2025-07-20

Minionki w Polsacie. Oglądaj serię uwielbianych filmów

Kochają je dzieci i dorośli. Są jednym z symboli współczesnej popkultury. Choć stworzone zostały jako postacie drugoplanowe, to te urocze stworki skradły show w filmach z serii o złoczyńcu Gru. Czy ktoś jest w stanie sobie wyobrazić świat bez Minionków? Oglądaj kultową serię w Polsacie. „Minionki rozrabiają” w niedzielę 27 lipca o godz. 11:00

Skąd wzięły się Minionki?

Pierwotnie miały być wielkimi stworami przypominającymi orki, ale twórcy zdecydowali się na słodki wygląd, żeby zbudować pozytywny wizerunek Gru. Cechą rozpoznawczą Minionków jest ich język, nazywany często Minionese. Zadziwiająco często występuje w nim słowo „banana”. Jest inspirowany między innymi angielskim, hiszpańskim i francuskim. Mózgiem lingwistycznym i zarazem głosem wszystkich Minionków jest jeden z reżyserów filmów serii Pierre Coffin.

„Jak ukraść księżyc” (2010)

W szczęśliwej dzielnicy podmiejskiej otoczonej białymi płotami i kwitnącymi krzewami róż stoi czarny dom z martwym trawnikiem. Nieznana sąsiadom, ukryta głęboko pod tym domem kryje się ogromna, tajna kryjówka należąca do Gru, nikczemnego złoczyńcy, który wraz ze swoimi licznymi sługusami planuje największy skok w historii świata: zamierza ukraść Księżyc! Niemożliwe, prawda? Jednak bujna wyobraźnia głównego bohatera może sprawić, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się marzeniem ściętej głowy, staje się wykonalne. Na swojej drodze Gru spotyka trzy osierocone dziewczynki: Margo, Edith i Agnes. Mimo swojego trudnego charakteru, bohater postanawia je zaadoptować i buduje z nimi trwałą więź.

Przy stosunkowo niskim budżecie film miał nieprawdopodobnie wysokie dochody. Stał się hitem roku i przebojem kasowym. Jego sukces zapoczątkował kult Minionków, które stały się ponadczasowym memem internetowym. Film został nominowany do prestiżowej nagrody Złotego Globu.

„Minionki rozrabiają” (2013)

Druga odsłona animowanej przygody, w której powraca (były?) super-złoczyńca Gru, jego urocze dziewczyny oraz mnóstwo przerażająco śmiesznych postaci - Minionków. Gdy Gru opuszcza życie przestępcze, aby wychować Margo, Edith i Agnes, on i sługusy mają trochę wolnego czasu. Ale gdy zaczyna dostosowywać się do swojej roli jako członek podmiejskiej rodziny, pojawia się tajna organizacja zajmująca się zwalczaniem zła na skalę globalną. Teraz Gru i jego nowa partnerka, Lucy, muszą dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za serię spektakularnych zbrodni. W końcu potrzeba największego na świecie byłego złoczyńcy, żeby złapać tego, który chce zająć jego miejsce.

Dzięki sukcesowi, jaki odniósł pierwszy film, czarnemu charakterowi miał z początku podkładać głos sam Al Pacino! Utworem przewodnim sequelu jest „Happy” w wykonaniu Pharrella Williamsa. Piosenka stała się hitem na całym świecie i otrzymała nagrodę Grammy oraz nominację do Oscara.

„Minionki” (2015)

Oto odpowiedź na pytanie: Skąd się wzięły Minionki? Spin-off o żółtych rozrabiakach zdradza tajemnicę ich gatunku. Istnieją od zarania dziejów i służyły już wielu - od T-Rexa po Napoleona. Teraz czas na nowego pana, dlatego trzy Minionki: opiekuńczy przywódca Kevin, nastoletni buntownik Stuart i uroczy mały Bob wyruszają w podróż w poszukiwaniu idealnego nikczemnika. Zostają zwerbowani do pracy dla nowego szefa, pierwszej na świecie kobiety superzłoczyńczyni Scarlet Overkill, która wraz ze swoim mężem, wynalazcą Herbem, planuje przejąć kontrolę nad światem. Czy zagładzie ludzi i Minionków uda się zapobiec? I  jakich okolicznościach poznały Gru?

Kampania promocyjna tego filmu była najdroższą w historii studia Universal i kosztowała 593 miliony dolarów. Był to także pierwszy film o Minionkach, który przyniósł przychód ze sprzedaży biletów kinowych w wysokości ponad 1 miliarda dolarów.

„Gru, Dru i Minionki” (2017)

Trzecia odsłona serii. Ex-złoczyńca Gru wraz z żoną, Lucy, stara się powstrzymać Balthazara Bratta - niedoszłego dziecięcego gwiazdora, który pragnie zdominować cały świat. Ponosi jednak porażkę, za co zostaje wyrzucony z Ligi Antyzłoczyńców. Znudzone Minionki opuszczają swojego szefa, który popada w głęboki kryzys tożsamości. Pomóc mogą mu intrygi jego brata bliźniaka, Dru, który chce podążyć w jego ślady. Dzięki temu Gru przypomina sobie, jak dobrze jest być złym.

Podobnie jak wcześniejsze filmy serii, produkcja „Gru, Dru i Minionki” odniosła ogromny sukces i została nominowany do wielu nagród, m.in. Saturnów i Critics Choice Awards w kategorii najlepszego filmu animowanego roku.

„Minionki: Wejście Gru” (2022)

Co wynikło z marzenia dwunastolatka, by stać się największym superzłoczyńcą na świecie? Sequel „Minionków” opowiada o przygodach Gru, który w zaciszu swojej piwnicy pracuje nad planem przejęcia władzy nad światem. Ale na sukces będzie musiał poczekać do czasu, gdy spotka Minionki. Otrzymuje potężne wsparcie od swoich lojalnych zwolenników - Kevina, Stuarta, Boba i Otto. Razem budują pierwszą kryjówkę, projektują niezwykłą broń i w końcu wykonują pierwsze misje. Kiedy niesławna supergrupa złoczyńców usuwa swojego przywódcę, Gru chce zostać ich członkiem. Nie dostrzegają oni jednak jego potencjału. Gru wykorzystuje swój spryt by ich oszukać, zyskując w nich śmiertelnych wrogów. Minionki pomagają mu w ucieczce i już na początku swojej przestępczej kariery Gru odkrywa, że nawet źli ludzie potrzebują pomocy swoich przyjaciół.

„Minionki: Wejście Gru” zajęło piąte miejsce w kategorii największych sukcesów kasowych roku 2022. Film przyczynił się do powstania Tik-tokowego trendu „Gentleminions”. Nazwa powstała po połączeniu słów „gentleman” i „Minions’ i odnosi się do grup nastoletnich chłopców, którzy szli do kina przebrani za Gru w garniturach. Do filmików używali utworu Yeat „Rich Minion”, a podczas seansu rzucali w ekran bananami. Niektóre kina w Wielkiej Brytanii zabroniły takim grupom wstępu.

Najnowszym filmem z serii jest „Gru i Minionki: Pod przykrywką” (2024).

Minionki rozrabiają w niedzielę 27 lipca o godz. 11:00 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat