Specjalny pokaz przedpremierowy w Muzeum Powstania Warszawskiego - odcinek „Marina”
Pokaz odbył się w październiku 2024 roku. Miejsce było nieprzypadkowe, ponieważ odcinek opowiada historię Mariny Hulii, która właśnie w Muzeum Powstania Warszawskiego odbierała nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i marzyła o odpowiedniej okazji, aby móc wrócić do tego szacownego gmachu. Dał ją serial Polsat Box Go w reżyserii Bartosza Wróblewskiego, na którego pokazie pojawili się m.in.: Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Hanna Machińska, prof. Monika Płatek, Marek Michalak, Dorota Sumińska, Ewa Kalbarczyk, Danuta Przywara czy Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Poza gośćmi specjalnymi przybyło również wielu widzów związanych z działalnością społeczną Mariny Hulii i Dzieci z dworca Brześć, m.in. Madina Mazaliewa, Roza Makhmudova i inne czeczeńskie matki, którym na co dzień pomaga bohaterka produkcji.
Premiera serialu „Migranci” w Polsat Box Go
18 grudnia 2024 roku, w Międzynarodowy Dzień Migranta, serial dokumentalny „Migranci” pojawił się na platformie VoD Polsat Box Go. Cztery odcinki, których bohaterkami i bohaterami są Marina Hulia, Tetiana Matwiejewa (Novikova), Anja Franczak i Elmi Abdi zostały udostępnione szerokiej publiczności i wciąż można je tam oglądać.
Pokaz specjalny w Sejmie RP - odcinek „Marina”
W styczniu 2025 roku w sejmowej sali im. Henryka Wujca odbywała się konferencja „Pomagajka: o mądrym pomaganiu i dzieleniu się dobrem”. Jednym z punktów programu był pokaz odcinka serialu „Migranci” o Marinie Hulii. W wydarzeniu brali udział m.in. ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego Polski Adriana Porowska, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka Adam Chmura, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, rzeczniczka prasowa Marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek, wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik, prof. Barbara Janina Sochal, twórczyni i prezeska Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” Magdalena Bigaj oraz dziennikarka Katarzyna Stoparczyk, a także wielu innych uczestników konferencji.
Pokaz premierowy w Centrum Nauki Kopernik - odcinek „Anja”
Publiczna premiera odcinka, którego bohaterką jest Anja Franczak, pierwsza w Polsce towarzyszka w żałobie, założycielka Instytut Dobrej Śmierci, mistrzyni ceremonii pogrzebowych, odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Poza bliskimi i przyjaciółmi bohaterki oraz twórców w pokazie brali udział liczni współpracownicy Anji, członkowie jej Instytutu oraz uczestnicy warsztatów i szkoleń innowatorki na polskim rynku funeralnym.
Pokaz premierowy w Centrum Wielokulturowym - odcinek „Elmi”
Odcinek, którego bohaterem jest Elmi Abdi, wiceprezes Fundacji dla migrantów Dobry Start im. A. G. Farah oraz społecznik roku 2019 według tygodnika „Newsweek Polska” miał premierę w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. W spotkaniu po pokazie wzięła udział liczna, multikulturowa społeczność stolicy, a prowadziła je Agnieszka Kosowicz, założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne.
- Mogłem zaprosić dzisiaj polityków albo dziennikarzy, ale wolałem, żeby na pokazie było jak najwięcej zwykłych ludzi. Bo politycy chcą rządzić, więc zarządzają strachem, a dziennikarze chcą, żeby się klikało, więc szukają sensacji. A to, jak nam, migrantom, żyje się w Polsce, zależy przede wszystkim od zwykłych ludzi, których spotkamy na co dzień. Chciałbym, żeby to przede wszystkim oni oglądali ten serial i żeby sami wyrobili sobie o nas zdanie, a nie słuchali tego, co mówią o nas inni - powiedział w trakcie spotkania po pokazie Elmi Abdi.
Pokaz premierowy w kinie Amondo - odcinek „Tetiana”
Premiera odcinka, którego bohaterką jest Tetiana Matwiejewa (Novikova), artystka, lecz przede wszystkim matka, odbyła się w stołecznym kinie Amondo. Na premierze byli obecni m.in. najbliżsi, którzy odgrywają ważne role w życiu prywatnym i zawodowym Tetiany, jak choćby jej synowie Ilja i Lew, partner Piotr, czy bliska współpracowniczka i przyjaciółka Anna. Premierę poprowadził dziennikarz Jakub Jusiński.
Wizyta i rozmowa w Radiu Nowy Świat - odcinek „Tetiana”
24 lutego, w trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, Tetiana Matwiejewa (Novikova) oraz reżyser Bartosz Wróblewski byli gośćmi audycji Agnieszka Lipka-Barnett w Radiu Nowy Świat, gdzie opowiadali o serialu „Migranci”. Było trochę o Ukrainie, trochę o losach Tetiany i pracy nad jej odcinkiem, a trochę o całej produkcji i jej pozostałych bohaterach: Marinie Hulii, Anji Franczak oraz Elmim Abdim.
Całej audycji z tego dnia można posłuchać TUTAJ.
Nominacja w kategorii Najlepszy Serial Dokumentalny w plebiscycie Wirtualnej Polski Top Seriale 2025
Serial „Migranci” w plebiscycie Wirtualna Polska Top Seriale 2025 w kategorii Najlepszy Serial Dokumentalny. Obok dużych, kosztownych, zagranicznych produkcji Netflixa, Maxa i Disney+ w finałowej stawce znalazło się miejsce dla skromnej produkcji z Polski. Warto odnotować, że kapituła postanowiła wyróżnić tą nominacją opowieść z budującym przesłaniem, jakby w kontraście do znajdujących się w zdecydowanej większości opowieści o ciemnej stronie ludzkiej natury. Plebiscyt, w kategorii najlepszy serial dokumentalny, wygrali ostatecznie „Łowcy skór” platformy VoD Max.
Pokaz specjalny w Zamościu - odcinek „Marina”
Na zaproszenie Doroty Hildebrand-Mrowiec, wieloletniej prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, wyróżnionej w 2018 roku statuetką Obywatelskiego Sędziego Roku, a także animatorki życia kulturalnego w Zamościu - odbył się pokaz specjalny serialu w Zamojskiej Akademii Kultury. Po seansie miało miejsce spotkanie z publicznością, w którym wzięli udział bohaterka produkcji, Marina Hulia oraz reżyser i scenarzysta serialu, Bartosz Wróblewski.
Pokaz specjalny w Komunie Warszawa - odcinek „Anja”
Na zaproszenie Teatru Komuna Warszawa, który współpracuje z Instytutem Dobrej Śmierci, odbył się pokaz odcinka serialu „Migranci” o Anji Franczak. Po seansie miało miejsce spotkanie z publicznością, w którym wzięli udział bohaterka produkcji Anja Franczak, reżyser i scenarzysta Bartosz Wróblewski oraz autor zdjęć i montażysta Karol Sawicki. Spotkanie prowadził dziennikarz Jakub Jusiński.
Pokaz specjalny w Centrum Wielokulturowym - odcinek „Marina”
Podczas obchodów iftaru, ramadanowej kolacji zorganizowanej przez Dunaj Instytut Dialogu, lokalni muzułmanie spotkali się z mieszkańcami stolicy w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Przy tej okazji odbył się także pokaz odcinka serialu „Migranci” o Marinie Hulii, która pomaga w Polsce muzułmańskim uchodźcom z Czeczenii. Po seansie miało miejsce spotkanie z bohaterką produkcji, a także z reżyserem Bartoszem Wróblewskim. Spotkanie prowadziła Agnieszka Kosowicz, założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne.
Pokaz specjalny w Chełmie - odcinek „Tetiana”
Dzięki uprzejmości Anny Wyczyńskiej i pani dyrektor Katarzyny Sokołowskiej w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie odbył się pokaz specjalny odcinka serialu „Migranci” o Tetianie Matwiejewej (Novikovej), która właśnie w tym mieście spędziła swoje pierwsze lata w Polsce i wiele zawdzięcza lokalnej społeczności, która wspierała jej autystycznego syna Ilję.
Starzy przyjaciele, opiekunowie specjalni i nauczyciele tłumnie przybyli na seans, wystawę prac plastycznych Ilji oraz spotkanie z publicznością, w którym wzięli udział: Ilja, bohaterka produkcji Tetiana Matwiejewa (Novikova), reżyser Bartosz Wróblewski oraz pani psycholog Karolina Kowalik-Rzeźniczek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej AXON w Chełmie. Rozmowy dotyczyły bowiem nie tylko serialu, lecz także wychowywania autystyka. Przy okazji było ono pełne nostalgicznych wspomnień za latami spędzonymi wspólnie w Chełmie.
„Migranci” w redakcji Wirtualnej Polski na zaproszenie WP Kultura
Twórcy i bohaterowie serialu „Migranci” otrzymali zaproszenie na spotkanie, w którym wzięli udział bohaterowie produkcji, Marina Hulia i Elmi Abdi, reżyser Bartosz Wróblewski i Katarzyna Adamczyk z PR Cyfrowego Polsatu oraz Patrycja Kurpińska, Natalia Kurczak, Ewelina Gołębiowska i Karolina Uljasz-Grabińska odpowiedzialne za obszar kultury w Wirtualnej Polsce. Redakcja WP po gali plebiscytu Top Seriale 2025 postanowiła pogłębić temat migracji i samego serialu Polsat Box Go, a zatem dopytać twórców i bohaterów o pracę nad produkcją, o jej wpływ na życie tytułowych migrantów oraz o ich przemyślenia na temat obcokrajowców w Polsce. A właściwie na temat bycia migrantem w naszym kraju. Na podstawie tych rozmów powstała publikacja oraz wideo, które są dostępne w serwisach internetowych WP.
Pokaz specjalny w LO im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach - odcinek „Marina”
Na zaproszenie pani dyrektor Jolanty Kałuży z Zespołu Szkół Prywatnych w Katowicach, do którego należą Szkoła Podstawowa „Szkoła Jak Dom” oraz LO im. Melchiora Wańkowicza, serial „Migranci” został zaprezentowany uczniom, którzy po brzegi wypełnili szkolną aulę. Po seansie odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział Marina Hulia oraz Bartosz Wróblewski. Obecna była także Roza Makhmudova. Projekcja i rozmowa wywołały wiele emocji i obfitowały w liczne pytania od młodzieży.
„Migranci” na festiwalu sąsiedzkim Wespół w Zespół dla Solca i Powiśla - odcinek „Anja”
Jedną z atrakcji lokalnego stołecznego festiwalu, który odbywa się w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, był pokaz serialu „Migranci”, a konkretnie odcinka o Anji Franczak, założycielce Instytutu Dobrej Śmierci. Po seansie odbyło się spotkanie z publicznością, w którym wzięli udział - na zaproszenie Elżbiety Rajczak - Anja Franczak oraz reżyser produkcji, Bartosz Wróblewski. Kameralna atmosfera festiwalu sprzyjała rozmowie. Wielu widzów zabierało głos, zadawali zaskakujące pytania i dzielili się swoimi przemyśleniami oraz emocjami. A sama bohaterka, Anja Franczak, w ciekawy sposób poszerzyła to, co pokazuje odcinek, opowiadając więcej o swojej pracy i misji: wartościowej i potrzebnej działalności oraz edukacji wokół tematu śmierci i żałoby.
Pokaz specjalny w Biurze Rzecznika Praw Dziecka - odcinek „Marina”
Na zaproszenie Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak pokaz serialu „Migranci” był jednym z pierwszych publicznych wydarzeń w jej nowym biurze. Seans odcinka o Marinie Hulii i dzieciach z dworca Brześć stanowił punkt wyjścia do debaty o sytuacji dzieci uchodźczych w Polsce, w której wzięli oczywiście udział uchodźcy i dzieci, a także m.in. prof. Ewa Łętowska, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Sylwia Grochowska, Andrzej Krakowski, czy Krzysztof Pawłowski.
Wśród panelistów znalazła się czeczeńska uchodźczyni, licealistka Amina, która opowiedziała, jak to jest żyć od 9 lat w poczekalni, wciąż bez zezwolenia na stały pobyt w Polsce. Głos zabierali także Roza Makhmudova, reżyser Bartosz Wróblewski oraz bohaterka odcinka serialu, Marina Hulia. Debatę prowadził Michał Jan Żłobecki, dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.
Pokaz specjalny przy okazji obchodów Światowego Dnia Uchodźcy na imprezie UNHCR-u - odcinek „Elmi”
Pokaz serialu „Migranci” był jednym w punktów programu obchodów Światowego Dnia Uchodźcy organizowanych przez UNHCR Polska i Fundację dla Wolności. Do udziału w wydarzeniu o nazwie „#GRAMYFAIR! Piknik sportowy i Mecz bez Granic” twórcy z Cyfrowego Polsatu zostali zaproszeni przez agendę do spraw uchodźców ONZ.
Mimo świetnej pogody i wielu piknikowych atrakcji na świeżym powietrzu udało się zapełnić salę projekcyjną. Pokaz i odbywające się po nim spotkanie z reżyserem Bartoszem Wróblewskim oraz bohaterem tej produkcji, Elmim Abdim, wzbudziły wiele emocji. Zwłaszcza wtedy, gdy Elmi powiedział: - Nikt nie spodziewa się, że będzie uchodźcą, a każdy może się nim stać. Odrobina życzliwości dla tych, których to spotkało, nic nie kosztuje. A przy okazji możemy się od nich dużo nauczyć.
Po projekcji uczestnicy mogli rozładować emocje, biorąc udział w tytułowym Meczu bez Granic, w którym Polacy i uchodźcy grali wspólnie w mieszanych drużynach. Dzięki temu wiele osób mogło się lepiej poznać i choć trochę zrozumieć nie tylko Elmiego, lecz także wielu jemu podobnych uchodźców, którzy nie wybierają swojego losu i muszą się odnaleźć gdzieś w świecie, daleko od domu.
„Migranci” z nagrodą na Konfrontacjach Filmowych wokół NGO 2025 w Nowej Dębie - odcinek „Elmi”
Odcinek „Migrantów” o Elmim Abdim zdobył nagrodę dla najlepszej produkcji w kategorii średniometrażowej na Konfrontacjach Filmowych wokół NGO 2025 w Nowej Dębie. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się po serii pokazów i rozmów z twórcami i bohaterami produkcji. Pokazy odbywały się na Podkarpaciu, bliżej granicy, gdzie wojenno-uchodźcze problemy są realniejsze i wyraźniej odczuwalne.
„Migranci” - zobacz cały serial w Polsat Box Go:
O czym jest serial „Migranci”?
Serial „Migranci”, którego bohaterami są Marina Hulia, Tetiana Matwiejewa (Novikova), Anja Franczak i Elmi Abdi, opowiada o ludziach, którzy z różnych przyczyn porzucili dom oraz ojczyznę i zaczęli wszystko od nowa w Polsce. Mają za sobą trudne doświadczenia, jak wojna, choroba czy utrata bliskich, a mimo to znaleźli w sobie siłę i determinację na wielką życiową zmianę. Dzisiaj sami pomagają innym, a my, Polacy, możemy korzystać z ich wiedzy, doświadczenia i pracy.
Każdy z bohaterów wnosi unikalną perspektywę i potrafi zainspirować do zmiany na lepsze, dzieląc się swoimi intymnymi przeżyciami oraz sposobami na pokonywanie życiowych wyzwań. Losy bohaterów serialu „Migranci” mogą zachęcać do działania i walki o siebie, bo pokazują, że mimo wielkich trudności człowiek może wiele osiągnąć, jeśli naprawdę tego pragnie. Jak mawia Elmi: „Zawsze należy przynajmniej spróbować”. Twórcy mają nadzieję, że ich serial może stać się dla kogoś impulsem do zmiany na lepsze lub chociaż do tego, żeby zastanowić się nad losami uchodźców i migrantów, a także nad sobą i swoim życiem.
Twórcy serii
„Migranci” zostali wyprodukowani przez Cyfrowy Polsat S.A. dla serwisu Polsat Box Go. Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem wszystkich odcinków jest Bartosz Wróblewski, za zdjęcia i montaż odpowiada Karol Sawicki (odcinki 1-3) oraz Bohdan Reva (montaż odcinka o Elmim Abdim), a funkcję producentki pełniła Ewelina Tomasik. Wszystkie cztery odcinki serii zatytułowane: „Marina”, „Tetiana”, „Anja” i „Elmi” są dostępne w Polsat Box Go w pakietach: Premium, Start, Polonia i Ukraina.