2022-01-07

„Państwo w Państwie” - odcinek 426, na żywo 9 stycznia

0

Przedsiębiorca z Wielkopolski Marcin P. ma kilkaset tysięcy złotych długów. Wierzyciele nie mogą skutecznie wyegzekwować swoich pieniędzy, mimo że sprawą zajmowało się już kilku komorników. Nieoczekiwane utrudnienie stanowi fakt, że Marcin P. już dwukrotnie zmienił płeć... Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 9 stycznia o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Biznes czy mieszkanie?
Filip Paszkiewicz jest właścicielem hali magazynowej w Poznaniu. W 2012 roku jego ojciec, ówczesny właściciel hali, wynajął ją Marcinowi P. w celu prowadzenia działalności gospodarczej - produkcji nici chirurgicznych. Najemca od trzech lat nie płaci za wynajem oraz nie wpuszcza właściciela do budynku. Zajmuje lokal bezumownie. Mimo że halę wynajęto w celu prowadzenia działalności gospodarczej, mieszka tam razem z partnerką i zwierzętami.

Niby nic, a jednak firma
Firma, z którą Filip Paszkiewicz podpisywał umowę, zmieniła nazwę, a działalność została zamknięta. Oficjalnie pod tym adresem nikt nie prowadzi żadnej działalności. W praktyce Marcin P. udostępnił jednak lokal spółce swoich rodziców, której pracę właśnie on nadzoruje. Jego matka, Stefania P., formalnie jest prezesem tej spółki, która systematycznie podpisuje umowy ze szpitalem w Lesznie w zakresie dostarczania nici chirurgicznych. Z zapisów monitoringu wynika, że w hali funkcjonują dwie pracownice, przyjeżdżają tam kurierzy i wynoszą stamtąd paczki.

Najemca uciążliwy dla wszystkich
Filip Paszkiewicz jest także właścicielem lokali mieszkalnych, które sąsiadują z halą magazynową. Ich najemcy skarżą się na zachowanie Marcina P., który - jak mówią - organizuje głośne imprezy i jest uciążliwy dla lokatorów. Najemcy mają dość krzyków i awantur, które dobiegają z hali i podwórka. Właściciel hali podejrzewa, że Marcin P. chce zrujnować jego biznes, ponieważ lokatorzy z mieszkań już zaczęli wypowiadać umowy. Nikt nie chce żyć w takich warunkach.

Organizator imprez chory dla sądu
Właściciel złożył wniosek o eksmisję pozbawionego umowy najemcy z hali magazynowej. Marcin P. nie stawił się na żadnej z dwóch wyznaczonych rozpraw ze względu na zły stan zdrowia. Z tego powodu żadna z tych rozpraw się nie odbyła.

Niewypłacalny biznesmen
Dług względem właściciela hali wynosi już ponad 170 tys. złotych. Filip Paszkiewicz musi płacić za wodę, śmieci. Nie wnosił też do sądu sprawy o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości, ponieważ Marcin P. jest niewypłacalny. Toczą się przeciwko niemu postępowania egzekucyjne. Zgodnie z wyrokiem z 2019 roku ma zwrócić szwajcarskiej spółce ponad 132 tys. euro. Komornik prowadził wobec niego kilka postępowań egzekucyjnych, jednak wszystkie były nieskuteczne.

Zmiana płci czy PESEL-u?
Dodatkowe utrudnienie dla wymiaru sprawiedliwości stanowi fakt, że Marcin P. już dwukrotnie zmienił płeć, od kiedy zaczęły się jego problemy finansowe. Dostał też dwa nowe numery PESEL. W 2015 roku mężczyzna domagał się ustalenia, że jest kobietą. I taki wyrok zapadł. Marcin P. stał się Sylwią P. Następnie w 2019 roku Sylwia P. złożyła wniosek, żeby sąd ustalił, że jest mężczyzną. W październiku 2019 sąd się przychylił do tego wniosku i Sylwia P. stała się Marcinem P.

Co dalej w sprawie?
Czy wymiar sprawiedliwości poradzi sobie wreszcie z przebiegłym oszustem, który wodzi sądy i komorników za nos? W jaki sposób interwencja programu „Państwo w Państwie” może pomóc w sprawie? Czy Filip Paszkiewicz oraz inni poszkodowani odzyskają choćby część należnych im pieniędzy?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.

Komentarze