2024-01-28

„Państwo w Państwie” - odcinek 511, na żywo 28 stycznia

Pracujący jako zawodowy kierowca Mariusz Grażulis stracił prawo jazdy, bo zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu jego brat podszył się pod niego. Choć potem przyznał się do winy, sąd nie wziął tego przy wydawaniu wyroku. Mężczyzna bez prawa jazdy jest bezrobotny... Co można zrobić w tej sprawie? Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany na żywo w niedzielę 28 stycznia o godz. 19:30 w Polsacie.

Efekt rutynowej kontroli
Mieszkający w Suwałkach Mariusz Grażulis od ponad dwudziestu lat jest kierowcą zawodowym, jeździł tirami po całej Europie. Na początku listopada 2023 roku w Rymaniu w województwie zachodniopomorskim został zatrzymany do rutynowej kontroli, podczas której okazało się, że od półtora roku jeździ bez uprawnień.

Co wydarzyło się w Luzinie?
Prawo jazdy zostało zabrane panu Mariuszowi w kwietniu 2022 roku po rutynowej kontroli w Luzinie w województwie pomorskim za jazdę pod wpływem alkoholu. Problem w tym, że pan Mariusz nigdy kontroli w tym miejscu nie przechodził. Co więcej, w czasie gdy miało dojść do kontroli w Luzinie, Mariusz Grażulis był w Suwałkach, oddalonych o prawie 500 kilometrów od Luzina - na co ma dowody w postaci tarcz tachografu.

Zagadka rozwikłana, ale...
Mężczyzna zgłosił możliwość popełnienia przestępstwa policji w Suwałkach, gdyż podejrzewał, kto mógł posłużyć się jego danymi. W Luzinie mieszka brat pana Mariusza - Marcin, z którym od niemal 20 lat nie ma kontaktu. Jego zdaniem ma on problemy z alkoholem i to nie pierwsza sytuacja, w której podaje jego dane. Kiedy odezwała się do niego policja, brat przyznał się do celowego wprowadzenia w błąd policjantów oraz podrobienia podpisu. Mimo tego sąd zaocznie skazał pana Mariusza.

Nagle na bezrobociu
Kierowcy została wymierzona kara ograniczenia wolności - 8 miesięcy prac społecznych, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i grzywna 5500 złotych. Podczas posiedzenia nikt nie weryfikował jego danych. Pan Mariusz bez prawa jazdy nie może pracować. Nie wiadomo, kiedy je odzyska, bo wyrok jest prawomocny. Procedury trwają, a mężczyzna stał się bezrobotny...

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat