2020-07-09

Fundacja Polsat pomogła odmienić Oddział Otolaryngologii Dziecięcej Szpitala w Rybniku

0

Niezwykła grota solna, nowe sale, kuchnia, pokój zabiegowy, świetlica, łazienki. Fundacja Polsat po raz kolejny pomogła małym pacjentom, żeby ich powrót do zdrowia był znacznie szybszy. Remont kosztował 1 650 000 zł.

Po remontach oddziałów dziecięcych szpitalu w Otwocku, Gdańsku, czy Lubartowie w tym roku wybór padł na Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i jego Oddział Otolaryngologii Dziecięcej, gdzie leczone są dzieci m.in. z chorobami dróg oddechowych, które coraz częściej wywoływane są przez zanieczyszczone powietrze, czyli smog.

Remont oddziału Szpitala w Rybniku zdecydowanie poprawi jego funkcjonowanie oraz standardy sanitarno-higienicznie i sprawi, że pobyt małych pacjentów w tej jednostce będzie bardziej komfortowy, a proces leczenia – szybszy. Poprawi również warunki pracy personelu szpitala.

Cieszymy się, że pomimo epidemii koronawirusa udało się wyremontować Oddział Otolaryngologii Dziecięcej Szpitala w Rybniku. Jesteśmy dumni, że nasze kolorowe motyle zagoszczą w kolejnej jednostce ratującej życie dzieci. Tym razem na oddziale, który szczególną opieką obejmuje także małych pacjentów zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Dziękujemy wszystkim tym, bez których przeprowadzanie takich remontów jak ten w Rybniku nie byłoby możliwe – mówi Małgorzata Nawrocka, Przewodnicząca Rady Fundacji Polsat.

Fundacja Polsat wyremontowała cały Oddział Otolaryngologii Dziecięcej m.in. sale chorych, kuchnie, świetlice dla dzieci, łazienki, łazienkę dla niepełnosprawnych, pokoje lekarskie i dla pielęgniarek oraz pokój zabiegowy, który został powiększony o grotę solną. Tego typu przestrzeń ma ogromnie pozytywny wpływ na leczenie chorób dróg oddechowych, ale także w przypadku alergii, z którymi zmagają się mali pacjenci. To pierwszy raz, kiedy remontowaną jednostkę Fundacja Polsat rozbudowała o grotę solną.

- Ponownie możemy powiedzieć, że dopięliśmy swego. Z sukcesem otwieramy wyremontowany oddział szpitala w Rybniku, w którym oprócz nowych sal, kuchni czy świetlicy mali pacjenci będą mogli korzystać z groty solnej. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie chociaż w pewnym stopniu przyczyni się do poprawy skutków smogu, który zanieczyszcza wiele miast w Polsce i stanowi zagrożenie dla nas wszystkich. Jednak to dzieci są znacznie bardziej narażone, a skutki chorób górnych dróg oddechowych mogą odczuwać całe życie – mówi Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat.

Koszt przeprowadzonego remontu wyniósł 1 650 000 zł. W ramach przedsięwzięcia w pomieszczeniach zamontowano także nową klimatyzację ufundowaną przez Marszałka Województwa Śląskiego. Remont szpitala to również działanie wpisujące się w szereg inicjatyw i działań jakie Grupa Polsat podejmuje w walce ze smogiem i jego skutkami, poprzez powołane w ostatnim czasie Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Otwarcie wyremontowanego Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej szpitala w Rybniku odbyło się w środę, 24 czerwca.

- Cieszymy się, że Fundacja Polsat sfinalizowała modernizację Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej w WSS Nr 3 w Rybniku i Pacjenci a także Personel może prowadzić hospitalizację w warunkach na miarę XXI wieku. Radość nasza jest tym większa, iż mimo przeciwności, związanych z wprowadzeniem stanu epidemii w naszym kraju udało się przekazać oddział do eksploatacji. Będzie służył dzieciom z Powiatu i miasta Rybnik. Warunki infrastrukturalne, jakie zostały stworzone korzystnie wpłyną na cały proces hospitalizacji leczonych w naszym Szpitalu dzieci, ze schorzeniami otolaryngologicznymi wrodzonymi czy też nabytymi wskutek smogu. Grota solna, która powstała na oddziale pozwoli choć w części odtworzyć mikroklimat panujący nad morzem i korzystnie wpłynie na leczony układ oddechowy dzieci. Składamy serdeczne podziękowania Fundacji Polsat, iż nasz Szpital został wybrany do przeprowadzenia tej fantastycznej akcji, w której zbudowano to piękne dzieło. Dziękuję Prezes Fundacji Krystynie Aldridge-Holc, która przez cały czas czuwała nad projektem, za osobiste zaangażowanie i dyskusje nad licznymi rozwiązaniami – mówi Bożena Mocha-Dziechciarz, Dyrektor Szpitala w Rybniku.

Wzorem tego typu przedsięwzięć w ostatnich latach, jak przy okazji otwarcia wyremontowanych oddziałów szpitali w Otwocku, Gdańsku czy Lubartowie, Telewizja Polsat również i tym razem, planowała wraz z Prezydentem Miasta Rybnika organizację wyjątkowego koncertu z okazji Dnia Dziecka. Jednak w związku z zagrożeniem epidemicznym wydarzenie zostało przełożone na późniejszy termin.

Fundacja Polsat to jedna z największych organizacji pozarządowych działających na terenie Polski, od dwudziestu dwóch lat kieruje swoją pomoc do chorych dzieci i ich rodziców. Do dziś Fundacja objęła swoją pomocą 37 336 małych pacjentów i wsparła finansowo 1 728 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, które zostały wyremontowane lub wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. W sumie na cele statutowe Fundacja przekazała dotąd 252 119 685,07 złotych.

Więcej informacji o działaniach Fundacji Polsat - www.fundacjapolsat.pl

Komentarze