2022-06-03

„Wotum nieufności”: Remigiusz Mróz o polityce w życiu i serialu

Pisarz o niedoszłej karierze politycznej w podkaście „Zdanowicz. Pomiędzy wersami”. Remigiusz Mróz to jeden z najbardziej poczytnych autorów w Polsce. Na podstawie powieści „Wotum nieufności” Polsat realizuje serial z gatunku political-fiction. Produkcja ukazuje bezwzględny i często niesprawiedliwy świat polityki. W rozmowie z Katarzyną Zdanowicz autor zdradza, że... sam miał plany włączyć się w życie polityczne kraju.

Szczegółowy plan kariery
Remigiusz Mróz opowiada o tym, jak szczegółowo zaplanował kiedyś swoją karierę polityczną. - Ułożyłem plan, że pójdę na studia administracyjne, bo to da mi taki najpełniejszy obraz tego, jak trzeba zarządzać państwem. Kiedy już rozpocząłem te studia, napisałem plan mojej kampanii wyborczej, plus rzeczy, które należałoby zmienić w partii, której wtedy kibicowałem i do której chciałem się zapisać - mówi w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz.

Dlaczego Remigiusz Mróz nie został politykiem?
Polityczne plany pisarza spoczęły w teczce, którą chciał przedstawić ówczesnemu Marszałkowi Sejmu. Okazało się jednak, że polityk nie pojawił się na swoim dyżurze poselskim i że w ogóle nie miał w zwyczaju spotykać się w ten sposób z obywatelami. Kiedy dodatkowo Remigiusz Mróz dowiedział się, że aby zapisać się do partii musiałby pojechać zupełnie gdzie indziej, zniechęcony zrezygnował z planów reformowania partii. - Im dłużej studiowałem, tym bardziej moje zainteresowanie przenosiło się w kierunku prawa i zacząłem studia prawnicze - dodaje autor, który doświadczenia i wiedzę z tych dziedzin wykorzystuje teraz w swoich powieściach.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Interia (@interia_codziennie)

O czym jest „Wotum nieufności”?
Serial ukazuje brutalny i często niesprawiedliwy świat polityki. Główni bohaterowie to dwoje posłów przeciwnych frakcji. Po rezygnacji prezydenta RP Marszałek Sejmu Daria Seyda (w tej roli Katarzyna Dąbrowska) ma nadzieję, że zajmie jego miejsce. Jejgłównym przeciwnikiem w walce o prezydenturę zostaje Patryk Hauer (Antoni Pawlicki) - wschodząca gwiazda prawicy. Podczas prac komisji śledczej Hauer odkrywa polityczny spisek, sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Polityków dzieli wszystko, ale łączy ten sam cel - odkryć i ujawnić, kto stoi za spiskiem.

Twórcy „Wotum nieufności”
Reżyserem serialu jest Łukasz Palkowski, który wcześniej współtworzył inne seriale na podstawie prozy Remigiusza Mroza: „Behawiorysta”, „Chyłka”. Scenarzystami serialu są Wiktor Piątkowski („Wataha”, „Just Push Abuba”, „Gliniarze”, „Wojenne Dziewczyny”) i Joanna Kozłowska. Za zdjęcia odpowiada Mateusz Wichłacz („When The Trees Fall”, „Chyłka”, „Skazane”), a za produkcję PCP Films sp. z o.o.
Serial pojawi się najpierw na platformie Polsat Box Go, następnie w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat