2022-08-27

Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia ZET. Tak było! Oglądaj!

Magiczne Zakończenie Wakacji 2022 w sobotę 27 sierpnia pełne najlepszych hitów. Pierwszego dnia festiwalu, transmitowanego na żywo przez Polsat z Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach, swoje święto mieli fani muzyki. Polskie i zagraniczne gwiazdy zabrały widzów w sentymentalną podróż w czasie przez trzy dekady. Poznaliśmy Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia ZET. Kto wystąpił i jakie utwory zaprezentowali artyści?

Na pamiątkę słonecznych dni
No to zaczynamy! Najpierw jeden z tych wakacyjnych przebojów, które można usłyszeć w dyskotekach, klubach i beach barach w całej Europie! Olivia Addams, księżniczka rumuńskiego popu, zaśpiewała „Never Say Never”, natychmiast wprowadzając publiczność w gorący taneczny nastrój.

Wspomnienia i doskonała zabawa
- W tym roku swoje trzydziestolecie obchodzi Polsat. My się zmieniliśmy, zmieniała się scena muzyczna i zmienia się świat. I to w tym koncercie chcemy przypomnieć - zapowiadała wydarzenie Dyrektor Programowa Polsatu, Nina Terentiew. - Są z nami autorzy największych przebojów wakacyjnych ostatnich trzech dekad, ze swoimi magicznymi perełkami, a przy okazji powspominamy, bo wiele się dzialo - powitała widzów Agnieszka Kołodziejska, dziennikarka Radia ZET. - Będzie to najgorętsze pożegnanie lata! - dodał współprowadzący imprezę aktor, Adam Zdrójkowski.

„Nie do wiary, że aż tak”
Nikt nie ma wątpliwości, że Dawid Kwiatkowski to jeden z ulubieńców publiczności. Świadczą o tym także zasięgi, jakie uzyskują w internecie jego piosenki, grane często również w radiu. Nic dziwnego, bo wokalistę obserwuje w mediach społecznościowych prawie półtora miliona wiernych fanek i fanów! Które z utworów przedstawił w Kielcach? Najpierw „Bez Ciebie”.

- Rączki do góry! Śpiewacie refren! - odzew był natychmiastowy. Fani śpiewali każde słowo. A skoro to takie proste, to pora na „Proste”. - Ja latem czuję o wiele więcej, piszę więcej, uśmiecham się więcej i tańczę wiecej - podsumował wakacyjny czas i zaprosił na swój drugi hit Dawid Kwiatkowski.

Z szerokim uśmiechem
Piosenki to jedno, ale Magiczne Zakończenie Wakacji to również festiwal żartów. Doskonałą zapowiedź niedzielnej Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej zaserwował kabaret Nowaki, który pojawiał się pomiędzy utworami i zabawnymi scenkami wywoływał salwy śmiechu. - To jest taka prestiżowa impreza, że... ciebie tu nie powinno być - mówiła Krystyna do księdza Janusza. A potem pojawiło się pewne małżeństwo z trzydziestoletnim stażem, żeby pokłócić się przy wszystkich.

Przydatne gadżety
Trzydzieści lat minęło, a w tym czasie świat zmienił się nie do poznania. Koncert pełen wspomnień stał się doskonałą okazją, żeby przypomnieć wszystkie ważne wynalazki, które podbiły świat, ale także przedmioty, które kiedyś były ważne, a obecnie tracą na znaczeniu. Wśród nich są m.in. pocztówki z wakacji, których już prawie nikt nie wysyła, a zastąpiły je m.in. selfie przesyłane smartfonem.

Kruki i motyle
Czas na zagraniczną gwiazdę, której największy hit na YouTube ma prawie 100 milionów odsłon i wciąż sięgają po niego radiowe stacje. W 2003 roku fiński rockowy zespół The Rasmus wylansował „In The Shadows” z albumu „Dead Letters”, a teledysk do niego doczekał się aż czterech wersji. Drugim utworem wykonanym na scenie w Kielcach był „No Fear”, pierwszy singiel z wydanej w 2005 roku płyty „Hide from the Sun”. Wokalista Lauri Ylönen podziękował polskim fanom i zaprosił na jesienne koncerty w Polsce.

Tak się kiedyś słuchało...
Słuchawki były, są i zapewne nadal będą, ale nośniki muzyki przez lata zmieniały się wiele razy. W 1979 roku pojawił się walkman, który odtwarzał dźwięk z kaset, w 1984 roku był już discman na płyty CD, a w 1998 roku królować zaczął format mp3, który znacznie rozszerzył możliwości. Nareszcie można było zabrać ze sobą mnóstwo piosenek. Od 2010 roku znany jest natomiast przenośny głośnik bluetooth. Co czeka nas w przyszłości?

„Warto być zawsze tylko sobą”
Ten rok z pewnością należy do niej! Doda świętuje jubileusz i cały czas zaskakuje. Artystka od dwudziestu lat zachwyca nietuzinkową osobowością i charyzmą. Podczas Polsat SuperHit Festiwal 2022 podsumowała swoją dotychczasową karierę w trakcie koncertu „Doda czy Dorota? Rabczewska, jakiej nie znacie!”, a specjalnie na Magiczne Zakończenie Wakacji przygotowała aż trzy piosenki: „Nie daj się”, „Fake Love” i „Melodia ta”. Artystka zaprasza także do Polsatu, gdzie od 3 września w sobotę o godz. 20:00 będzie bohaterką nowego programu „Doda. 12 kroków do miłości”.

Bo trzeba wierzyć
Pierwszą część koncertu Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia ZET zakończył hit z 2022 roku. To bez wątpienia jedna z największych europejskich muzycznych sensacji tych wakacji. Prosto z Niemiec przed kielecką publicznością, pojawił się Kamrad, twórca łączący pop z innymi gatunkami, w utworze „I Believe”.

Energia na scenie
Są takie numery i tacy artyści, bez których nikt nie odważy się zrobić imprezy. Do tej grupy z pewnością należy Minelli. Pochodząca z Rumunii piosenkarka i autorka tekstów w 2021 roku zrobiła spore muzyczne zamieszanie przebojem „Rampampam”, a w 2022 roku dołożyła do tego jeszcze jeden, zatytułowany „MMM”. Oba zaśpiewała w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach.

Nieśmiertelne, na zawsze
Aż dwie okazje do celebrowania rocznic ma grupa Lady Pank. Nie dość, że obchodzi 40-lecie zespołu, to jeszcze upłynęło 30 lat od wydania jednej z ich najbardziej znanych piosenek. „Zawsze tam, gdzie ty”. Występ w Kielcach wokalista Janusz Panasewicz, gitarzysta Jan Borysewicz i koledzy rozpoczęli jednak od dynamicznego „Mniej niż zero” z 1983 roku, a potem zapaliły się światełka przy rockowej balladzie. Nikogo nie trzeba było zachęcać do wspólnego śpiewania.

Radio ZET i już!
Jest mnóstwo piosenek, które przez lata rozbrzmiewały na antenie partnera wydarzenia - Radia ZET, nadającego od 28 września 1990 roku, i wielokrotnie podbijały szczyty kultowej listy przebojów stacji. Kolejne już czekają! Rozgłośni życzymy sto lat!

Modnie i wygodnie
Wystarczy jeden film, jeden aktor, jeden gadżet… Gdy w 1986 roku do kin wszedł „Top Gun” nikt jeszcze nie spodziewał się, że okulary Aviator Classic, tzw. pilotki, które nosił w nim aktor Tom Cruise, będą kultowe. Są ponadczasowe i co pewien czas stają się wręcz topowym dodatkiem. Bez czego dziś ciężko wyobrazić sobie podróż? To system nawigacji satelitarnej GPS, który od 2000 roku stopniowo zastępował mapy samochodowe i atlasy, ogromnie upraszczając życie.

„Rozbujać to miejsce”
W 2000 roku kultowa stała się także „Agnieszka”. „Było ciepłe lato, choć czasem padało, dużo wina się piło i mało się spało. Tak zaczęła się wakacyjna przygoda, on był jeszcze młody i ona była młoda” - te słowa wyśpiewała wówczas Anna Wyszkoni wspólnie z zespołem Łzy i okazało się, że ich piosenka bardzo szybko wspięła się na szczyt. W 2009 roku wokalistka, już podczas kariery solowej, zaproponowała utwór w zupełnie innym stylu. No i nie ma chyba takiej osoby, która nie zna choćby refrenu do „Czy ten pan i pani”.

Rozpoznawalny styl
Był taki program w Polsacie, który wykreował wiele muzycznych gwiazd. „Tylko muzyka. Must be the music” doskonale sprawdził się w przypadku polsko-ukraińskiej grupy Enej, której popularność wręcz wystrzeliła po zwycięstwie w pierwszej edycji w 2011 roku. Nie tylko ich fani dobrze wiedzą, że pisanie folkowo-rockowych przebojów z nutką ska i punka mają we krwi. Magiczne Zakończenie Wakacji uczcili, wyśpiewując „Kamień z napisem Love” z 2015 roku oraz „Skrzydlate ręce” z 2012 roku, wielokrotnie nagradzane hity, także na antenie Radia ZET.

„Oh wow, oh wow”
Kocha ją cały kontynent, ale ona zawsze chętnie wraca do Polski i do wspaniałej polskiej publiczności. Po raz drugi na scenie Amfiteatru Kadzielnia pojawiła się Olivia Addams, żeby zaśpiewać „Fool Me Once”. To singiel wydany przez rumuńską artystkę w czerwcu 2022 roku, zawierający elementy muzyki bałkańskiej.

Gusta i guściki
Są różne szczyty. Dla niektórych szczytem modowego obciachu było noszenie sandałów lub klapek, a do tego skarpetek, najczęściej dość wysoko podciągniętych. Czy podczas tych wakacji widziano jeszcze kogoś w takim stroju? Jeśli tak, to zapewne dlatego, że taka stylizacja przestała już straszyć, a trendsetterzy wręcz kreują ją na nowo. Były jednak lata, gdy dzieliła Polskę...

Tworzy magiczne chwile
Kto następny? Oto różowowłosa i eteryczna bryska z przebojami „lato (pocałuj mnie)” oraz „Odbicie”. - To do tej pory chyba moje największe hity. W Kielcach będą utrzymane w dość tanecznym klimacie. Razem z chłopakami z zespołu połączyliśmy brzmienie remiksu z żywymi instrumentami, więc na pewno będzie ciekawie - zapowiadała przed koncertem w rozmowie z POLSAT.PL. Jak wyszło?

Więcej barw
Wróćmy jeszcze do lat 90., kiedy w coraz mniej szaroburej polskiej rzeczywistości kolor czerwony nie miał już tylko złych skojarzeń. Także dzięki serialowi „Baywatch”, czyli „Słoneczny patrol” i jaskrawemu kostiumowi, grającej w nim aktorki Pameli Anderson. Prowadząca Agnieszka Kołodziejska z Radia ZET nie dała się jednak namówić Adamowi Zdrójkowskiemu, żeby w niego wskoczyć.

„Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą”
W tym samym czasie, w 1995 roku, Andrzej Piaseczny, który był wtedy wokalistą zespołu Mafia, został zaproszony przez Roberta Chojnackiego z De Mono na jego solową płytę „Sax & Sex”. To na niej znalazł się przebój „Prawie do nieba”. Kilkanaście lat później, w 2009 roku, artysta dał fanom „Chodź, przytul, przebacz”. - Zawsze w Kielcach mówię „witamy w domu” - powiedział o swoim mieście. - Choć tylu gości to chyba jeszcze nie miałem - dodał juror programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”, którego 13. edycja od poniedziałku 29 sierpnia o godz. 20:00 na antenie Polsatu. - Wielki buziak z serca Polski, dla wszystkich, którzy nas oglądają - podsumował.

Odkrycie na bis
Ostatnią część show otworzył Kamrad, który podczas rozmowy z Agnieszką Kołodziejską z Radia ZET przyznał, że ma polskie korzenie i bardzo cieszy się ze swojego pierwszego występu przed naszą publicznością. Twórca pozdrowił po polsku fanów, a później jeszcze raz wskoczył na scenę. „I Believe” z polskimi słowami? Tak jest!

Sentymentalna wartość
Milion złotych na nieduże zakupy? Tak było! Dopiero w 1995 roku przeprowadzona została reforma walutowa, w wyniku której 1 złoty polski zastąpił nominał o wartości 10 tysięcy złotych. A czy ktoś pamięta, ile wtedy kosztowały kolorowe napoje w torebce foliowej, do której wkłuwało się słomkę?

Teksty z przytupem
Komentowanie wydarzeń poprzez muzykę? No pewnie! Jednym z najciekawiej opisujących sytuację w kraju zespołów jest od wielu lat Big Cyc, zawsze z właściwą sobie ironią. To dzięki nim na listy przebojów trafił w 1996 roku utwór „Makumba”, a w 2002 roku wszyscy usłyszeli, że „Rudy się żeni” i postanowili wprowadzić piosenkę na swoją weselną listę. - Mamy komunikat artystyczno-ekonomiczny! Węgla od tego nie przybędzie, ale może choć trochę cukru - zapowiedział Krzysztof Skiba. Było słodko!

Nowe spojrzenie, nowe znaczenie
Męska spódnica, a w niej Brad Pitt, który promował w takim stroju film „Bullet Train”. To jedna z symbolicznych scen tych wakacji. - Fajnie? Dobrze wyglądam? - zapytał Adam Zdrójkowski, który ubrał się podobnie do słynnego aktora. No i jak?

Ważny przekaz
Zespół The Rasmus może się pochwalić nie tylko dawnymi hitami. W 2022 roku do repertuaru dołożył utwór „Jezebel”, z którym z powodzeniem wystartował w fińskich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. W efekcie grupa reprezentowała swój kraj w maju w Turynie. W sierpniu w Kielcach także można było go usłyszeć na żywo. - To hołd dla silnych współczesnych kobiet, które panują nad swoim ciałem, nad swoją zmysłowością i seksualnością, i które walczą o równe prawa - mówił o piosence Lauri Ylönen.

Z wiatrem!
Na finał przebój z 1990 roku, który po ostatnich wydarzeniach w Ukrainie otrzymał nowy tekst. Pochodzący z Kielc gitarzysta Marcin Patrzałek, który odnosił sukcesy w zagranicznych talent show, wykonał „Wind of Change” z repertuaru grupy Scorpions. Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia!

Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia ZET - zobacz koncert:

Magiczne Zakończenie Wakacji 2022 27 i 28 sierpnia:
Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia ZET w sobotę 27 sierpnia od godz. 20:00 w Polsacie.
Świętokrzyska Gala Kabaretowa 2022 w niedzielę 28 sierpnia od godz. 20:00 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat