2020-07-03

„Rolnicy. Podlasie”: Różne oblicza polskiej wsi XXI wieku

Serial o niełatwej pracy na roli od 4 lipca w soboty o godz. 13:40 w Polsacie. Wielobarwna kraina, krzyżujące się kultury i ludzie, dla których hodowla zwierząt jest całym życiem. To właśnie „Rolnicy. Podlasie”, gdzie nie brakuje zdrowej dawki humoru, jak i obiektywnego portretu obserwowanej rzeczywistości.

Wraz z rozwojem technologii zmienia się sposób funkcjonowania ludzi związanych z uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. Współczesny rolnik powinien operować wiedzą z zakresu księgowości, ekonomii, biologii, a nawet weterynarii. Serial dokumentalny „Rolnicy. Podlasie” prezentuje dwa oblicza wsi XXI wieku. Zarówno w nowoczesnym gospodarstwie jak i tym mniej, praca wymaga dużego zaangażowania i oddania w rozwój zwierząt i pielęgnację roli. Podlasie to miejsce, gdzie zazębiają się ze sobą różne kultury. Jednak przede wszystkim to kraina wspaniałych ludzi, kochających ziemię i kultywujących wielopokoleniową spuściznę.

W serialu „Rolnicy. Podlasie” odwiedzamy m.in. Plutycze, Haćki, Strabla, Laszki, Wojszki, Sieniewice i Pokaniewo. Poznajemy niesamowitych bohaterów, dla których uprawa ziemi i hodowla zwierząt to tzw. „chleb powszedni”. Gienek i jego syn Andrzej słyną z posiadania niebieskich krów. Ponadto mają również kury, kaczki, gęsi, konie i około dwadzieścia hektarów pól. Emilia z Laszek przeprowadziła się na wieś po śmierci dziadka. Od tamtej pory prowadzi prężnie działające gospodarstwo rolne. Ma ponad sto kóz, krowy, cielaki, króliki, konie, a także gęś. Większość zwierząt uratowała spod noża rzeźnika. W weekendy oraz wakacje wspiera ją babcia i bratanek Adrian. 

Tomek i Monika z wsi Pokaniewo zarządzają dużym i nowoczesnym gospodarstwem. Sianokosy odbywają się automatycznie, za pomocą samozbierających naczep, działających z użyciem satelity. Małżeństwo posiada około trzysta pięćdziesiąt krów, w tym sto dwadzieścia dojnych. Z dumą prezentują zwierzęta na wystawach, ucząc je wcześniej paradnego kroku i trzymania głów wysoko w górze. Rolnicy z Haciek natomiast prowadzą gospodarstwo, które liczy czterdzieści krów, kury, pola, kombajn i dwa ciągniki. Olek, Michał i jego żona Natalia wzajemnie się wspierają, prężnie idąc dalej do przodu. Na ekranie wystąpi również szereg innych bohaterów. Niektórzy z nich zajmują się hodowlą alpak, inni ratują cielaki bądź konie, idące na rzeź. Łączy ich jedno. Oddają całe serce w to, co robią, nie wyobrażając sobie innego życia.

„Rolnicy. Podlasie” to autorska produkcja Telewizji FOKUS TV, bijąca rekordy popularności. Cykl ma kilkukrotnie wyższą oglądalność od średnich długookresowych wyników tej stacji.

Rolnicy. Podlasie od 4 lipca w soboty o godz. 13:40 w Telewizji POLSAT.