2022-04-21

„Państwo w Państwie” - odcinek 440, na żywo 24 kwietnia

Dariusz Sułkowski w 2019 roku wygrał konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Dubience. Do tej pory nie może jednak zgodnie z regulaminem objąć stanowiska, ponieważ w tle realizowany jest plan cichej likwidacji prestiżowej placówki. Czy uda się odwrócić jej losy? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 24 kwietnia o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.

Niby wygrał, ale przegrał
W 2019 roku ogłoszono konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Dubience. Udział wzięły w nim dwie osoby: Beata Adamczyk oraz Dariusz Sułkowski. Większością głosów wygrał pan Dariusz. Kiedy przygotowywał się, aby 1 września rozpocząć rok szkolny, został powiadomiony, że zarząd powiatu unieważnił konkurs, ponieważ przygotowana przez niego koncepcja rozwoju placówki (w tym liceum) podobno nie spodobała się komisji. Pretekstem był również brak ważnej oceny pracy jako nauczyciel.

Sąd i wojewoda kontra powiat
Lubelski kurator oświaty zaskarżył, a ówczesny Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek - unieważnił niezgodną z prawem uchwałę zarządu powiatu, który z kolei zaskarżył postanowienie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten natomiast wydał wyrok, który nakazuje powierzyć stanowisko dyrektora Dariuszowi Sułkowskiemu.

Wyrok wyrokiem, ale…
Starosta chełmski wraz z zarządem powiatu zlikwidowali więc Zespół Szkół w Dubience oraz wyłączyli z niego Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Dubience, przenosząc ją do miejscowości Pławanice. Z zespołu zostało samo liceum. Starosta chełmski zaproponował, że powierzy Dariuszowi Sułkowskiemu stanowiska na rok, co może być interpretowane jako niewykonanie wyroku sądowego, a co za tym idzie załamanie prawa. Sułkowski zaskarżył postanowienie starosty i zarządu powiatu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, domagając się powierzenia stanowiska na pięć lat. W kwietniu 2021 r. WSA w Lublinie wydał wyrok, który nakazuje staroście chełmskiemu powierzenie funkcji dyrektora Dariuszowi Sułkowskiemu na pięć lat.

Sprzeczne interesy
Starosta odwołał się do Najwyższego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie sprawa toczy się do dnia dzisiejszego. Przesłankami do niepowołania Dariusza Sułkowskiemu na stanowisko dyrektora nie były błędy konkursowe. Przeszkodą wydaję się wizja pana Dariusza dotycząca rozwoju szkoły. Starosta nie zamierzał jej rozwijać, lecz zlikwidować.

Cicha likwidacja
Pełniącą obowiązki dyrektora została Kazimiera Ciupa, która nie brała udziału w konkursie i nie była w żaden sposób związana z zespołem szkół. Chęć rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie w roku szkolnym 2021/2022 wyraziło 18 osób. To niezły wynik jak na szkołę w tak małej miejscowości. Jednak kilkanaście dni przed rozpoczęciem lekcji zapadła decyzja o tzw. cichej likwidacji placówki. Zarząd powiatu postanowił nie umieszczać klas pierwszych w arkuszu organizacji roku szkolnego.

Protesty skuteczne tylko chwilowo
Część dzieci nie miała gdzie kontynuować edukacji. Zdesperowani rodzice oraz uczniowie poprosili o wsparcie Piotra Ikonowicza oraz przedstawicieli Agrounii. Razem z nimi rozpoczęli okupację budynku Starostwa Powiatowego w Chełmie. Akcja przyniosła skutek w postaci normalnego rozpoczęcia roku szkolnego. Temat likwidacji przycichł jednak tylko czasowo, gdyż 10 grudnia 2021 roku radni powiatu chełmskiego przyjęli uchwałę „w sprawie zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience”. Poparło ją 14 radnych, przeciw było dwóch, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Urzędnicza przepychanka trwa
Proces likwidacji miał się zacząć 31 sierpnia 2022 roku, a zakończyć dokładnie trzy lata później. Już od roku szkolnego 2022/23 miała zostać wstrzymana rekrutacja do klas pierwszych. Trzeba było tylko uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, o którą wnioskowało Starostwo Powiatowe w Chełmie. Kuratorium wydało jednak opinię negatywną, wskazując m.in., że placówka dysponuje dobrą bazą lokalową i dydaktyczną, jest jedną z najstarszych szkół mundurowych na Lubelszczyźnie, wprowadza innowacje pedagogiczne, współpracuje ze Strażą Graniczną i wojskiem, a ostatnia rekrutacja (rok szkolny 2021/2022) była prowadzona w atmosferze konfliktu. Starostwo Powiatowe w Chełmie wysłało już zażalenie na opinię lubelskiego kuratora oświaty do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Teraz sprawie ma przyjrzeć się minister Przemysław Czarnek.

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.