2016-11-15

„Ryjek 2016” z Jerzym Kryszakiem i elitą kabaretów

0

XXI Rybnicka Jesień Kabaretowa pełna gwiazd i premierowych skeczy. Który z ośmiu kabaretów startujących w konkursie sięgnął po nagrodę główną?

W koncercie galowym Ryjka 2016 wystąpiły najlepsze kabarety startujące w konkursie o „Złote Koryta”, w tym pełniący rolę gospodarza Kabaret Młodych Panów i gość specjalny Jerzy Kryszak. To był wieczór gromkich salw śmiechu i doskonałej zabawy.

Magia festiwalu przyciąga wszystkich. To jedyne takie wydarzenie w Polsce z niepowtarzalną atmosferą oraz konkursem w którym kabarety prezentują tylko premierowe skecze i oceniają siebie nawzajem. To także świetna okazja, żeby zaistnieć w kabaretowym środowisku. Obok uznanych i działających od lat artystów scena gości licznych debiutantów.

Finałowa gala, prowadzona przez Agnieszkę Hyży i Kamila Baleję z RMF FM, była pełna zaskakujących rozstrzygnięć. W tym roku w szranki stanęło osiem kabaretów: Łowcy.B, Kabaret Jurki, Kabaret OT.TO, Kabaret Rewers, Kabaret Chyba, Kabaret Czołówka Piekła, Fair Play Crew i Kabaret Zachodni. Przez dwa dni rywalizowali na skecze w tak zaskakujących kategoriach jak „Spróbuję jeszcze raz”, „Walka o ogień”, „Spotkanie z UFO”, czy „Skecz typowo kaukaski”.

„Złote Koryto Kabaretów” z rąk prezydenta miasta Rybnika, Piotra Kuczery, otrzymał Kabaret Zachodni. - Szanowna publiczności, szanowny Panie Prezydencie, meldujemy wykonanie zadania - powiedział Jarosław Marek Sobański ze zwycięskiego kabaretu, odbierając nagrodę. Wkrótce znów pojawili się na scenie po bardzo cenione „Złote Koryto Publiczności”. - W tych trudnych czasach odrywania ludzi od koryta, bardzo miło dostać tak deficytowy towar, jak koryto - podziękował drugi z członków kabaretu, Janusz Pietruszka. Nagrodę od widzów wręczył dyrektor festiwalu Stanisław Wójtowicz, który przekazał także wyróżnienie dla triumfatora konkursu „One Ryj Show” Rafałowi Paczesiowi.

Laureatem „Złotego Koryta Tajnego Jurora”, którym był Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru-Mru, została grupa Łowcy.B. - Kilka razy popłakałem się ze śmiechu - powiedział tajny juror. Nagrodę wręczył Jan Makowski, prezes Fundacji EDF Polska. Zgodnie z tradycją odbyły się również dwa konkursy otwarte: Konkurs Filmowy o Złotą Kasetę oraz Konkurs o Melodyjną Nagrodę im. Artura. Pierwszą z nich otrzymał Kabaret Zachodni, a drugą otrzymali ex aequo Ewa Błachnio z zespołem Muzikanty oraz Kabaret Zachodni.

Rybnicka Jesień Kabaretowa to jeden z najstarszych festiwali kabaretowych w Polsce. Przez 20 lat na scenie w Rybniku pojawiła się cała czołówka naszych kabaretów. Wśród nich legendarny kabaret Potem, wielokrotni zwycięzcy Kabaret Ani Mru-Mru oraz Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Smile, Limo, Paranienormalni, Łowcy.B, Kabaret Skeczów Męczących, a także Kabaret Jurki, Grzegorz Halama, Tomasz Jachimek czy Kabaret Ciach.

Zobacz także:
„Schody do nieba” na 15-lecie Neo-Nówki
„Rodzina, ach rodzina” na wesoło i z uśmiechem
„Kabaret na Żywo” tym razem trafił na wieś
„Oby dwoje chciało naraz” w „Kabarecie na żywo”
„Wszystkie dzieci nasze są” w „Kabarecie na Żywo”
Policja i wojsko na wesoło, bo „Za mundurem panny sznurem”

Komentarze
© Polsat 2018