Wyspa przetrwania
Szesnastu śmiałków z Polski i miesiąc zmagań podczas morderczych konkurencji w tropikalnym klimacie jednej z wysp archipelagu Fidżi. Siła mięśni i intelektu, determinacja w rywalizacji o ogień, jedzenie i dach nad głową, a przede wszystkim subtelna gra negocjacji i sojuszy. Z tej rywalizacji zwycięsko wyjdzie tylko jedna osoba.
W tym programie, nie będzie czasu na powtórki, a rzeczywistość bezludnej wyspy zweryfikuje najmocniejszych uczestników i napisze własne, zaskakujące scenariusze. Oto przygodowe reality show, które stało się światowym hitem telewizyjny i doczekało już ponad 130 edycji w 50 krajach na całym świecie.
O zwycięstwo rywalizować będzie szesnastu gotowych na wszystko śmiałków z Polski - 8 kobiet i 8 mężczyzn. Aby znaleźć się na Fidżi trzeba było przejść trudne, wieloetapowe eliminacje w których sprawdziliśmy kandydatów m.in. pod kątem pływania, sprawności fizycznej i mentalnej, a także poddaliśmy ich szczegółowym badaniom lekarskim. Finałową szesnastkę wyłoniliśmy spośród 10 tysięcy zgłoszeń. Wybrańców różni wszystko: wiek, zawód, zainteresowania, siła, odporność na stres i umiejętność współpracy w grupie. Łączy tylko jedno - determinacja, aby przetrwać na wyspie jak najdłużej.
Uczestnicy zostaną podzieleni na dwa plemiona, które zasiedlą bezludną, odciętą od świata wyspę. To właśnie tam, niemal 16 tysięcy kilometrów od Polski na końcu świata, rozegra się prawdziwa walka o przetrwanie. Pozostawieni sami sobie rozbitkowie, podobnie jak bohater „Cast Away: poza światem”, które było kręcone tuż obok, będą musieli zapewnić sobie ogień, żywność i schronienie. W czasie kolejnych konkurencji, w których trzeba będzie wykazać się siłą, odwagą, pamięcią, wytrwałością, strategią i sprytem będą walczyć o różne przedmioty, których są pozbawieni. Jednak przede wszystkim w najważniejszej konkurencji dnia zrobią wszystko, aby zdobyć totem, gwarantujący im nietykalność na tzw. radach plemienia. To właśnie tam, podczas wieczornych spotkań w tajnym głosowaniu, przegrani spośród siebie będą musieli kogoś wyeliminować.
W „Wyspie przetrwania” liczyć się będzie fizyczna i psychiczna wytrzymałość oraz strategia i pomysł na przeżycie w dżungli i wśród współplemieńców. Układy, spiski, negocjacje i sojusze to na Fidżi codzienność i element gry równie ważny, jak siła mięśni. W finale spośród dwóch śmiałków, którzy zdołali przetrwać na wyspie najdłużej zwycięży ten, który otrzyma większą liczbę głosów od wyeliminowanych już z programu uczestników. Nagrodą dla zwycięzcy będzie 150 tysięcy złotych.
Pierwszą polską edycję „Wyspy przetrwania” poprowadzi dziennikarz Radia Zet Damian Michałowski, który będzie dla uczestników jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym. To jemu przypadnie rola sędziego, rozjemcy i posłańca dobrych i złych wiadomości. Przede wszystkim jednak poprowadzi śmiałków przez pełne wyzwań konkurencje i radę plemienia.
Format został stworzony w 1992 roku przez brytyjskiego producenta telewizyjnego Charlie Parsonsa. Pierwszą edycję w 1997 roku pod nazwą „Expedition Robinson” zrealizowała szwedzka telewizja SVT. Od 2000 roku pod nazwą „Survivor”, telewizja CBS pokazuje program w USA, gdzie powstały się już 34 edycje. We Francji w telewizji TF1 program zadebiutował w sierpniu 2001 roku jako „Koh-Lanta” i jak dotąd doczekał się w sumie 21 edycji, w tym czterech specjalnych. Pierwsze sezony programu oglądało tam średnio po 7-8 milionów widzów, a reality show był prawdziwym hitem. Jesienią, podobnie jak w Polsce, widzowie we Francji zobaczą śmiałków, którzy rywalizować będą na jednej z wysp archipelagu Fidżi.
Na świecie program cieszy się ogromną popularnością. Oprócz USA i Francji doczekał się 16 edycji w Szwecji, 11 we Włoszech, 13 w Belgii, 15 w Norwegii, 16 w Hiszpanii, czy 19 w Danii. Łącznie program jest, lub był realizowany w 50 krajach na całym świecie. W 2007 roku tygodnik „Time” zamieścił go na liście 100 największych programów telewizyjnych, w 2013 roku znalazł się w zestawieniu 60 najlepszych programów wszech czasów amerykańskiego tygodnika TV Guide. Wśród programów reality show wciąż nie ma sobie równych.
Jak przystało na program survivalowy, show był nagrywany w najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Najczęściej producenci zabierali uczestników do Oceanii (Australia, Fidżi, Markizy, Palau, Wyspy Cooka, Samoa), oraz do Azji (Malezja, Tajlandia, Chiny, Filipiny, Kambodża, Wietnam, Indonezja). Pojedyncze edycje realizowano w Ameryce Południowej (Brazylia) czy krajach Ameryki Łacińskiej (Panama, Gwatemala, Nikaragua, Kostaryka).