2024-05-12

„Dom Gucci”: Szokująca historia włoskiego imperium mody

Kiedy Patrizia Reggiani, z racji swojego skromnego pochodzenia outsiderka w świecie bogactwa i blichtru, wchodzi do rodziny Gucci poprzez ślub z Mauriziem, dziedzicem fortuny, jej niepohamowana ambicja zaczyna niszczyć rodzinne dziedzictwo, a ich romans zmienia się w walkę o kontrolę nad tą włoską marką odzieżową. Powstały z inspiracji szokującą, prawdziwą historią rodziny stojącej za włoskim imperium mody „Dom Gucci” w niedzielę 12 maja o godz. 20:00 w Polsacie.

Rodzinne rozgrywki
Patrizia (Lady Gaga) i Maurizio (Adam Driver) poznają się w Mediolanie w 1978 roku, gdy on jest nieśmiałym studentem prawa i spadkobiercą połowy udziałów w Domu Mody Gucci, założonym przez jego sławnego dziadka. Gdy młoda, atrakcyjna dziewczyna zostaje odrzucona przez wyniosłego ojca Maurizia, Rodolfo (Jeremy Irons), który wstydzi się jej braku kulturalnej ogłady, znajduje sojusznika w wuju męża - Aldo (Al Pacino), mieszkającym w Nowym Jorku.

Odmienne wizje biznesu
W przeciwieństwie do brata Aldo nie myśli o jakości czy klasie, ale kieruje się komercyjnym podejściem do modowego biznesu. To istotne, bo w latach 70. pojawiają się pierwsze plotki o trudnościach finansowych marki. Walnie przyczynia się nich syn Aldo - Paolo (Jared Leto), niekompetentny biznesmen i aspirujący projektant mody z niewielkim gustem i jeszcze mniejszym talentem.

Sukces za wszelką cenę
Tymczasem Patrizia podstępnie wyperswadowuje Maurizio jego marzenia o szkole prawniczej, manipuluje nim, aby przyjął bardziej aktywną rolę w firmie, choć on nie interesuje się Domem Mody Gucci, i zwraca męża przeciwko prawie każdemu członkowi rodziny. Jest przy tym wszystkim tak naiwna, że konsultuje się z niejaką Giuseppiną „Piną” (Salma Hayek), medium, której reklamę zobaczyła w telewizji.

Wciągająca i szokująca historia
„Dom Gucci” to jeden z najgłośniejszych tytułów filmowych ostatnich lat; wyrafinowana opowieść o tym, jak władza naprawdę działa destrukcyjnie: w biznesie czy w rodzinie, wśród ludzi, którzy powinni dbać o siebie nawzajem. Obraz filmowy Ridley’a Scotta pokazuje trzy dekady rozpętanej przez kobietę, spirali zdrady, dekadencji, zemsty, co ostatecznie prowadzi do... morderstwa. Film ten otrzymał nominację do Oscara w kategorii: Najlepsza charakteryzacja i fryzury.

  

Dom Gucci w niedzielę 12 maja o godz. 20:00 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat