodobnych - podkreślił dziennikarz. Jak zwykle oceną umiejętności i zaangażowania uczestników zajęli się: Cezary Żak, Anita Sokołowska oraz Remigiusz „ReZi” Wierzgoń. Opiekę naukową sprawował psycholog, neurokognitywista, pracownik naukowy University of California - Mateusz Gola.

„The Brain. Genialny Umysł”: O czym marzą jurorzy show?

Język to słowa i litery, a matematyka to liczby. Co się stanie, gdy połączymy jedno z drugim? Odpowiedź zna pewien chłopiec. Kacper jest 12-latkiem z Wadowic, który liczy, to co usłyszy. - Syn widzi wyrazy w postaci cyfr. Sumuje je w głowie - tłumaczył ojciec nastolatka. Kacprowi przedstawiono trzy wypowiedzi: krótką, dłuższą i najdłuższą złożoną z kilku zdań. Następnie, jedynie korzystając ze słuchu, musiał podać liczbę liter, na którą składała się każda z wypowiedzi.

- Jestem na to gotowy - zapowiedział chłopak. „ReZi” i Cezary Żak współuczestniczyli w zadaniu. Pierwszy liczył litery przy pomocy tabletu, a drugi wymyślał zdania. 42, 84 i 137 liter? Tak! Kacper odgadł je błyskawicznie i nie popełnił żadnej pomyłki. - Niewiarygodne! - skomentował prowadzący Jerzy Mielewski. - Kacper, jesteś fenomenalny! - radowała się Anita Sokołowska.

Druga bohaterka programu 15-letnia Gabrysia ćwiczy akrobatykę. Ma dobrą pamięć przestrzenno-ruchową. Do zadania musiała zaangażować zarówno umysł, jak i ciało. W studio znalazło się 50 drabinek gimnastycznych zawieszonych w piętnastu rzędach. Każda ma czternaście szczebli, a można się po nich było wspiąć na wysokość sześciu metrów.

Gabrysia musiała najpierw zapamiętać trasę, a później przejść do mety dotykając dodatkowo wybrane szczebelki. Pomiędzy drabinkami wykonywała skomplikowane figury akrobatyczne. Dziewczynce udało się wykonać zadanie perfekcyjnie. - Widać, że mózg pracuje lepiej, gdy jesteśmy w ruchu - powiedział doktor Gola.

Kolejny zawodnik bezbłędnie rozpoznawał częstotliwość każdego usłyszanego dźwięku. 19-letni Konrad z Mogilan ma najwrażliwsze uszy w Polsce, słuch absolutny. - Wydaje mi się, że jestem… człowiekiem - żartował uczestnik. Jego zadanie polegało na wsłuchaniu się w odgłosy i podaniu ich wartości w hercach.

Wyzwanie podzielono na trzy etapy. Pierwszy to sygnał urządzenia, drugi to dźwięk wyodrębniony z miejskiego zgiełku, a trzeci to odgłos wyemitowany ze specjalnego urządzenia w studiu. 2000 herców, 405 herców, 660 herców - takie były częstotliwości, a Konrad nie miał żadnych problemów ze wskazaniem właściwych odpowiedzi. - Nie wiemy jak się zachować przy takim geniuszu - stwierdził Cezary Żak. - Ja tego nie ogarniam - wyznał „ReZi”.

W Białymstoku mieszka dziewczyna, która do perfekcji opanowała sztukę zapamiętywania. 21-letnia Patrycja szybko się uczy w bardzo krótkim czasie. - Sprawdzam się w tak zwanych sportach pamięci - przyznała. Na czym polegało jej zadanie? W studiu znajdowało się 100 osób. Każda z nich posiadała konto w portalu społecznościowym. Patrycja po raz pierwszy w życiu zobaczyła twarze tych ludzi, gdy ich profile zostały wyświetlone na ekranach. Dziewczyna miała za zadanie zapamiętać imię, miejsce zamieszkania, zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle każdej z przedstawionych jej osób.

Na uczestniczkę czekały trzy konkursowe etapy. W każdym kolejnym musiała uzupełnić coraz większą ilość informacji u trzech losowo wybranych postaci. Kobieta w mistrzowski sposób poradziła sobie z tym piekielnie trudnym wyzwaniem. - Jak ona to zrobiła? Nie wierzę! - mówiła Anita Sokołowska.

Ten człowiek traktuje języki obce jak... przyjaciół

Językowy omnibus, 37-letni Konrad przyjechał z Zielonki. Jest fanem uczenia się języków obcych. Jego metoda nauki polega na opanowywaniu całych zdań, a nie pojedynczych słówek. Co ciekawe, mistrz lingwistyki poznał swoją żonę Hinduskę podczas lekcji hiszpańskiego. W programie „The Brain. Genialny Umysł” chciał udowodnić, że mówi tak, jak mieszkańcy wielu krajów świata.

W pierwszej części konkurencji mężczyzna miał przetłumaczyć trzy polskie słowa na wybrane języki świata. W drugiej usłyszał czternaście historii opowiedzianych w czternastu językach, a potem musiał odpowiedzieć na trzy pytania testowe dotyczące ich treści. Ten wyjątkowy egzamin zdał wręcz śpiewająco. Nie obce są mu takie języki jak niderlandzki, esperanto, czeski czy arabski!

Pięć genialnych osób i tyle samo niesamowitych wyzwań, a ilość miejsc w finale ograniczona. Kogo tym razem wybrali jurorzy? Anita Sokołowska wskazała akrobatkę Patrycję, „ReZigiusz” liczącego wyrazy Kacpra, a Cezary Żak zdecydował się postawić na Konrada Zapotoczonego. Głosami widzów obecnych w studiu zwycięzcą czwartego odcinka „The Brain. Genialny Umysł” został 12-letni Kacper z Wadowic. Gratulujemy!

Oglądaj w IPLA.TV: „The Brain. Genialny Umysł” - sezon 2, odcinek 4

The Brain. Genialny Umysł” we wtorek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
„The Brain. Genialny Umysł”: Zobaczyć niewidzialne
Jaki jest ReZigiusz? Tego o nim nie wiedzieliście!
„The Brain. Genialny Umysł": Siła młodości
„The Brain. Genialny Umysł”: Starcie gigantów
Niewyobrażalne umiejętności uczestników „The Brain”
Kulisy produkcji „The Brain” okiem ReZiego
„The Brain”: Oto bohaterowie pierwszego odcinka
ReZigiusz jurorem w „The Brain. Genialny Umysł”

Komentarze