2021-06-11

Oddaj krew 14 czerwca przed budynkiem Telewizji POLSAT

0

Zapraszamy w poniedziałek do wspólnej akcji z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy. Postanowiliśmy w sposób szczególny uczcić ten dzień, organizując mobilną zbiórkę krwi. Brakuje jej cały rok i nie da się jej wyprodukować, więc trzeba się nią dzielić. Każdy, kto będzie chciał, może przyjść i zarejestrować się jako krwiodawca. Zgłoś się 14 czerwca w godzinach 8:00-14:00 przed budynkiem Telewizji POLSAT w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 77.

Kto może oddać krew?
Wszystkie osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także te, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii), które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić około dwóch litrów płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Bezcenny dar potrzebny cały rok
14 czerwca, w rocznicę urodzin austriackiego lekarza - patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi Karla Landsteinera, obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność krwiodawcom za ich wkład w ratowanie zdrowia i życia ludzi oraz podziękować za bezinteresowną pomoc, jaką niosą osobom chorym, które wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Ponadto, wielkimi krokami zbliża się okres wakacji, który ze względu na większą intensywność podróży i mobilność Polaków, jest corocznie okresem najtrudniejszym dla publicznej służby krwi.

Komu możesz pomóc?
Krew i jej składniki podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom, u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

Twoje zdrowie dla zdrowia innych
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew 4 razy, natomiast mężczyźni 6 razy.

Jakie jest zapotrzebowanie na krew?
Nastąpił powrót szpitali do wykonywania zabiegów, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się około 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest około 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby - około 20 jednostek krwi.

Oddawanie krwi jest bezpieczne
Na wszystkich etapach stosowany jest sprzęt jednorazowego użytku. Publiczna służba krwi podejmuje wszelkie działania i środki ostrożności, aby dawcy, biorcy krwi i personel medyczny, byli bezpieczni. Stosowane są zalecenia sanitarne.

Przed wejściem do CKiK krwiodawcy mają sprawdzaną temperaturę ciała, dezynfekują dłonie, proszeni są również o wypełnienie ankiety. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pytają o to, czy kandydat na dawcę mógł mieć kontakt z osobą zakażoną, czy ma objawy, które mogą sugerować zakażenie. Krwiodawcy proszeni są o zachowanie odpowiedniego dystansu (oprócz ogólnej poczekalni są wyznaczone dodatkowe miejsca oczekiwania z możliwością śledzenia systemu kolejkowego).

Do zobaczenia 14 czerwca w godzinach 8:00-14:00 przed budynkiem Telewizji POLSAT w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 77.

Komentarze