2025-05-08

„Wojowniczki” o życiu kobiet w piekle wojny w Polsat News

Wojna to nie tylko historia frontu i żołnierskich walk. To także historia kobiet i dzieci, które z dnia na dzień musiały porzucić dzieciństwo, strach i bezradność, żeby ratować bliskich, walczyć o życie, przetrwać. Reportaż prezentuje cztery poruszające opowieści kobiet, które przeżyły mroczny czas II wojny światowej. Ich wspomnienia porażają szczerością, siłą emocji i niesamowitą odwagą. „Wojowniczki” w niedzielę 11 maja o godz. 18:00 w Polsat News.

Cztery wojenne życiorysy strachu i odwagi

Dzięki reportażowi Pauliny Rutkowskiej, dziennikarki Polsat News, widzowie mogą poznać m.in. Alicję Lorenowicz-Siech, która jako roczne dziecko została deportowana wraz z rodziną do Kazachstanu. Po raz pierwszy, dzieli się historią z dzieciństwa, o której przez lata milczano. To opowieść o przetrwaniu w nieludzkich warunkach, o heroizmie matki i o armii Andersa, która stała się dla wielu jedynym ratunkiem.

Wzruszająca jest także historia Niusi Horowitz-Karakulskiej, dziecka z krakowskiego getta, które przeżyło trzy obozy koncentracyjne i - jako pracownica Fabryki Oskara Schindlera - doświadczyło, czym może być człowieczeństwo nawet w piekle. To jej wspomnienia stały się jedną z inspiracji do filmu „Lista Schindlera”.

Alicja Schnepf miała zaledwie kilka lat, gdy wraz z matką podjęła jedną z najtrudniejszych decyzji, żeby ukrywać w swoim warszawskim mieszkaniu osoby żydowskiego pochodzenia. Przez trzy lata żyły w ciągłym lęku, w pełnym napięcia milczeniu, gotowe poświęcić wszystko, żeby ratować innych. Ich odwaga została nagrodzona tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Irena Krajewska „Lala” - sanitariuszka i łączniczka w Powstaniu Warszawskim - opowiada o sierpniu 1944 roku, kiedy miasto na chwilę odzyskało wolność. Jej świadectwo zrujnowanego Powiśla, bombardowań i gruzów, spod których wyciągano rannych, to opowieść o heroizmie młodych ludzi, którzy mimo strachu walczyli o nadzieję.

Nauka na przyszłość?

„Wojowniczki” to nie tylko reportaż. To emocjonalna podróż do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy, do granic człowieczeństwa i siły ducha. Każda z bohaterek niesie z sobą mocne przesłanie: nigdy więcej wojny, obojętności i nienawiści. Jak mówi jedna z nich: - Najważniejsza jest miłość do człowieka i ojczyzny. Boli mnie, że dziś jesteśmy tak podzieleni. Boję się, by historia nie zatoczyła koła. To historie, które zostają w pamięci. To głos kobiet, które przetrwały, żeby opowiedzieć światu jak wygląda piekło i jak można z niego wyjść z godnością.

„Wojowniczki” w niedzielę 11 maja o godz. 18:00 w Polsat News.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat