2023-03-02

Bądź jak Lulu! Piecz serialowe słodkości z Ewą Wachowicz

Przysmaki Lucyny Makowskiej według receptur gospodyni programu „Ewa gotuje”. Domowe wypieki to domena zarówno postaci, w którą wciela się Anna Dereszowska, jak i Ewy Wachowicz, która w każdym odcinku swojej produkcji uczy widzów Polsatu, jak własnoręcznie przygotować smaczny deser. Wypróbuj ciasta i ciasteczka nawiązujące do odcinków „Lulu”!

Oglądaj Lulu online na polsatboxgo.pl.

Odcinek 1: Biszkopt do rzucania
Kluczowym dla akcji rekwizytem jest domowej roboty tort z napisem „Kochanemu Mężowi”. Jak zrobić pyszny biszkopt przekładany śmietankową masą? Ewa Wachowicz w swoim programie poleca taką recepturę.

6 jajek
1 szklanka cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 szklanka mąki krupczatki
pół łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka oliwy
Nadzienie:
2 śmietany kremówki
3 łyżeczki cukru pudru
3 łyżeczki żelatyny
1 szklanka sypkiej kawy cappuccino
0,3 szklanki amaretto
dżem malinowy

Żółtka utrzeć z cukrem, dodać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Wlać oliwę. Białka ubić na sztywną pianę, po czym delikatnie, drewnianą łyżką, wmieszać do masy żółtkowej. Formę wysmarować masłem, wysypać bułką, wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przełożyć do foremki, wyrównać. Piec 30 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu, przestudzić, podzielić na dwie części. Oba placki nasączyć amaretto z odrobiną wody (2 łyżki).

Śmietanę dobrze ubić z cukrem pudrem. Do żelatyny wlać kilka łyżek gorącej wody, rozpuścić w naczyniu z wrzątkiem (tzw. gorąca kąpiel) i dodać do ubitej śmietany. Ubijając dalej dodać kawę cappuccino. Odłożyć część masy do dekoracji i na rant. Na spodni placek nałożyć masę. Przykryć drugim plackiem. Brzeg posmarować masą. Na wierzch dać dżem. Z reszty masy zrobić rozetki.

Zobacz przepis krok po kroku w 53. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 2: Eklerki na zgodę
Gniew swojej córki Lulu próbuje załagodzić, robiąc jej ulubiony deser: minieklerki przybrane kwiatem lawendy. Zrobienie ciasta jest proste, o ile ma się dobry przepis. Taki, jak z programu „Ewa gotuje”.

100 ml wody
50 ml mleka
75 g masła
1 łyżeczka cukru pudru
szczypta soli
90 g mąki
3 jajka

Wodę wlać do rondelka. Dodać mleko, masło i podgrzać na kuchence. Gdy składniki się połączą, posłodzić cukrem pudrem oraz posolić. Wsypać mąkę i wymieszać na jednolite szkliste ciasto. Przełożyć do miski. Dodać jajka i zmiksować.

Nałożyć do rękawa cukierniczego i na blachę wyścieloną papierem do pieczenia wycisnąć paski ciasta. Wstawić na około 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Po wystudzeniu przekroić wzdłuż na pół, wypełnić ulubionym nadzieniem (w programie był to krem czekoladowy), polać masą czekoladową lub przyprószyć cukrem pudrem.

Zobacz przepis krok po kroku w 275. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 3: Babeczki czekoladowe na łapówkę
Nawet mężczyzna przeprowadzający kontrolę po donosie zasmakował w babeczkach Lulu. Co takiego było w tych wypiekach, że rozbroiło groźnego urzędnika? Słodkościami według przepisu Ewy Wachowicz przekupisz każdego!

2 łyżki masła
wiórki kokosowe
80 g gorzkiej czekolady
2 jajka
szczypta soli
6 łyżek cukru trzcinowego
1 cukier waniliowy

Roztopić masło. Jego niewielką ilością posmarować foremki i posypać je wiórkami kokosowymi. Do reszty masła dodać czekoladę i podgrzewać w kąpieli wodnej, cały czas mieszając, aż się rozpuści. Pilnować, by czekolada nie stężała i nie przywarła do dna.

Żółtka utrzeć na biało z trzema łyżkami cukru, połączyć z roztopioną czekoladą, dodać cukier waniliowy. Do białek dodać szczyptę soli i pozostały cukier. Ubić na sztywną pianę, którą stopniowo, z wyczuciem należy wmieszać do żółtek z czekoladą - stale trzymając masę w cieple, by czekolada nie stężała.

Łyżką stołową napełniać foremki do 3/4 wysokości. Piec 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Lekko wystudzić i udekorować cukrem pudrem.

Zobacz przepis krok po kroku w 24. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 4: Wytrawne muffiny z „ziołem”
Muffiny ze specjalnym dodatkiem ściągnęły na dziadka poważne problemy. Jednak odrobina czegoś wyjątkowego w wypiekach to nic złego, o ile to szczypta… rozmarynu lub tymianku, jak proponuje gospodyni programu „Ewa gotuje”.

2 jajka
pół łyżeczki soli
250 g mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
220 ml mleka
75 ml oleju z pestek winogron
papryczka chili
150 g sera żółtego cheddar
1 marchewka
świeży tymianek

Jajka wybić do miski i lekko osolić. Delikatnie roztrzepać rózgą. Przesiać i dodać mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. Wlać mleko. Wymieszać. Dodać olej. Znowu wymieszać. Zetrzeć na tarce o średnich oczkach ser żółty i marchewkę. Część sera odłożyć, a resztę dorzucić do ciasta wraz z kawałkiem pokrojonej papryczki chili. Przyprawić listkami świeżego tymianku, część ziół odłożyć. Wymieszać i przełożyć do foremek na babeczki. Na wierzchu posypać startym żółtym serem i pozostałymi listkami tymianku.

Piec przez 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Po tym czasie muffinki mogą wydawać się mokre, to przez ser żółty, ale na patyczku nie powinno być jednak śladów surowego ciasta. Po upieczeniu wystudzić na kratce.

Zobacz przepis krok po kroku w 247. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 5: Miodownik, ale nie z torebki
Lulu dowiedziała się, że nie ma przepisu na idealny miodownik i najważniejsze jest wkładane w przygotowanie ciasta serce. Ale recepturze Ewy Wachowicz blisko jest do perfekcji.

4 szklanki mąki tortowej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżeczki sody
200 g masła
0,5 szklanki cukru
4 jajka
5 łyżek miodu
NADZIENIE:
1 l mleka
0,5 szklanki cukru
laska wanilii
15 łyżek kaszy manny
300 g masła
1 kieliszek spirytusu
400 g dżemu z czarnej porzeczki
orzechy włoskie w karmelu do ozdoby.

Mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodać masło i wysiekać. Dodać cukier. Zrobić kopczyk z dołkiem i wybić do niego jajka. Dodać miód. Zagarnąć nożem. Gdy zrobią się kluchy podsypać mąką i wyrobić. Włożyć do woreczka i wstawić do lodówki na pół godziny.

W tym czasie zrobić nadzienie. Połowę mleka wlać do garnka. Posłodzić. Uperfumować miąższem z laski wanilii. Wymieszać i zagotować. Resztą mleka zalać kaszę mannę. Wymieszać. Wlać do gotującego się mleka i ugotować. Odstawić do wystudzenia. Masło utrzeć. Dodać zimną kaszę. Zmiksować. Wlać spirytus. Wymieszać.

Zimne ciasto podzielić na osiem porcji. Każdą ułożyć na arkuszu papieru do pieczenia, przykryć drugim arkuszem i rozwałkować. Okrągłe placki piec na blasze przez 15 minut w temp. 180 stopni. Wystudzić.

Pierwszy placek posmarować masą grysikową. Przykryć drugim plackiem, docisnąć i posmarować dżemem z czarnej porzeczki. Nałożyć kolejny krążek, posmarować masą z grysikiem i w ten sposób złożyć cały miodownik. Wierzch posmarować masą grysikową. Udekorować orzechami w karmelu.

Zobacz przepis krok po kroku w 341. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 6: Tort z procentami lub bez
Są przepisy, w których alkohol jest niezbędny do prawidłowego wypieczenia, na przykład chrustu. Ale w torcie to tylko dodatkowa przyjemność dla dorosłych. Kiedy do stołu siadają dzieci, można pominąć ten składnik zarówno w masie, jak i ponczu, który poleca gospodyni programu „Ewa gotuje”.

4 jajka
125 g masła
400 g cukru pudru
400 g mąki
2 łyżeczki sody
60 g kakao
2 szklanki mleka
szczypta soli
MASA:
800 g masła
450 g cukru pudru
2 jajka
2 żółtka
2 cukry waniliowe
60 g mąki ziemniaczanej
1 budyń śmietankowy
1 l mleka
1 łyżka żelatyny
1 tabliczka czekolady
1 puszka ananasa
100 g posiekanych orzechów włoskich
2 kieliszki spirytusu
1 łyżka kakao
sok z cytryny
POLEWA:
2 tabliczki czekolady
1 łyżka masła
3 łyżki mleka
PONCZ:
1 szklanka syropu z ananasa
sok z połówki cytryny
1 kieliszek spirytusu

Masło utrzeć z żółtkami i cukrem. Dodać przesianą mąkę, wymieszaną uprzednio z kakao i sodą. Mleko lekko podgrzać, a następnie dolać do ciasta. Delikatnie mieszając dodać pianę z białek (by się lepiej ubiła, dać szczyptę soli). Przełożyć do natłuszczonej tortownicy o średnicy 28 cm. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez mniej więcej godzinę. Wyjąć, poczekać aż ostygnie.

Z syropu ananasowego, soku z cytryny i spirytusu przygotować poncz: wszystkie składniki wymieszać i odstawić.

Masło utrzeć z cukrem na bazę kremu. Do jajek i żółtek dodać mąkę ziemniaczaną i budyń, ubić trzepaczką. Zalać gotującym się mlekiem i ubijać, aż powstanie gęsty krem. Ostudzić i cały czas ucierając stopniowo dodawać do masła z cukrem. Wmieszać uprzednio rozpuszczoną w niewielkiej ilości gorącej wody żelatynę i spirytus.

Masę podzielić na pół. Do pierwszej wmieszać łyżkę kakao, posiekane orzechy włoskie (wcześniej Ewa Wachowicz poleca je uprażyć) i posiekaną czekoladę. Do drugiej pokrojone drobno kawałki ananasów i sok z cytryny.

Wystudzone ciasto przekroić wzdłuż na dwa równe placki. Skropić ponczem. Na dolny placek nałożyć grubą warstwę ciemnej masy, na nią równie obficie masę jasną. Przykryć górnym plackiem.

Przygotować polewę: czekoladę rozpuścić w gorącej kąpieli wodnej, dodać masło i mleko. Nałożyć na tort.

Zobacz przepis krok po kroku w 42. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 7: Muffinki na (złamany) ząb
Puszyste, pokryte słodkim kremem, z dekoracją… idealne muffinki rozpływają się w ustach. Problemów mogą przysporzyć tylko, gdy Olga podając je Tadkowi, włoży do nich... pinezkę. Na szczęście w przepisie z programu „Ewa gotuje” nie ma nic niebezpiecznego.

120 g masła
110 g drobnego cukru
2 jajka
150 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 g kakao
3 łyżki likieru czekoladowego
120 g cukierków orzechowych
DEKORACJA:
maliny
borówki
KREM:
0,5 l śmietany kremówki 30-36%
1 łyżka cukru waniliowego

Wszystkie składniki ciasta powinny mieć temperaturę pokojową. Masło utrzeć z cukrem na puszystą, jasną masę. Dodać jajka, jedno po drugim, cały czas miksując.

Dodać do masy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i kakao. Wymieszać. Dolać likier czekoladowy i dorzucić drobno posiekane cukierki orzechowe (np. michałki).

Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Każdą z nich wypełnić ciastem do 3/4 wysokości. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, przez dwadzieścia minut. Wystudzić.

Zimną śmietanę ubić z cukrem waniliowym. Przełożyć do rękawa cukierniczego i nałożyć do babeczek. Udekorować świeżymi owocami.

Zobacz przepis krok po kroku w 223. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 8: Makaroniki solo lub do dekoracji
Kolorowe, słodkie, idealne na jeden gryz. Małe okrągłe ciasteczka nadają się nie tylko do jedzenia, ale też do ozdabiania ciast. Z tych pięknych dekoracji skrywających się w lodówce Lulu chętnie korzysta niejeden ze współlokatorów. A wystarczy zrobić ich więcej… według przepiu Ewy Wachowicz.

5 białek
4 łyżki cukru pudru
300 g mąki migdałowej
1½ szklanki cukru pudru
KREM:
200 g białej czekolady
5 łyżek śmietanki 18%

Białka oddzielić od żółtek, ubić sztywną pianę. Pod koniec utrwalić czterema łyżkami cukru pudru. Mąkę migdałową lub zmielone migdały wymieszać z półtorej szklanki cukru pudru i ostrożnie dodać do piany z białek.

Masę przełożyć do rękawa cukierniczego, wycisnąć w odstępach 2-3 cm na blachę z pergaminem tak, by powstały małe ciasteczka. Piec przez 10-12 minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni. Uwaga: przez 9-10 minut grzałka górna i dolna, ostatnie 2-3 minuty grzałka górna i termoobieg. Po upieczeniu ciasteczka powinny być chrupiące na górze, miękkie w środku. Nie powinny się zrumienić.

Czekoladę rozpuścić w gorącej kąpieli wodnej. Dodać śmietankę. Masę, która powinna być gładka i średnio gęsta, nałożyć na jedno ciasteczko, przykryć drugim i tak postępować ze wszystkimi makaronikami. Gotowe ciasteczka włożyć do lodówki, by się dobrze skleiły.

Zobacz przepis krok po kroku w 98. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 9: Biały tort z niespodzianką
Moda na przyjęcia z okazji ujawnienia płci dziecka przyszła do Polski z USA. Jednym ze sposobów na zdradzenie niespodzianki jest krojenie tortu, na zewnątrz białego lub kolorowego, w środku w odpowiednim kolorze: niebieskim dla chłopca i różowym dla dziewczynki. Jeżeli podoba wam się ta nowa tradycja - skorzystajcie z przepisu Ewy Wachowicz.

5 jajek
3/4 szklanki cukru
1 szklanka kisielu brzoskwiniowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Barwnik spożywczy (te w proszku są bardziej intensywne)
DEKORACJA:
masa marcepanowa
migdały bez skórki
1 tabliczka białej czekolada
KREM:
750 ml mleka
6 łyżek kaszy manny
1,5 szklanki cukru
300 g masła

Jajka zmiksować z cukrem. Umieścić w kąpieli wodnej i miksować jeszcze przez 3-4 minuty, aż masa zwiększy swoją objętość. Zdjąć z ognia. Porcjami dodać kisiel, następnie proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Do ciasta na biszkopt dodać różowy lub niebieski barwnik spożywczy w ilości sugerowanej przez producenta. Przelać do tortownicy natłuszczonej masłem i wysypanej bułką tartą (średnica formy 25 cm). Piec przez 20-25 minut w temperaturze 180 stopni.

Zagotować 500 ml mleka. W 250 ml mleka zimnego rozprowadzić kaszę i dodać do mleka gorącego. Gotować dalej, aż masa zgęstnieje. Na samym końcu do gorącej masy dodać cukier. Schłodzić w zimnej wodzie. Masło utrzeć. Gdy zbieleje, dodać wystudzoną kaszę i zmiksować na jednolitą masę. Podzielić na 3 części.

Ciasto przekroić - tak, by powstały 3 okrągłe placki. Przełożyć kremem. Wierzch i boki również pokryć kremem. Masę marcepanową rozwałkować i wyciąć z niej krążek wielkości tortu (jako formy najlepiej użyć spodu tortownicy). Nałożyć na ciasto. Z resztek wyciąć dekoracyjne listki i ułożyć na środku tortu. Na brzegu przykleić migdały - za pomocą roztopionej białej czekolady. Boki ciasta udekorować posiekanymi migdałami.

Zobacz przepis krok po kroku w 102. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 10: Z dekoracją zawsze lepsze
Tadek nauczył się od Lulu, że ważne jest nie tylko wnętrze, ale i apetyczna powierzchowność. Ozdoby na cieście cieszą jedzącego jeszcze zanim pozna smak. Jednym z najbardziej efektownych, a jednocześnie prostych ciast w repertuarze Ewy Wachowicz, jest ten zdobiony własnej roboty kwiatami z ananasa.

400 g kefiru
400 g śmietany 18%
0,5 szklanki cukru
20 g żelatyny
0,5 szklanki mleka
GALARETKA:
300 ml zalewy z ananasa
10 g żelatyny
0,3 szklanki wody
KWIATY:
1 świeży ananas
SOS:
truskawki
cukier

Ananasa obrać i za pomocą małej, okrągłej łyżeczki lub nożyka usunąć sęki z jego powierzchni. Pokroić w plastry o grubości około 3 milimetrów. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować masłem i na niej ułożyć plastry ananasa. Włożyć na 30-40 minut do piekarnika nagrzanego do 100 stopni z termoobiegiem. Następnie plastry wyjąć i odwracając przełożyć do foremek na muffinki wysmarowanych masłem. Temperaturę zmniejszyć do 80 stopni i suszyć przez około 2 godziny. Po wysuszeniu zostawić w foremkach na kilka godzin, by plastry przybrały kształt kwiatów. Można też wysuszyć w suszarce do owoców.

Kefir i śmietanę wlać do miski, dodać cukier. Dokładnie wymieszać aż cukier się rozpuści. Mleko podgrzać, rozpuścić w niewielkiej ilości wody żelatynę. Dodać do masy śmietanowej. Szybko wymieszać i przelać do tortownicy. Odstawić na 1-2 godziny do lodówki.

W ciepłej wodzie rozpuścić żelatynę, połączyć z zalewą z ananasa. Dokładnie wymieszać i przelać do tortownicy z masą śmietanową. Ponownie odstawić na 1-2 godziny. Udekorować „kwiatami“ z ananasa. Podawać z sosem truskawkowym, owoce wystarczy podgotować z cukrem, zmiksować i wystudzić.

Zobacz przepis krok po kroku w 188. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 11: Marcepanowe dekoracje

Drobne figurki do zdobienia ciast są najczęściej wykonane z marcepanu barwionego na różne kolory. W przypadku tortu na wieczór panieński na który zamówienie miała Lulu uzasadnione są figlarne ozdoby, ale okazja do ich robienia jest rzadko. Dlatego można zrobić ciasto marchewkowe z maleńkimi marchewkami na wierzchu według przepisu z „Ewa gotuje”.

5 jajek
300 g cukru
0,6 szklanki soku z cytryny
skórka z 2 cytryn
300 g zmielonych migdałów
300 g zmielonej marchewki
75 g mąki ziemniaczanej
1 szczypta cynamonu
1 szczypta goździków
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szczypta soli
50 ml kirschwasser lub innego alkoholu
30 g konfitury z moreli

Żółtka oddzielić od białek, utrzeć z cukrem, dodać sok z cytryny i skórkę cytrynową. Do masy wmieszać mąkę ziemniaczaną, mielone cynamon i goździki, sól i proszek do pieczenia.

Do ciasta dodać zmielone migdały bez skórki i drobno zmieloną marchewkę. Cały czas mieszając dolać Kirschwasser. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie dodać do ciasta. Przelać do okrągłej formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą i piec 50 minut w temperaturze 180 stopni.

Upieczone i wystudzone ciasto posmarować cienką warstwą konfitury z moreli. Udekorować marcepanowymi marchewkami.

Zobacz przepis krok po kroku w 62. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 12: Ptysiowa wieża

Deser, który Lucyna robi razem z Elką do programu to croquembouche - wieża z ptysiów, połączonych karmelem i udekorowanych jego nitkami. Podstawą są oczywiście same ciastka z bitą śmietaną. Tak robi je Ewa Wachowicz.

250 ml wody
100 g masła
szczypta soli
200 g mąki
6 jajek
KREM:
0,5 l śmietany kremówki 36%
2 łyżki cukru pudru
1 cukier waniliowy

We wrzącej na ogniu wodzie roztopić masło, dodać szczyptę soli. Zdjąć z ognia, wsypać przesianą mąkę, postawić na ogniu i dobrze wyrobić drewnianą łyżką. Zdjąć z ognia i mieszać, aż temperatura spadnie do około 70 stopni. Wmieszać po jednym jajku. Mieszać aż do wystygnięcia.

Ciasto nałożyć do szprycy. Na blasze uformować ciasteczka (np. rozetki). Piec w piekarniku rozgrzanym do 200-220 stopni przez 20-25 minut.

Wystudzić, rozkroić, napełnić kremem (śmietanę ubić na sztywno, dodając cukier i cukier waniliowy). Krem można urozmaicić, dodając do niego owoce - świeże lub konserwowe.

Zobacz przepis krok po kroku w 153. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 13:Ciasto cytrynowe

Olga, żeby urwać się z pracy na konkurs wiedzy kłamie, że jest chora. Andrzej wpada więc do niej z lekami i cytrynami. A skoro choroba jest wymyślona, to żeby owoce się nie zmarnowany można z nich zrobić proste ciasto według przepisu Ewy Wachowicz.

200 g masła
1 szklanka cukru
6 jajek
1 cytryna
1 kieliszek wódki
2,5 szklanki mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki oliwy
szczypta soli
LUKIER:
sok z połówki cytryny
0,5 szklanki cukru pudru

Masło utrzeć z cukrem, dodając stopniowo 6 żółtek. Następnie dodać skórkę otartą z cytryny i sok z cytryny, wódkę, mąkę tortową, proszek do pieczenia, oliwę i sól. Delikatnie wymieszać. Dodać pianę z białek.

Przełożyć do wąskiej blaszki (forma wysmarowana masłem i wysypana bułką tartą). Piec w temp. 180-190 stopni przez około 40 minut. Sprawdzić patyczkiem.

Wyłożyć z formy i pokryć lukrem, zrobionym z soku z cytryny i cukru pudru. Można dekorować wiórkami kokosowymi.

Zobacz przepis krok po kroku w 89. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 14: Lody z zieloną herbatą

Lulu nie może się zdecydować między tradycyją a egzotyką, zarówno w smakach jak i miłości. Lody o smaku solonego karmelu jest połączeniem tych ścieżek, bo to znany smak o podkręconej recepturze. Jak je zrobić nawet bez maszynki do lodów?

1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
250 g serka mascarpone
0,5 łyżeczki soli
1 szklanka śmietanki 30%
100 g orzeszków ziemnych prażonych i solonych

Puszkę z mlekiem gotować w gorącej wodzie przez około 3 godziny. Wyjąć z wrzątku, wystudzić i dopiero wtedy otworzyć.

Orzechy posiekać. Przełożyć do miseczki. Dodać 2 łyżki kajmaku, wymieszać i odstawić.

Mascarpone przełożyć do dużej miski, dodać kajmak. Posolić i zmiksować.

Śmietankę ubić. Przełożyć do kajmaku z serem i delikatnie wymieszać. Wyrównać. Na wierzchu rozłożyć kajmak z orzeszkami. Przykryć i na 4-5 godzin wstawić do zamrażarki.

Lody nałożyć do pucharków. Udekorować kawałkami andrutów i owocami. Można ozdobić bratkami.

Zobacz przepis krok po kroku w 454. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 15: Ajerkoniakowiec

Sposobem na pozbycie się matki Tadeusza z domu jest wyprawienie jej z ajerkoniakiem do sąsiadki. Jeszcze lepsze byłoby przygotowanie dla starszych pań świetnego ciasta na bazie tego likieru jajecznego według przepisu Ewy Wachowicz.

3 jajka
3 łyżki wody
90 g cukru
70 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
rurki waflowe
MASA:
7 łyżek żelatyny
100 g miękkiego masła
100 g cukru pudru
0,5 l ajerkoniaku
0,5 l śmietany 30%

Jajka wymieszać z wodą, dodać cukier, zmiksować na wysokich obrotach. Pod koniec dodać mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Ciasto wylać do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą tortownicy o średnicy 26 cm. Piec przez 20-25 minut w temp. 200 stopni. Po wystudzeniu dookoła ciasta ułożyć rurki tak, by powstała palisada.

5 łyżeczek żelatyny rozpuścić w pół szklanki gorącej wody, ostudzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem na gładką masę, powoli dolać 350 ml ajerkoniaku oraz żelatynę. Szybko ubić śmietanę, wlać masę z ajerkoniakiem. Wszystko wymieszać i wylać na upieczone ciasto. Odstawić do lodówki na godzinę.

Rozpuścić 2 łyżeczki żelatyny w 2-3 łyżkach gorącej wody, przestudzić i wymieszać z pozostałym alkoholem. Wylać na górę ciasta i ponownie odstawić na 2 godziny do lodówki.

Zobacz przepis krok po kroku w 185. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 16: Serca w galaretce

Aby zdobyć nagranie ze sklepu Jany Lulu i Andrzej pokazali się w niedwuznacznej sytuacji w biurze ochrony. Po tak namiętnych chwilach wytchnienia można szukać przy romantycznej chłodnej galaretce, która doda sił do kolejnych wyczynów.

0,5 szklanki mleka
0,5 szklanki śmietanki 30%
1 laska wanilii
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki żelatyny
2 galaretki truskawkowe
3,5 szklanki gorącej wody
100 ml śmietanki 30%
1 łyżka cukru pudru
migdały w płatkach lub siekane

Mleko i śmietankę wlać do garnka. Dodać miąższ z laski wanilii. Posłodzić, wymieszać i zagotować. Zdjąć z kuchenki. Wsypać żelatynę i mieszać tak długo, aż się rozpuści. Wylać na talerz wyłożony folią spożywczą. Odstawić do wystudzenia, a następnie wstawić do lodówki. Gdy masa stężeje, wyciąć serduszka i przykleić je od wewnątrz do ścianek szklanki lub lampki do wina. Docisnąć, by usunąć pęcherzyki powietrza.

Galaretki rozpuścić we wrzątku. Odstawić do wystudzenia. Gdy zaczną tężeć, wlać do szklanek z waniliowymi sercami. Schłodzić w lodówce.

Śmietankę ubić na sztywno z cukrem pudrem i udekorować nią galaretki. Posypać migdałami (wcześniej można je uprażyć w piekarniku lub na suchej patelni).

Zobacz przepis krok po kroku w 284. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 17: Red velvet

Jednym z najpopularniejszych na śluby, bo eleganckim i smacznym jest tort red velvet, z ciemnowiśniowym aksamitnym biszkoptem. Lulu z pewnością pokonałaby Amaro przyrządzając takie cudo dla wybrednej matki panny młodej. A oto przepis z programu „Ewa gotuje”

120 g masła
300 g cukru
laska wanilii
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
250 g mąki
szczypta czerwonego barwnika spożywczego
1,5 szklanki maślanki
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka octu jabłkowego
KREM:
0,5 l śmietany 30%
laska wanilii
0,5 szklanki cukru pudru
0,5 kg sera mascarpone
ZDOBIENIE:
czekolada gorzka
kilka truskawek
2 łyżeczki syropu z agawy
kilka listków miety

Miękkie masło utrzeć w misce. Uperfumować miąższem z laski wanilii, stopniowo dodać cukier, wybić jajka i zmiksować.

Do miseczki wsypać sodę, zalać octem i odstawić.

Do masy wsypać proszek do pieczenia i kakao, przesiać mąkę, dodać barwnik, wlać zgaszoną sodę oraz maślankę. Zmiksować. Przelać do dwóch tortownic o średnicy 25 cm. Foremki powinny być wyłożone papierem, wysmarowane masłem i wysypane bułką tartą. Piec przez 30 minut w temp. 180 stopni.

Do miski wlać schłodzoną śmietanę. Dodać miąższ z laski wanilii. Ubić. Posłodzić i zmiksować. Wymieszać z serem mascarpone. Połowę masy wyłożyć na pierwszy blat, przykryć drugim krążkiem ciasta. Nałożyć resztę kremu. Wierzch wyrównać. Oprószyć gorzką czekoladą. Udekorować kawałkami truskawek, skropionymi syropem z agawy, wymieszanymi z posiekaną miętą.

Zobacz przepis krok po kroku w 302. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 18: Sernik czekoladowy na herbatnikach

Kiedy do Lucyny zgłosiła się dawna znajoma z prośbą o przygotowanie ciasta na urodziny męża, lub chociaż nauczenie jej jak go wykonać, nie miała czystych intencji. Ale nie kłamała, że nie ma talentu do pieczenia. Dla takich osób świetne są ciasta z herbatników, takie jak sernik według przepisu Ewy Wachowicz.

150 g razowych herbatników pełnoziarnistych
50 g masła
1 tabliczka czekolady do dekoracji
MASA:
1 puszka mleka zagęszczonego na kajmak
0,25 szklanki mleka zagęszczonego słodzonego
1 szklanka orzechów włoskich
500 g sera białego
2 jajka
0,5 szklanki cukru
laska wanilii

Herbatniki pokruszyć do miski. Rozgnieść tłuczkiem. Wlać roztopione masło. Wymieszać i przełożyć do tortownicy o średnicy 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Ubić tłuczkiem. Piec przez 8 minut w temp. 180 stopni.

Zamkniętą puszkę mleka gotować w wodzie przez 3 godziny. Wystudzić. Gotowy kajmak przełożyć do garnka. Wlać mleko. Wymieszać i podgrzać. Wylać na podpieczony spód. Wyrównać. Posypać orzechami włoskimi.

Ser dwukrotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodać jajka. Posłodzić. Uperfumować miąższem z laski wanilii i dobrze zmiksować. Wlać roztopioną czekoladę i ponownie zmiksować.

Masę wylać na spód z kajmakiem i orzechami. Wyrównać. Wstawić na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Po wystudzeniu przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 8 godzin.

Po tym czasie udekorować wiórkami czekolady.

Zobacz przepis krok po kroku w 321. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 19: Bomby hawerfolków

Od pewnego już czasu popularne jest przygotowanie deserowych monoporcji na przyjęcia. Lulu w ramach nieudanego szkolenia cukierniczego przygotowała cake popsy – czyli ciastka w polewie i posypce podawane na patyczkach jak lizaki. Tak samo można podać proste do wykonania bomby w płatkach migdałowych.

200 g masła
2 szklanki cukru trzcinowego
16 łyżek mleka
4 łyżki kakao
1 łyżka rumu
3 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
płatki migdałów do obtoczenia

Masło wrzucić do garnka. Gdy się roztopi, wsypać cukier. Wlać mleko. Wsypać kakao i wymieszać. Dodać rum. Wsypać płatki, tyle, by powstała gęsta masa. Odstawić do wystudzenia.

Płatki migdałowe posiekać. Z masy uformować kulki wielkości orzecha włoskiego (dłonie moczyć w wodzie). Obtoczyć w migdałach i ułożyć na papierze do pieczenia. Schłodzić w lodówce..

Zobacz przepis krok po kroku w 356. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Odcinek 20: Krem brulee

Finałowy odcinek pierwszego sezonu „Lulu” był tak gorący jak ogień, który strawił furgonetkę Dziadka. Po tak mocnych wrażeniach nerwy ukoi łagodny deser skrywający się pod szybką z karmelu - i przygotowywany, oczywiście, przy użyciu otwartego ognia.

0,5 l słodkiej śmietany 36%
1 laska wanilii
6 żółtek
2 łyżeczki cukru
cukier na karmel

Laskę wanilii przekroić wzdłuż, zeskrobać miąższ i razem ze skórką wrzucić do śmietany. Zagotować. Odstawić na pół godziny, aby śmietana przeszła aromatem wanilii. Żółtka z 2 łyżeczkami cukru utrzeć na biały puszysty krem. Ze śmietany wyjąć laskę wanilii.

Śmietanę dolać do utartych żółtek, cienkim strumyczkiem, cały czas miksując. Postawić na ogniu i podgrzewać nadal miksując, aż zgęstnieje. Uwaga: nie wolno zagotować! Przełożyć do foremek. Kiedy krem wystygnie, przykryć powierzchnię folią i włożyć do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Deser posypać niewielką ilością cukru i używając specjalnego palnika roztopić go na karmel. Można też zrobić karmel w piekarniku z funkcją grillowania.. Foremki włożyć do żaroodpornej formy. Obłożyć kostkami lodu (po to, by wysoka temperatura w piekarniku działała tylko na powierzchnię kremu). Zapiec w temp. 220 stopni.

Zobacz przepis krok po kroku w 10. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Dziękujemy za wspólne oglądanie Lulu w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat