Imponujący dorobek
Mia Wasikowka urodziła się w Australii jako córka fotografów Marzeny Wasikowskiej i Johna Reida. W wieku kilkunastu lat postawiła na aktorstwo, a jej przełomową rolą okazało się zagranie tytułowej bohaterki w adaptacji książki Lewisa Carrola „Alicja w Krainie Czarów”. Film w reżyserii Tima Burtona z 2010 roku został obsypany nagrodami, w tym najważniejszymi w filmowym świecie: dwoma Oscarami. Gwiazda wystąpiła też w sequelu: „Alicja po drugiej stronie lustra”.
Wyświetl ten post na Instagramie
W ogromnym obecnie dorobku filmowym ma role w takich produkcjach jak „Ścieżki” Johna Currana, „Stoker” Park Chan-Wooka, „Wszystko w porządku” Lisy Cholodenko, „Damulka” Davida Zellnera czy „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmusha. Jako reżyserka zadebiutowała przy „Long, Clear View”, segmencie w antologii „The Turning” opartej na książce Tima Wintona i nominowanej do nagrody AACTA w 2013 roku.
Jest laureatką hollywoodzkiej nagrody Breakthrough Actress of the Year oraz Australians in Film Breakthrough Award. W 2025 roku została Artystą-Rezydentem w Australian Film Television and Radio School (AFTRS).
Specjalne wyróżnienie Mastercard OFF CAMERA 2025
Aktorka i reżyserka pojawia się na krakowskim festiwalu jako bohaterka Filmu Otwarcia. To „Wyspa Bergmana” w reżyserii Mii Hansen-Love. Opowieść o granicach między fikcją a rzeczywistością, która miała swoją premierę w Konkursie Głównym Festiwalu w Cannes. Aktorka kreuje tu jedną ze swoich najbardziej złożonych i wielowymiarowych ról. W Krakowie Mia Wasikowska, za swój imponujący dorobek i w uznaniu obranej ścieżki kariery, odbierze Nagrodę Specjalną "Pod prąd".
Łączy najlepsze aktorskie cechy
- W trakcie dwudziestoletniej już kariery pracowała z najwybitniejszymi reżyserami i reżyserkami współczesnego kina artystycznego, m.in. z Gusem Van Santem, Timem Burtonem, Lisą Cholodenko, Park Chan-Wookiem, Jimem Jarmuschem, Davidem Cronenbergiem, Mią Hansen-Love czy Jessicą Hausneri - zauważa Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny festiwalu. - Jej niezapomniane, melancholijne, głębokie spojrzenie jest w stanie przekazać więcej niż dziesiątki słów, a równocześnie efemeryczna i silna obecność przekracza często granice konwencji i gatunków, nadając niepowtarzalną jakość filmom kostiumowym i sensacyjnym, komediom obyczajowym, dramatom psychologicznym czy thrillerom - dodaje.
Mastercard OFF CAMERA 2025 od 25 kwietnia do 4 maja w Krakowie.