Rodzinne czytanie
Maciej Pertkiewicz ma domową tradycję czytania dzieciom przed snem. Syn już z tego wyrósł, ale mimo że córka architekta Róża ma już 11 lat, nadal podtrzymują razem ten zwyczaj. - Ona, co prawda, coraz więcej sama sobie czyta, ale czasem jeszcze mnie prosi, albo ja ją „przymuszam”, bo jednak lubię to - przyznaje w rozmowie z POLSAT.PL podczas inauguracji kolejnej edycji akcji #TataTeżCzyta.
Ważny czas rodzica z dzieckiem
Jego zdaniem takie wspólne chwile przy książce mają wiele zalet. - Po pierwsze, może trochę samolubnie, to jest czas, kiedy czytam, po prostu. To też fajne, że to taki moment wyciszenia wieczornego, czas, który po prostu spędzamy go razem. Czasem oczywiście sobie pogadamy przy okazji, a to też jest fajne, bo Róża wie, że może mnie zapytać o jakieś trudne sprawy. To jest taki czas dla nas - mówi Maciej Pertkiewicz.
Wyświetl ten post na Instagramie
Co czytać?
Jakie lektury dobierają na wspólne wieczory? - Róża wie, czego chce, ma po prostu pozycje, które sobie sama wybiera, Po prostu czyta jakąś książkę i zaprasza mnie do tego, żebym jej przeczytał kawałek tego, co akurat czyta. Teraz coraz więcej czytamy też komiksów, bo ona ma już 11 lat i zaczęła czytać jakąś mangę i też wkraczają poważniejsze tematy. Ja oczywiście staram się jej też coś podsuwać, ale widzę, że moje książki z młodości nie bardzo jej pasują i wtedy nie naciskam - dodaje architekt.
Maciej Pertkiewicz poleca książki dla dzieci
A jakie książki z jego młodości przetrwały próbę czasu i przypadły do gustu Róży? - Na pewno Pirat Rabarbar („Burzliwe dzieje pirata Rabarbara” Wojciecha Witkowskiego). Ja go kocham. Co jeszcze? Wszystkie bajki z serii Poczytaj mi Mamo. Ja mam jeszcze swoje stare, takie te malutkie książeczki, ale w domu mamy te nowe wydania scalone i one się bardzo sprawdzały. A z lektur to na przykład to, co mi się też bardzo podobało i Róży, i chyba każde dziecko o tym marzyło, żeby mieć ten magiczny koralik, czyli „Karolcia” Marii Krüger.
Panowie, czytajcie!
Akcja #TataTeżCzyta promuje czytelnictwo wśród mężczyzn. „Chłopcy i panowie czytają dużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Na pewno
jedną z przyczyn jest brak męskiego czytającego wzorca - warto to zmieniać. Tatusiowie, Wujowie, Dziadkowie, Starsi Bracia, Opiekunowie, Trenerzy - czytajcie!” - przekonują organizatorzy, Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak. Więcej o edycji 2025 na stronie akcji.