2023-05-23

Koncert „Pokolenia wolności” w piątek 2 czerwca w Polsacie

Największe gwiazdy polskiej estrady z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku: Doda, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, Lemon, Grzegorz Kupczyk, Martyna Jakubowicz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Tribbs, Jary Oddział Zamknięty, Kasia Wilk i Mezo, Big Cyc, Lombard, VooVoo, Orkiestra Marcina Urbana, Sienna Gospel Choir i Daria Marx. Koncert „Pokolenia wolności” w piątek 2 czerwca od godz. 20:00 w Polsacie.

Hymny czasu transformacji
Motywem przewodnim koncertu, który zainauguruje trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku jest wolność. W repertuarze kultowe piosenki czasu transformacji - lat 80. i 90. - w nowych wykonaniach. Wiele z tych utworów, jak „Po co wolność”, „Chcemy być sobą”, „Nie pytaj o Polskę”, „Dorosłe dzieci” czy „Przeżyj to sam”, zyskało miano hymnów swojego pokolenia. Wśród artystów znaleźli się wykonawcy doskonale pamiętający 4 czerwca 1989 roku i tacy, których wtedy jeszcze nie było na świecie. Każdy z nich na swój sposób czuje i rozumie pojęcia ojczyzny, patriotyzmu i solidarności, co pozwoliło nadać znanym utworom zupełnie nowe zabarwienie emocjonalne. W roli prowadzących koncert Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.

Nowe interpretacje przebojów
Dobór artystów i utworów jest nieprzypadkowy. „Arahja” Kultu w wykonaniu Michała Szpaka, Doda w piosence - a właściwie pieśni - „Polska Madonna” Maryli Rodowicz, do tego Tribbs i „Pokolenie” zespołu Kombii oraz Daria Marx i „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego. Wszystkie te wykonania są doskonałe, bo pewne wartości jak wolność, miłość, tolerancja są uniwersalne dla wszystkich pokoleń. Nie zabraknie także hitów w oryginalnej interpretacji ich twórców: „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Orła Cień” Varius Manx i Kasi Stankiewicz, „Ważne” Mezo i Kasi Wilk oraz „Chory na Polskę” zespołu Dr Misio.

  

Koncert „Pokolenia wolności” w piątek 2 czerwca od godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat