2020-03-07

„Zaopiekuj się mną” najlepsze w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Maurycy Popiel wcielił się w lidera grupy Rezerwat i wygrał w pierwszym odcinku. Podczas inauguracji 13. edycji nie zabrakło fantastycznych metamorfoz i brawurowych występów. Na scenie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” pojawili się również: Adam Asanov z zespołu Piersi, The Weeknd, Emilia Sanecka z Daj to głośniej, Donna Summer, Phil Collins i Selena Gomez. Wspomniano także zmarłego Pawła Królikowskiego.

Oglądaj „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” online na IPLA.TV.

- Króliku, bardzo tęsknimy. Twoja „Twarzowa rodzina” - program rozpoczął się od upamiętnienia wieloletniego jurora, który po długiej i ciężkiej chorobie odszedł 27 lutego. Paweł Królikowski miał 58 lat. Na zawsze zostanie w naszej pamięci.

W fotelu jurorskim Pawła Królikowskiego zastąpił triumfator jesiennej edycji, czyli Adam Strycharczuk. Nie obyło się bez muzycznej niespodzianki. Zanim zasiadł za stołem sędziowskim, powitał wszystkich fanów programu jako... Viki Gabor i zaśpiewał przebój „Superhero”.

Freddie Mercury polskiego internetu, jak przedstawili go prowadzący Piotr Gąsowski oraz Maciej Dowbor, dołączył do znanego już tercetu: Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Walewska i Kacper Kuszewski.

Zasady show pozostały niezmienne. W dziesięciu kolejnych odcinkach do wygrania są czeki po 10 tysięcy na wskazane cele charytatywne, a w finale 100 tysięcy oraz Złota, Srebrna, Brązowa i Żelazna Twoja Twarz dla najlepszej czwórki z ośmiorga uczestników.

Jako pierwszy na scenie 13. edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” pojawił się Paweł Dudek, znany jako Czadoman. Twórca disco polo wcielił się w Adama Asanova, wokalistę zespołu Piersi. Jaki utwór przypadł mu w debiucie? „Bałkanica”! Znany przebój wymagał niezwykłych pokładów mocy, ale uczestnik nie zawiódł i po prostu dał czadu.

Jurorzy nagrodzili go owacjami na stojąco. - Jestem pełen podziwu - rozpoczął Adam Strycharczuk. - Czad! Najlepsze otwarcie, jakie mogliśmy sobie wymarzyć - dodała Katarzyna Skrzynecka. - Od samego twojego wejścia to była taka petarda energii. Jestem zachwycony. Wielkie brawa! - chwalił Kacper Kuszewski. - Mam wrażenie, że jesteś po prostu czaderski - podsumowała Małgorzata Walewska.

Zmiana klimatu. Marta Gałuszewska wyruszyła aż za ocean. A wszystko to za sprawą kanadyjskiego wokalisty The Weeknd i jego przeboju „Can’t Feel My Face”. Podczas przygotowań szczególną uwagę zwróciła na „przerażającą” pracę nóg. - Jest dużo miejsc, gdzie się można potknąć - przyznała

.

Jak jej poszło? - Jedyne czego mogłabym się czepiać to, że poczucie rytmu, które miałaś bardzo dobrze w ciele, ono troszeczkę nie przekładało się na energię wokalu - wskazała Małgorzata Walewska. - Zwracałem uwagę na nóżki. Super było, naprawdę mi się podobało - stwierdził Adam Strycharczuk. - Zrobiłaś to fantastycznie aktorsko, ruchowo, choreograficznie i postaciowo - podsumowała Katarzyna Skrzynecka.

Wracamy na rodzimą scenę. Aktor Filip Gurłacz wylosował postać Emili Saneckiej z formacji Daj to głośniej. Spektakularny początek, bo nie dość, że zmiana płci, to jeszcze wyzwanie w postaci hitu „Mam ostrzegała”, który śpiewa od poprzednich wakacji cała Polska. - Gdybym miał powiedzieć, co było najtrudniejsze, to powiedziałbym „wszystko” - wyznał Maciejowi Dowborowi przed wejściem do windy.

Co na to jurorzy? - Jesteś po prostu świetnym aktorem, że te straszliwe obcasy nie stanowią żadnego problemu - doceniła Katarzyna Skrzynecka. - Zdajesz ten egzamin dzisiaj na szóstkę. Nic nie było przerysowane - potwierdził Kacper Kuszewski. - Bańkę, jak nie dwie, to na YouTube masz już w kieszeni po tym występie - powiedział Adam Strycharczuk. - Jestem pod wielkim wrażeniem. Masz nowego fana - podsumował.

Lata 80. to skarbnica dobrej polskiej muzyki. Przypomniał nam o tym Maurycy Popiel, który przeistoczył się w niezastąpionego Andrzeja Adamiaka z zespołu Rezerwat. W trakcie przygotowań okazało się, że największy problem stanowi... gitara. - Jest mi wręcz obca i troszkę mi przeszkadza - przyznał aktor.

Jak interpretacja hitu „Zaopiekuj się mną” została przyjęta przez jurorów? - Udało ci się stworzyć pewną magię tego utworu. Słychać w twoim wykonaniu, że jednak masz do niego szacunek - zauważyła Małgorzata Walewska. - Doceniam staranność i precyzję - wskazał Kacper Kuszewski. - Twój znakomity pierwszy odcinek - cmokała z zachwytu Katarzyna Skrzynecka.

Pora na mocniejsze rockowe brzmienia. Kamila Boruta zamieniła się w lidera zespołu Guns’n’Roses i jako Axl Rose zmierzyła się z legendarnym „Knockin’ On Heaven’s Door”. - To wcale nie jest tak, że to wolna ballada - dostrzegła aktorka, wskazując na żywioł i ekspresję artysty, który nie potrafi ustać przy mikrofonie. Wszystko się potwierdziło.

- Pierwszy dreszcz mnie przeszedł, jak weszłaś, a drugi jak zaczęłaś śpiewać. Znakomicie! - podzieliła się odczuciami Małgorzata Walewska. - Już teraz wchodzisz na mega wyżyny - dodał Adam Strycharczuk. - To było zadanie ekstremalnie trudne i powiem ci, że mnie chwilami aż krtań bolała, jak słyszałam, jak ty musisz „schetać” swój delikatny jasny głos, żeby wydobywać z siebie takie dźwięki - odniosła się do występu Katarzyna Skrzynecka.

Co powiecie na disco? Natalia Avelon była na tak, choć z pewnymi obawami. Aktorka i wokalistka stała się Donną Summer z piosenki „She Works Hard For The Money”. - Nie moja barwa, nie mój głos... - wymieniała przeszkody, które musiała pokonać podczas przygotowań.

Jak na jej ciężką pracę zareagował stół sędziowski? - Trudna piosenka i nie powinnaś mieć kompleksów - uznała Małgorzata Walewska. - Nie zwalniaj - motywował Adam Strycharczuk, podając za przykład swoje początki w show. - Świetnie uchwyciłaś ten ruch, który jest seksowny, ale bardzo taki powściągliwy, bo ona wcale nie chce być seksbombą - zauważył Kacper Kuszewski. - Największą niespodzianką był dla mnie twój głos. Na początku czuło się w tobie taką pewną wyniosłość, że jesteś królową tej dyskoteki. A potem chyba traciłaś wiarę, że jest ok - dodał.

Następny uczestnik to Karol Dziuba, a wylosowana postać to Phil Collins, obdarzony bardzo charakterystyczną barwą głosu. Aktor nie ukrywał, że właśnie naśladowanie brytyjskiego wokalisty może być największym kłopotem. A do tego emocjonalny utwór „One More Night”, którym wręcz należałoby oczarować jurorów i publiczność.

Udało się? - To była fascynująca podróż razem z tobą w kolejne dźwięki tej piosenki - stwierdził Kacper Kuszewski. - Zbliżenie się do tej barwy to praktycznie zadanie niewykonalne. Poniosłeś mnie i zamknąłeś w tym świecie - skomentował Adam Strycharczuk. - Masz ogromną wrażliwość muzyczną. Bardzo dbałeś o wiele szczegółów. Postaciowo wspaniale zagrałeś tę rolę i w wielu miejscach brzmiałeś jak oryginał - stwierdziła Katarzyna Skrzynecka.

Na koniec pierwszego odcinka powrót do współczesnego popu. Gosia Andrzejewicz próbowała swoich sił jako gwiazda z USA, czyli Selena Gomez. Piosenkarka zaśpiewała jej utwór zatytułowany „Kill Em With Kindness”.

- To niby jest taka delikatna dziewczynka, ale ma też w tym głosie taką zadziorność i tobie się to udało znakomicie wydobyć. Mimo że ja cię znam z utworów, w których ten głos jest spokojniejszy i delikatny. To pokazuje, że zaskoczysz tutaj. No mega! Jestem pod wrażeniem - chwalił występ Adam Strycharczuk. - Głosowo chyba byłaś dziś najbliżej ze wszystkich naszych uczestników - dostrzegła Małgorzata Walewska. - Jeden do jednego usłyszałam oryginał. Fantastyczna praca wokalna - podsumowała Katarzyna Skrzynecka.

Przyznanie ocen było jak zawsze trudnym zadaniem dla jurorów. Po ich werdykcie na podium uplasowali się: Gosia Andrzejewicz (27 punktów), Maurycy Popiel (24 punkty) i Filip Gurłacz oraz Czadoman (po 22 punkty). A co na to uczestnicy? Oni zdecydowali, że zwycięzcą programu został Maurycy Popiel. Swoją nagrodę, czyli czek na 10 tysięcy złotych, przekazał Fundacji Siepomaga na leczenie Franka Surdela, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Gratulujemy!

Zobacz finałowy występ:

  

W drugim odcinku wystąpią:
Natalia Avelon - Pink
Marta Gałuszewska - Ariana Grande
Filip Gurłacz - Eminem
Karol Dziuba - Joe Dassin
Czadoman - Grzegorz Markowski (Perfect)
Gosia Andrzejewicz - Ryan Tedder (One Republic)
Kamila Boruta - Cher
Maurycy Popiel - Izabela Skrybant-Dziewiątkowska (Tercet Egzotyczny)

Twoja Twarz Brzmi Znajomo w sobotę o godz. 22:10 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” na Instagramie - @twojatwarzbrzmiznajomo