2022-11-15

4. edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”

Stowarzyszenie Program Czysta i Polski Alert Smogowy w akcji z mobilnymi płucami. W tym sezonie grzewczym zaplanowano postawienie siedmiu instalacji aż w 63 lokalizacjach na terenie dziewięciu województw, aby pokazać społecznościom, jak zanieczyszczenia obecne w powietrzu osadzają się w naszych płucach. Do inauguracji doszło w Rybniku.

Jak działają mobilne płuca?
Dwumetrowy model „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Te z kolei osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Mobilne płuca ustawiane są na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywają się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybierają grafitowy, a nawet czarny kolor. W ten sposób mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć, czym tak naprawdę oddychają.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

Zachęta do działania
Mobilne płuca pokazują skalę zanieczyszczeń, skłaniając do refleksji i konkretnego działania. Umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania nie tylko pokazuje zanieczyszczenie powietrza, ale również zachęca właścicieli domów do zmniejszenia ich emisyjności poprzez ocieplenie budynków, wymianę starych nieefektywnych kotłów i pieców.

Czym jest smog i jak nas truje?
Odpowiedź w videokaście Przemysława Białkowskiego, który rozmawiał z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego. Więcej informacji również na portalu Zielona Interia, który wspiera działania Stowarzyszenia i Dzień Czystego Powietrza.

Kampania „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!” potrwa do połowy marca 2023 roku. Relacje z wydarzenia można śledzić w internecie (między innymi w aplikacji Czysta Polska oraz na stronie Stowarzyszenia Program Czysta Polska), w mediach społecznościowych (w tym także Stowarzyszenia) oraz w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat