2023-02-24

Koncert „Stay Together - Nie Bądź Obojętny”. Zobacz wideo!

Polskie i ukraińskie gwiazdy muzyki wystąpiły na charytatywnym wydarzeniu. Dla wsparcia Ukrainy na scenie m.in. Kuba Badach, Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Edyta Górniak, Kayah, IRA, Jan Borysewicz, Muniek i Przyjaciele, Sound’N’Grace oraz Jamala, Jerry Heil, Nastia Kamenskih i Julia Belei. W trakcie emitowane były specjalne materiały wideo przedstawiające przejmujące historie Ukraińców, którzy ucierpieli w wyniku wojny. Gospodarzami wieczoru byli Paulina Sykut-Jeżyna i Ołeh Biłecki.

Minął już rok...
24 lutego 2022 roku atak Rosji na Ukrainę zmienił wszystko bezpowrotnie. Świat, jaki znaliśmy, zniknął. Rok później wojna wciąż trwa, a pomoc jest wciąż potrzebna. O trudnej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów przypomniał wyemitowany materiał wideo.

Początek z przesłaniem
Koncert z ponadczasowym utworem „Wznieś serce nad zło” z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego otworzyła Mała Armia Janosika, czyli złożony w dużej mierze z dzieci skład, którego pomysłodawca to Damian Pałasz. W obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą, słowa tego utworu wybrzmiały jeszcze mocniej. „Znajdź drogę przez mrok, wzleć ptakiem nad mgły, w obłokach mieszka świt”.

Wsparcie dla sąsiadów
Po takim wstępie widzów powitali Paulina Sykut Jeżyna, dziennikarka i prezenterka Polsatu oraz Ołeh Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina 24, zapraszając na wieczór skoncentrowany na wsparciu pogrążonej w wojnie Ukrainie. - Witamy wszystkich ludzi dobrej woli - podkreślili i zachęcili do wsparcia zbiórki pieniędzy, które przeznaczone zostaną na niezbędne wydatki humanitarne i wojskowe.

Jak siostry
W trudnych chwilach polskie społeczeństwo jest „Ramię w ramię” z sąsiadami z Ukrainy. „Zmieniamy ten świat, wspierając się tak” i „wśród krętych dróg nie zgubimy się”, jak w słowach piosenki, którą wspólnie wykonały Kayah i Nastya Kamenskih - ukraińska wokalistka występująca pod pseudonimem NK.

Bez uprzedzeń i nienawiści
Muniek Staszczyk wraz z towarzyszącymi artystami w utworze „Nie Nie Nie” zachęcał, żeby wszelkie uprzedzenia wyrzucić w kąt i być „pozytywnym wojownikiem”. W tekście nie brakowało podkreślenia, jakie okrucieństwa niesie ze sobą wojna. „Stay Together” - powiedział wokalista, nawiązując do tytułu wyjątkowego wydarzenia.

Z osobistą wymową
„1944” to szczególny utwór, nie tylko ze względu na zwycięstwo podczas konkursu Eurowizji 2016. Jamala dotyka w nim osobistych doświadczeń swojej prababci, która w tym właśnie roku padła ofiarą masowych deportacji Tatarów krymskich. Artystka od samego początku angażuje się w pomoc rodakom, którzy cierpią z powodu wojny. - Dzięki takim sąsiadom jak wy, zwyciężymy - tymi słowami zakończyła emocjonalne i osobiste przemówienie po występie.

Moment spokoju
Kuba Badach w repertuarze zespołu Sztywny Pal Azji. Znany i lubiany wokalista z piosenką „Wieża radości, wieża samotności” dla wszystkich, którzy muszą układać swoje życie na nowo ze względu na wojenną zawieruchę. I którzy mają nadzieję na lepszą przyszłość zgodnie z wersem „Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały”.

Gdzie szukać oparcia?
Niedaleko naszego kraju wciąż toczą się walki, a słowo „Broń” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Jednak nie w takim kontekście, w jakim przedstawili to Krystian Ochman i Jerry Heil, bo takim artystycznym pseudonimem posługuje się Yana Shemaeva.

Marzenie o pokoju
Na koniec pierwszej części Grzegorz Hyży i chór Sound'n'Grace w jednym z najbardziej znanych pacyfistycznych utworów, czyli doskonale znanym „Imagine” Johna Lennona. - My, ludzie demokracji, potrafimy wyobrazić sobie świat bez wojen, w którym wszyscy żyją w pokoju - podkreśliła Paulina Sykut-Jeżyna.

Z myślą o lepszej przyszłości
Podczas koncertu nie mogło zabraknąć jednego z hymnów polskiej muzyki rockowej, który dotyczy bardzo ważnego tematu. „Nadzieja” jest bardzo potrzebna, aby radzić sobie we współczesnym świecie. Zespół IRA jak zawsze wniósł pozytywną energię.

Ukraińska wrażliwość
Nastya Kamenskih zaprezentowała się także widzom w solowej odsłonie. NK wybrała szczególną piosenkę „Ja Ukraina”, która opisuje nastroje, jakie panują w społeczeństwie naszych wschodnich sąsiadów, wartości, jakie im przyświecają w codziennym życiu.

Czekając na lepsze jutro
Tego wieczoru chętnie sięgano po utwory z repertuaru innych artystów. Edyta Górniak wraz z Sound'n'Grace wykonała „Hallelujah”, którego autorem jest Leonard Cohen.

Niedługo potem chór przedstawił swoją interpretację „Give Peace a Chance” Johna Lennona, piosenki która została nagrana przez artystę i Yoko Ono w pokoju hotelowym podczas protestu przeciwko wojnie w Wietnamie.

Znaki zapytania
„Co może przynieść nowy dzień” zastanawiała się Kasia Kowalska. „Czy wszystko ma na pewno sens?”, „co komu z nas pisane jest?” - to tylko niektóre z pytań i wątpliwości, jakie artystka przelała na papier. W obecnych czasach są one bardziej aktualne niż wcześniej.

Jak znaleźć w sobie siłę?
Kuba Badach i Julia Belei ze wsparciem dla tych, których dotyka obecna sytuacja. „Don't Give Up”, czyli nie poddawaj się wraz z argumentami, że warto walczyć dalej. Optymistyczny w swoim wydźwięku tekst w oryginale wykonywali Peter Gabriel i Kate Bush.

Emocjonalne utwory
Na scenie artyści z Ukrainy zaprezentowali swoje piosenki, które mają na koncie miliony wyświetleń. Anna Trincher z utworem „Nie odchodź”, Cheev z „Harno Tak” oraz Odyn v Kanoe z „Nie mam domu” zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.

Hymn dla wolności
„Czerwona kalina” to ukraińska pieśń ludowa, która została zaadaptowana jako hymn walczących o wyzwolenie Ukrainy spod panowania rosyjskiego w latach 20. XX wieku. Po inwazji Rosji w 2022 roku utwór zdobył międzynarodową popularność dzięki wykonaniom artystów z całego świata. Na lotnisku w Jasionce byli to Mr Peltek, Julia Belei i Marien.

Samotność w tłumie
W nieustannie zmieniającym się świecie uczucia wyobcowania i niezrozumienia mogą się nasilać. Zapis takiego stadium w utworze „Wciąż bardziej obcy” stworzył Lady Pank, a zaprezentował go gitarzysta i współzałożyciel zespołu Jan Borysewicz.

Wyraz wdzięczności
Pomoc może nadejść z każdej strony, nawet od nieznanych wcześniej osób. Polskie społeczeństwo zdało test empatii i wsparcia dla uchodźców z sąsiedniego kraju, którzy uciekali przed wojną. Swoistym podziękowaniem była piosenka „Thank You, Stranger”, którą wspólnie zaśpiewały Jamala i Kayah.

Chwila zadumy
Refleksyjny nastrój kontynuował Ray Wilson. Były wokalista zespołu Genesis w legendarnym i znanym każdemu miłośnikowi muzyki „Knocking on Heaven's Door” Boba Dylana połączył ducha oryginału ze swoją interpretacją i skłonił wielu widzów do przemyśleń.

Wszyscy razem dla Ukrainy
Podczas koncertu na scenie wystąpiła także Beata Daszyńska-Muzyczka. - Witam wszystkich ludzi dobrych woli, otwartych serc, którzy codziennie niosą pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Rok temu to nie budzik obudził wiele ukraińskich rodzin. Obudziły ich bomby zrzucane przez reżim rosyjski, który sobie uzurpuje prawo do niszczenia narodu ukraińskiego. Musimy się temu przeciwstawić. Tylko razem możemy pomóc zwyciężyć Ukrainie i obronić demokratyczny świat. Bądźmy wszyscy razem, jesteśmy wszyscy razem. Chwała Ukrainie - powiedziała prezes Banku BGK, współorganizatora wydarzenia. 

Specjalne wykonanie
Na scenie ponownie Mała Armia Janosika z ponadczasowym utworem Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” w specjalnym wydaniu, w którym refleksja została połączona z olbrzymią dziecięcą energią. Kompozycja w takiej aranżacji mogła zrobić olbrzymie wrażenie i wlać w serca zgromadzonych nadzieję na lepszą przyszłość.

„Stay Together - Nie Bądź Obojętny” - zobacz cały koncert:

Dziękujemy za ten wspólny, wzruszający wieczór!

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat