2024-06-25

„Polskie matrioszki” w czwartek 27 czerwca w Polsat News

Zobacz reportaż Jacka Smaruja, dziennikarza Polsat News, o legalnie funkcjonujących partiach, które chociaż sprzeciwiają się nazywaniu ich „prorosyjskimi”, to jednak uważają inwazję Rosji na Ukrainę za działanie w pełni uzasadnione, Władimira Putina za świetnego prezydenta demokratycznej Rosji, a przywódcy tych partii bywają częstymi gośćmi białoruskich mediów. Na rozmowę z autorem reportażu zapraszamy w czwartek 27 czerwca w paśmie porannym „Nowy Dzień” na antenie Polsat News. Reportaż będzie też dostępny w serwisie polsatnews.pl. Emisja na antenie 27 czerwca o godz. 21:00.

Jak działają prorosyjkie partie w Polsce?

Żeby dowiedzieć się, co myślą poza oficjalnym przekazem, czego chcą, w jaki sposób i z jakich kręgów werbują kolejne osoby do prorosyjskich zadań w Polsce, dziennikarz śledczy Jacek Smaruj wcielił się w lidera grupy studenckiej ze znajomością środowiska kibicowskiego i spotkał z przywódcami trzech największych partii: Front, Rodacy Kamraci oraz Bezpieczna Polska. W reportażu dziennikarz opisał program, którym się owe partie kierują, zasady ich funkcjonowania oraz powiązania polityczne i finansowe. O komentarz poprosił m.in. byłego szefa Agencji Wywiadu płk Grzegorza Małeckiego, byłego policjanta rozpracowującego grupy kibicowskie Konrada Dulkowskiego z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz Zbigniewa Parafianowicza, dziennikarza, autora książki m.in. „Polska na wojnie”.

Za realizację reportażu „Polskie matrioszki” odpowiada Jacek Smaruj, autorami zdjęć są Kamil Kozieniec i Zbigniew Sujak. Nadzór merytoryczny objął Piotr Witwicki, dyr. Pionu Publicystyki i Informacji Telewizji Polsat.

Kontrowersyjna prawda

- „Polskie matrioszki” pokazują jak łatwo można w Polsce założyć partię o sympatiach prorosyjskich z elementami faszyzującymi pomimo Art. 13 Konstytucji RP mówiącej iż „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową (…).” - podkreśla Piotr Witwicki. - Reportaż naszego redakcyjnego kolegi Jacka Smaruja to zapis rozmów i wielotygodniowych spotkań z ludźmi, dla których Putin nie jest zbrodniarzem wojennym. Wielu z nich chciałoby mieć w Polsce takiego właśnie prezydenta. W mojej ocenie jest to świetny materiał dziennikarski, który pokazuje, że mamy w Polsce tak radykalne ugrupowania. Zadaniem dziennikarza jest dociekać i pokazywać prawdę nawet jeśli jest ona bardzo kontrowersyjna - dodaje dyr. Pionu Publicystyki i Informacji Telewizji Polsat.

Jacek Smaruj jest odpowiedzialnym za tworzenie działu projektów specjalnych w Pionie Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat. Dziennikarz jest związany ze stacją od 2020 roku.

Najważniejsze informacje w Polsat News

Codziennie Polsat News średnio oglądają trzy mln widzów, a łącznie informacje docierają w kanałach Polsatu do ponad 7,6 mln widzów. Obecnie informacje i publicystyka Polsatu to kanały informacyjne - Polsat News, Polsat News 2, Wydarzenia 24, Polsat News Polityka oraz codziennie kilka wydań Wydarzeń. Informacje Polsatu to także silna część internetowa - poprzez Polsatnews.pl i Wydarzenia.Interia.pl. Łącznie prawie 24 mln mieszkańców Polski, co miesiąc korzysta z informacji dostarczanych przez Polsat - kanały i programy telewizyjne oraz portale i serwisy internetowe.

Tylko medialna Grupa Polsat Plus może pochwalić się tak szeroko rozbudowanym i świetnie rozwiniętym obszarem informacyjnym w Polsce. Dzięki bardzo dobrze współpracującym ze sobą stacjom informacyjnym oraz serwisom internetowym marki newsowe Telewizji Polsat tworzą wspólnie największe źródło informacji w kraju i niezmiennie cieszą się opinią najbardziej wiarygodnych.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat