2021-01-09

Najlepszy Sportowiec Polski 2020 to... Robert Lewandowski!

0

Wyniki prestiżowego plebiscytu ogłoszono podczas Gali Mistrzów Sportu 2021. W sobotę 9 stycznia poznaliśmy finałową „dziesiątkę”, która została wyłoniona głosami widzów Polsatu i czytelników „Przeglądu Sportowego”. To było wielkie święto polskiego sportu, w którego kronikach w 2020 roku zawodnicy i zawodniczki zapisali wspaniałe osiągnięcia. Jak prezentuje się klasyfikacja końcowa rankingu najlepszych polskich sportowców?

- Dobry wieczór państwu. Wbrew wszelkim przeciwnościom, ale przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczństwa i reżimu sanitarnego witamy bardzo gorąco. Zaczynamy wielką, uroczystą Galę Mistrzów Sportu - takimi słowami rozpoczęli ceremonię prowadzący: Jerzy Mielewski, dziennikarz, prezenter i komentator sportowy Telewizji POLSAT oraz Aldona Marciniak, dziennikarka „Przeglądu Sportowego”.

Po raz pierwszy w historii uroczystość odbywała się bez obecności publiczności, ale pewne rzeczy się nie zmieniły. Na początek poznaliśmy finałową „dziesiątkę”, w której znaleźli się: Wilfredo Leon, Dawid Kubacki, Robert Lewandowski, Kajetan Kajetanowicz, Natalia Maliszewska, Jan Błachowicz, Katarzyna Niewiadoma, Kamil Stoch, Iga Świątek i Bartosz Zmarzlik.

Pomimo niepewnego czasu, jaki nastał wraz z pandemią koronawirusa, podczas uroczystej gali nie mogło zabraknąć występów muzycznych. Na scenie pojawili się Grzegorz Hyży i Beata Kozidrak, którzy wspólnie wykonali utwór „Co mi Panie dasz” z repertuaru grupy wokalistki, BAJM.

Na początek nagroda w kategorii Trener Roku, którą otrzymał Piotr Sierzputowski, szkoleniowiec Igi Świątek, która w znakomitym stylu wygrała French Open. - Cieszę się, że mogłem dołożyć maleńką cegiełkę do wyniku. Dziękuję reszcie sztabu i swojej rodzinie, ale przede wszystkim samej zawodniczce. Jest mi niezmiernie miło, że mogę pracować z Igą. Cieszę się, że zostaliśmy docenieni jako zespół - powiedział po odebraniu nagrody z rąk Wojciecha Fibaka, jednego z najlepszych tenisistów w historii Polski.

Laureatem w kategorii Mecenas Polskiego Sportu został Totalizator Sportowy. - Dziękuję za to wspaniałe wyróżnienie w imieniu swoim, jak i pracowników firmy. Wspieramy polski sport od sześćdziesięciu pięciu lat i nie przestaniemy tego robić - podkreślił Prezes Zarządu Olgierd Cieślik. 2020 rok był dla sportu wyjątkowo ciężki, dlatego kapituła zadecydowała o przyznaniu nagrody w kategorii Mecenas Sportu w trudnych czasach. Statuetkę w zastępstwie za prezesa Daniela Obajtka odebrał Adam Burak, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Komunikacji i Marketingu.

Co roku na gali pojawia się postać ze świata sportu, której za całokształt kariery przyznawany jest Superczempion. Kiedy na scenę wszedł Aleksander Wieretelny, można było się domyślać, że statuetkę odbierze Justyna Kowalczyk-Tekieli! - To nie tylko moja zasługa. Bez trenera w życiu bym tego nie osiągnęła. I bez całej mojej drużyny, tych wszystkich fantastycznych ludzi. Dziękuję państwu, moim kibicom - powiedziała mistrzyni i multimedalistka olimpijska oraz mistrzostw świata, a także czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Superczempion dołączył do kolekcji pięciu „chłopków”, czyli statuetek dla Najlepszego Sportowca zdobytych z rzędu w latach 2009-2013.

Gala Mistrzów Sportu to święto wszystkich sportowców. Także tych, którzy udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. W kategorii Sport Bez Barier nagrodzona została Faustyna Kotłowska, medalistka mistrzostw świata, rekordzistka świata w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. - Bardzo mi miło, ponieważ moje wyniki zostały docenione. Moje osiągnięcia nie należą tylko do mnie, dziękuję więc moim trenerom, rodzinie, znajomym i przyjaciołom kadrowym - powiedziała lekkoatletka. Statuetkę wręczyła jej Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Gala Mistrzów Sportu idzie z duchem czasów, więc jeżeli E-Sport rośnie w siłę, to czas, aby taka kategoria zadebiutowała podczas uroczystości. Statuetkę wręczał Krzysztof Ibisz, prezenter Telewizji POLSAT, a pierwszym nagrodzonym został Marcin „Jankos” Jankowski, światowa gwiazda w grze League of Legends. - Bardzo dziękuję. Plan jest taki, żeby w 2021 roku wygrać mistrzostwo świata - powiedział 25-latek podczas łączenia online.

W 2020 roku wiele imprez sportowych musiało zostać odwołanych lub przełożonych. Tym bardziej warto nagrodzić organizatorów, którzy nie poddawali się pomimo przeciwności. W kategorii Impreza Roku zwyciężyło Tour de Pologne, a nagrodę odebrała Agata Lang wiceprezes Lang Team, organizatora pierwszego wieloetapowego wyścigu kolarskiego rangi World Tour w czasach pandemii. - Cieszymy się bardzo, że nasz narodowy tour, który ma dziewięćdziesiąt lat historii, mógł się odbyć - powiedziała córka Czesława Langa.

Wyniki 86. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT:
10. Dawid Kubacki (narciarstwo klasyczne)

W drugim roku z rzędu ma miejsce w dziesiątce najlepszych polskich sportowców. W plebiscycie za rok 2019 zajął piątą lokatę. W styczniu wygrał Turniej Czterech Skoczni, pieczętując triumf pierwszym miejscem w Bischofshofen. Dzięki temu stał się trzecim Polakiem, po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu, który może się pochwalić zwycięstwem w prestiżowych zawodach. Potem rozpoczęła się passa miejsc na podium, która sprawiła, że sezon zakończył jako czwarty skoczek klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, co jest jego najlepszym osiągnięciem w karierze. Na koniec 2020 roku zdobył z drużyną brązowy medal na mistrzostwach świata w lotach w Planicy, a nowy sezon rozpoczął od wysokich miejsc. - Wiem, że nie pokazałem jeszcze stu procent swoich możliwości i wierzę, że przede mną wiele sukcesów - zapowiada.

9. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
26-latka w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa ścigała się dopiero od sierpnia. - Gdy skończyło się zamknięcie i znowu mogłam jeździć, czułam się tak, jakbym pierwszy raz dostała rower. Nie chciałam wracać do domu, tylko trenować, odkrywać nowe drogi i czuć, że jestem wolna - mówiła. Radość, motywacja, ale przede wszystkim wielka klasa sportowa sprawiły, ze Mistrzostwa Europy zakończyła z brązowym medalem i stratą zaledwie pięciu sekund do zwyciężczyni, Holenderki Annemiek van Vleuten. Wysoką formę pokazała także w wyścigach. W La Course by Le Tour de France znalazła się tuż za podium, na czwartym miejscu. Z kolei w najtrudniejszej i najbardziej prestiżowej imprezy w kalendarzu - Giro Rosa - zajęła drugie miejsce, co jest historycznym osiągnięciem.

8. Wilfredo Leon (siatkówka)
Gdyby nie odwołanie sezonu reprezentacyjnego, jego osiągnięcia mogły być zdecydowanie większe. Szczególnie mocno nastawiał się na igrzyska olimpijskie w Tokio, podczas których polska drużyna miała być jednym z faworytów do zdobycia medalu. - Jedziemy tam po złoto i tylko ten cel nam przyświeca – nie kryje swoich aspiracji związanych z przełożoną na 2021 imprezą sportową. Wilfredo Leon błyszczał na parkietach Serie A w barwach zespołu Sir Safety Conad Perugia, z którym zdobył Superpuchar Włoch. Do tego pobił rekord ligi w prędkości zagrywki! W trakcie meczu z Trentino posłał piłkę z zawrotną prędkością 138 km/h.

7. Jan Błachowicz (MMA)
37-letni zawodnik osiągnął sukces, do którego nie zbliżył się zaden polski wojownik MMA. Zdobył pas mistrza UFC wagi półciężkiej, co można traktować jako nieoficjalne mistrzostwo świata w mieszanych sztukach walki. Oprócz Polaka takie trofeum posiada obecnie tylko siedmiu mężczyzn w pozostałych kategoriach wagowych oraz trzy panie. „Cieszyński Książę” stał się tym samym „Cieszyńskim Królem” i był wymieniany w gronie zawodników, którzy mogą zająć czołowe miejsca rankingu najlepszych sportowców 2020 roku. - Cieszę się bardzo i liczę na mały sukcesik w plebiscycie - mówił Jan Błachowicz.

6. Natalia Maliszewska (short-track)
Po raz drugi z rzędu została nominowana, a po raz pierwszy znalazła się w czołowej dziesiątce. Zanim sportowy świat się zatrzymał, wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy na dystansie 500 m. W zakończonym wcześniej sezonie stawała także na podium Pucharu Świata - była trzecia w sprincie w Montrealu, a wynik ten powtórzyła na 1000 m w Dordrechcie. Prezentowała wysoką formę, więc pozostaje jedynie żałować, że najważniejsze zawody sezonu - marcowe mistrzostwa świata w Seulu - się nie odbyły...

5. Bartosz Zmarzlik (żużel)
Rok 2019, w którym zdobył tytuł indywidualnego mistrza w jeździe na żużlu i wygrał Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski, był dla niego doskonały. Ale 2020 okazał się jeszcze lepszy! Obronił prestiżowy tytuł, a jego przewaga nad rywalami była jeszcze większa. Wygrał cztery z ośmiu rund Grand Prix, sześć razy jechał w finale, a jego najgorszym wynikiem było szóste miejsce. Świetnie prezentował się także w rozgrywkach ligowych i dzięki jego jeździe Stal Gorzów z ostatniego miejsca tabeli awansowała na pozycję wicemistrza! Do tego był bezkonkurencyjny w Speedway of Nations, gdzie z kompletem punktów poprowadził naszą reprezentację do srebrnego medalu.

4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
- To był zdecydowanie najtrudniejszy sezon. Rajdy były odwoływane, przestawiane. Bardzo ważne było nastawienie psychiczne, żeby się nie poddawać, gdy nagle odwoływano imprezy, do których już byliśmy przygotowani, już odbyliśmy testy - opowiadał Kajetan Kajetanowicz, jedyny Polak w rajdowych MŚ. Wytrwałość, siła mentalna i umiejętności były kluczowe, żeby po raz drugi z rzędu uplasować się na podium klasyfikacji generalnej WRC3. Nie zatrzymały go ani nie zniechęciły nawet dachowanie w arcyszybkim Rajdzie Estonii czy awaria elektroniki podczas zmagań w Rajdzie Meksyku.

3. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne)
Mistrz skoków narciarskich w 2020 roku plasował się w światowej czołówce. Kiedy w styczniu wygrał konkurs w Zakopanem, został pierwszym zawodnikiem w dziejach, który zwyciężał w dziesięciu latach kalendarzowych z rzędu. Dobra forma w trakcie sezonu przyniosła mu triumf w skróconym turnieju Raw Air, oraz piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do tego z kolegami z drużyny zdobył brązowy medal podczas mistrzostw świata w lotach w Planicy. Rok zakończył drugim miejscem podczas pierwszych zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie.

2. Iga Świątek (tenis)
19-latka zaskoczyła i zachwyciła cały sportowy świat. Jako pierwsza Polka w historii wygrała turniej wielkoszlemowy w singlu. I to w niezwykle imponującym stylu. W siedmiu meczach we French Open nie straciła seta. Nie grała nawet żadnego tie-breaka, a w jednej partii oddała rywalce maksymalnie cztery gemy. A na swojej drodze na kortach Rolanda Garrosa za rywalki miała między innymi wyżej rozstawione i utytułowane Simonę Halep i Sofię Kenin. Przed wyjazdem na turniej zastanawiała się, czy nie zrobić sobie przerwy od sportu - na sezon lub dwa. Bardzo dobrze, że się na to nie zdecydowała, bo na taki sukces polski tenis czekał sto lat!

1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
Przez cały 2020 rok prezentował równą, wysoką formę i kolekocjonował najważniejsze trofea, z których wyróżnia się Puchar Mistrzów. Bayern Monachium wygrał Ligę Mistrzów w świetnym stylu i w sporej mierze zawdzięcza to bramkom Polaka, który został królem strzelców rozgrywek. Do tego niemiecki klub zdobył Superpuchar Europy, Puchar Niemiec, Superpuchar Niemiec, a także wygrał Bundesligę. Świat sportu docenił te osiągnięcia, a „Lewy” rozpoczął kolekcjonowanie indywidualnych wyróżnień. Na podkreślenie zasługuje triumf w plebiscycie FIFA na Piłkarza Roku, w którym zwyciężył z ogromną przewagą nad rywalami.

Wybór kibiców ogłosili Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji POLSAT i Kamil Wolnicki, zastępca redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego”. Robert Lewandowski nie krył wielkich emocji, którym dał upust w trakcie emocjonalnego przemówienia. - Przede wszystkim chciałem podziękować za tę nagrodę, bo wszyscy sobie zdajemy sprawę, jaki to był rok. Ciężko nam było wrócić do sportu, znaleźć motywację i wyzwania. 2020 okazał się dla mnie wspaniałym i niewiarygodnym rokiem. Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania rosną z każdym zwycięstwem, z każdym pucharem. Wejść na ten szczyt, to jest jedno, ale utrzymać się na nim, to drugie (...) Cała moja droga zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu dzięki moim rodzicom. Chciałbym podziękować mojemu tacie i mojej mamie za nieustające wsparcie. Żałuję, że mój tata nie mógł zobaczyć mojego meczu na żywo. Jako nastolatek przeżywałem ciężkie chwile, ale wiedziałem, że nie mogę się załamać, że nie mogę się poddać. (...) Wielkie gratulacje dla pozostałych nominowanych, którzy w tych ciężkich czasach wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności. Dziękuję wszystkim kibicom, którzy oddali na mnie głosy - powiedział napastnik reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, dla którego było to drugie zwycięstwo w plebiscycie. Po raz pierwszy triumfował w 2015 roku.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Telewizja Polsat (@polsatofficial)

A na koniec Gali Mistrzów Sportu, z dedykacją dla finałowej „dziesiątki” Najlepszych Sportowców Polski 2020 Roku, Beata Kozidrak i „O Tobie”.

Gala Mistrzów Sportu po raz czwarty z rzędu była wspólnym przedsięwzięciem Polsatu i „Przeglądu Sportowego” Gospodarzami studia byli Paulina Chylewska i Bożydar Iwanow, a galę prowadzili Aldona Marciniak i Jerzy Mielewski.

Dziękujemy za wspólny wieczór wielkich emocji!

Komentarze
© Polsat 2021