2016-12-31

10. jubileuszowa Sylwestrowa Moc Przebojów

0

Nowy Rok 2017 powitaliśmy wśród muzycznych gwiazd i hitów lat 80. Wystąpili: Beata Kozidrak i Bajm, Ewa Farna, Ewelina Lisowska, Kamil Bednarek, Zbigniew Wodecki, Enej, Sylwia Grzeszczak, Blue Cafe, Michał Wiśniewski, Piersi, Feel, IRA, Sami, Natalia Szroeder, Grzegorz Hyży, Wojtek Łuszczykiewicz z zespołem Video, Sarsa, Golec uOrkiestra, Andrzej Cierniewski, Piękni i Młodzi, Boys oraz Thomas Anders, wokalista Modern Talking.

Już po raz dziesiąty w historii zagrała Sylwestrowa Moc Przebojów. Na wielkiej multimedialnej scenie zobaczyliśmy ponad stu wykonawców, znakomitych postaci polskiej piosenki. Plejada gwiazd sylwestrowego koncertu oraz energetyczny miks hitów z lat 80. i współczesnych porwał publiczność pod Spodkiem i przed telewizorami. Na placu Honorowym bawiły się dziesiątki tysięcy mieszkańców aglomeracji śląskiej.

W przygotowanie tak dużego wydarzenia medialnego zaangażowane zostały ogromne siły i środki. Scena miała 322 metry kwadratowe, była szeroka na 65 metrów i wysoka na 8 pięter. Scenografię tworzyły okręgi, których łącznie wyprodukowano około 400. Do ich stworzenia wykorzystano 4000 gwoździ, 240 tysięcy zszywek i 6 kilometrów profilowanych prętów stalowych, zaś do ich obicia kilometr srebrnego materiału. Scenę rozświetliło około 800 urządzeń świetlnych, a wizualizacje były wyświetlane na 500 metrach kwadratowych ekranów. Na wygrodzenie całego obszaru pod sceną, gdzie bawiło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, użyto 5 km płotków, a agregaty prądotwórcze musiały wytworzyć około dwóch tysięcy kW, aby cała scena rozbłysła pełnią barw.

Na potrzeby gwiazd i obsługi koncertu została zagospodarowana powierzchnia o wielkości 1,7 tysiąca metrów kwadratowych, na której znalazło się m.in. 40 garderób, stanowiska dla 30 fryzjerów i specjalistów od makijażu oraz do wykorzystania było 500 krzeseł i… 30 luster.

Tysiące widzów pod sceną i miliony przed telewizorami tym razem tańczyły w rytmie przebojów z lat 80. z gwiazdami polskiej piosenki. Sylwestrowy koncert rozpoczął się wyjątkowo. Mimo mroźnej aury gorące tancerki samby zabrały widzów do słonecznej Brazylii w rytmie hitu „Samba de Janeiro”. Chwilę później sceną i publicznością niepodzielnie rządził Thomas Anders i jego Modern Talking Band. Dzięki wielkim przebojom „You're My Heart, You're My Soul” i „Cheri, Cheri Lady” znów poczuliśmy się jak na dyskotekowym parkiecie kilka dekad temu.

Tego wieczoru nie zamierzaliśmy jednak ani na moment zwalniać tempa. Publiczność pod sceną razem z Beatą Kozidrak i Bajmem wyśpiewała „Co mi Panie dasz” i „Białą armię”, zatańczyła z energetycznym Enejem do „Kamień z napisem Love” i utworu „Symetryczno-liryczna” oraz entuzjastycznie przyjęła Sylwię Grzeszczak, autorkę hitowej „Księżniczki” i nowego przeboju „Tamta dziewczyna”.

Po raz kolejny w cudowne lata 80. udaliśmy się za sprawą Zbigniewa Wodeckiego. Najpierw wokalista i muzyk przywołał wspomnienia z 1985 roku, kiedy na listach przebojów królowały „Chałupy Welcome to”, by chwilę później, już lirycznie w duecie z Natalią Szroeder, przypomnieć swój inny wielki przebój „Z Tobą chcę oglądać świat”. Pierwszą część koncertu zakończył zespół, bez którego hitów trudno o dobrą sylwestrową zabawę. Bracia Łukasz i Paweł Golcowie, czyli Golec uOrkiestra razem z publicznością wyśpiewali refreny „Ścierniska” i „Słodyczy”.

Najczęściej, bo aż czterokrotnie, na scenie w Katowicach gościł Thomas Anders, który wraz z Modern Talking sprzedał 120 milionów płyt, a jego hity królowały na listach przebojów w 30 krajach jednocześnie. Ze sceny popłynęły wielkie hity duetu: „Brother Louie”, „Sexy Sexy Lover”, „Atlantis Is Calling (S.O.S. For Love)” i „Geronimo's Cadillac”.

Widzowie gorąco witali także promieniejącą i za każdym razem odmienioną Beatę Kozidrak, która oprócz starych hitów zaśpiewała również swoje dwie nowe piosenki: „Upiłam się Tobą” i „Niebiesko-zielone”. Do historii przejdzie zapewne duet jaki wokalistka stworzyła z Sylwią Grzeszczak wykonując wielki przebój Cher „If I Could Turn Back Time”.

Tanecznie w nowy rok weszliśmy dzięki rozgrzewającym przebojom Eneja, Grzegorza Hyżego, Eweliny Lisowskiej, Sarsy, rockowej grupy IRA i zespołu Sami, a publiczność pod Spodkiem znów śpiewała z Adamem Asanowem i zespołem Piersi jedną z najpopularniejszych piosenek ostatnich lat - „Bałkanicę”.

Prawdziwy wulkan energii pokazała na scenie w Katowicach Ewa Farna, która wykonała przebój Whitney Houston z 1987 roku „I Wanna Dance With Somebody”. Jak zawsze mogliśmy też liczyć na Kamila Bednarka, który mocno rozgrzał zziębniętą publiczność najbardziej optymistycznym przebojem w swojej dyskografii „Chwile jak te”. Podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów niezapomniany klimat lat 80. wielkimi hitami tamtej dekady przywołali Boys, Blue Cafe, Michał Wiśniewski, Feel, Video, Natalia Szroeder, Piękni i Młodzi oraz Andrzej Cierniewski.

Jedną z niespodzianek wieczoru przygotowała współprowadząca koncert Agnieszka Kaczorowska, która wystąpiła w podwójnej roli i uczyła tańca! Aktorka i tancerka uwielbia ruch, dlatego próbowała nim zarazić nie tylko publiczność pod sceną. - Postaram się, aby wszyscy ruszali się podczas tych tanecznych rytmów. Dla tych przy scenie będzie to doskonała forma rozgrzania się, a dla tych w domach okazja, aby się powygłupiać, poskakać, uwolnić dużo radości i uśmiechu. Wierzę, że będziemy się wspólnie bawić, a tę noc dopiszemy do niezapomnianych - zapowiadała triumfatorka jednej z edycji „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”.

Swoje pięć minut mieli także projektanci, którzy przygotowali specjalne kreacje dla prowadzących. Przede wszystkim panie w blasku fleszy i oku kamer musiały wyglądać szykownie. Przepiękne tkaniny, błyszczące, szlachetne, rozrywkowe i sylwestrowe zarazem. Agnieszka Hyży zaprezentowała trzy zupełnie różne kreacje. Dwie zaprojektował Just Paul, a trzecią przygotował dla niej salon Mario Menezi. Było to połączenie koronki i satyny. - Cudowne jest to, że mamy dostęp do najlepszych firm i projektantów, którzy stroje szyją specjalnie na nasze potrzeby. Przy ich projektowaniu biorą pod uwagę i niskie temperatury i to, że zarówno chcemy wyglądać wspaniale, jak i być kobiece - podkreśliła jedna z prowadzących sylwestrowy koncert.

Ostatnie sekundy starego roku odliczali prowadzący: Krzysztof Ibisz, Maciej Dowbor, Agnieszka Hyży, Aleksandra Szwed, Agnieszka Kaczorowska, Natalia Szroeder, Maciej Rock, Kamil Baleja i Robert Karpowicz z RMF FM oraz Robert Korólczyk i Bartosz Demczuk, czyli połowa Kabaretu Młodych Panów.

Gospodarzami dziesiątej Sylwestrowej Mocy Przebojów 2016 były Miasto Katowice i Telewizja POLSAT, organizatorem imprezy firma Music Company, zaś patronami medialnymi radio RMF FM i dziennik Fakt.

Telewizja POLSAT udanie zakończyła stary i przywitała nowy rok 2017. Dziesiąta jubileuszowa Sylwestrowa Moc Przebojów Katowice 2016 była najchętniej oglądanym sylwestrowym koncertem w grupie wiekowej 16-49, a noworoczny toast na antenach Polsatu, Polsatu 2 i Polsatu News wzniosło 4,2 mln widzów. W tej wyjątkowej chwili był z nami co trzeci Polak oglądający telewizję.

Średnio koncert w Polsacie i Polsacie 2 oglądało około 3,2 mln widzów. Świetny wynik znalazł swoje odzwierciedlenie w wysokich udziałach. Telewizja POLSAT zanotowała 22% udziałów wśród wszystkich badanych i aż 24% w grupie komercyjnej. Udziały uwzględniające anteny Polsatu 2 i Polsatu News, które transmitowały koncert z Katowic są jeszcze bardziej imponujące. Trzy anteny wśród wszystkich badanych zgromadziły 23,5% widowni, a w grupie komercyjnej 16-49 - 25,5%.

*wyniki na podstawie danych Nielsen Audience Measurement

Zobacz także:
Sylwestrowa moc i energia w głosie Natalii Szroeder
Największa sylwestrowa wpadka Eweliny Lisowskiej
Wokalista Modern Talking gwiazdą Sylwestra 2016
W Sylwestra przeniesiemy się na plażę w Chałupach
Oto postanowienia noworoczne Natalii Szroeder

Komentarze