2019-11-29

Wyjątkowe muzyczne duety na 100-lecie PKO Banku Polskiego

0

Polsat zaprezentował koncert z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Wielkie gwiazdy i niezwykłe aranżacje ponadczasowych utworów w specjalnej oprawie i scenografii. Tak świętował swoje setne urodziny największy polski bank - PKO Bank Polski. Jak przebiegało wydarzenie? Które piosenki zrobiły na publiczności największe wrażenie?

To była niezwykła podróż przez historię polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie plejada gwiazd, które kochamy za ogromny dorobek i sceniczny kunszt oraz profesjonalizm i pasję, której oddają się bez reszty, realizując swoją muzyczną misję i dając publiczności mnóstwo emocji.

Prawdziwa gratka dla fanów! Bo takich wersji legendarnych hitów jeszcze nie było. Fantastyczną oprawę muzyczną przygotował Tomasz Szymuś wraz z orkiestrą, świetnie znany widzom Polsatu z programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”.

- Usłyszymy najpiękniejsze utwory ostatniego stulecia. A jest ku temu wyjątkowa okazja. PKO Bank Polski kończy sto lat! - powitał wszystkich prowadzący Krzysztof Ibisz. - Największe polskie przeboje wykonają mistrzowskie międzypokoleniowe duety - dodała Paulina Sykut-Jeżyna. - Sto lat banku wpisuje się w sto lat polskiej niepodległości - podkreśliła. No to zaczynamy!

Na początek „Biała armia” z repertuaru grupy Bajm, wydana w 1980 roku. Przebój zaśpiewała autorka tekstu Beata Kozidrak, a towarzyszył jej Igor Herbut z zespołu LemON.

Wokalista pozostał na scenie, a dołączyła do niego Edyta Górniak. Wspólnie wykonali „Nie pytaj o Polskę”, utwór autorstwa Grzegorza Ciechowskiego, nagrany z zespołem Obywatel GC w 1988 roku. Występ rozpoczął fragment oryginalnego nagrania z głosem nieodżałowanego artysty.

„Dziwny jest ten świat” to coś więcej niż piękna piosenka. Dla kilku pokoleń Polaków jest niczym hymn. „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim” - śpiewał Czesław Niemen. Jego głos znów zabrzmiał na koncercie. A razem z nim Edyta Górniak i Kuba Badach.

Ryszard Riedel to kolejne legendarne nazwisko w historii polskiej muzyki. „Naiwne pytania”, napisane w 1987 roku przez grupę Dżem, znane też jako „W życiu piękne są tylko chwile” we Wrocławiu zaśpiewał syn Sebastian Riedel. Z towarzyszeniem ojca z oryginalnego nagrania.

„Chwile jak te” to przebój Kamila Bednarka, napisany w 2014 roku, do którego młody artysta, urodzony w 1991 roku, zaprosił Krzysztofa Cugowskiego, który przyszedł na świat w 1950 roku. Jak lider grupy Budka Suflera zaprezentował się w repertuarze reggae?

Niezapomniany Zbigniew Wodecki zostawił po sobie wiele muzycznych przebojów. Wśród nich „Zacznij od Bacha”, który w Narodowym Forum Muzyki wykonali Sławomir Uniatowski i Natalia Szroeder.

W 1993 roku zespół Hey wydał balladowy rockowy singiel „Moja i twoja nadzieja”, który szybko stał się ważny dla pokolenia, a potem kolejnych. Siła tekstu i przekaz do dziś niosą nadzieję. Przekonali o tym razem Kamil Bednarek i Małgorzata Ostrowska, wieloletnia wokalistka grupy Lombard.

Nikt nie ma wątpliwości, że... „Miłość ci wszystko wybaczy”. Śpiewała o tym Hanka Ordonówna, legenda dwudziestolecia międzywojennego, a potem po niej wielu artystów. Tekst napisał Julian Tuwim, a muzykę skomponował Henryk Wars. Na 100-lecie PKO Banku Polskiego zaprezentowali ją wspólnie Beata Kozidrak i Kuba Badach.

Kora jest w pamięci nas wszystkich. W tak zacnym gronie nie mogło zabraknąć jednego z jej najbardziej rozpoznawalnych utworów. Oto „Kocham cię kochanie moje”, a na scenie ponownie Sławomir Uniatowski i Natalia Szroeder.

„Niewiele ci mogę dać” śpiewał na debiutanckim albumie grupy Perfect jego lider i wokalista Grzegorz Markowski. To był 1981 rok. W 2019 roku do wykonania tej słynnej ballady zaproszona została Małgorzata Ostrowska. Zasłuchani w sobie... Trzymając się za ręce. „Weź, co chcesz”. Solówkę na gitarze wykonał Dariusz Kozakiewicz.

„Aleją gwiazd, aleją gwiazd biegniemy, Bóg drogę zna, pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd żyjemy, a każdy sam...” - to słowa znanego przeboju, który w 1987 roku wylansowała Zdzisława Sośnicka. We Wrocławiu zmierzyli się z nim Anna Karwan, która wiosną 2020 roku wystąpi w 11. edycji „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” oraz Piotr Cugowski.

Nigdy dość znakomitych duetów. W kolejnym dwie żywe legendy Grzegorz Markowski i Małgorzata Ostrowska, a w głośnikach „Wymyśliłem ciebie”. To utwór, który przed laty wykonywał Andrzej Zaucha z jazzrockowym zespołem Dżamble. Zobaczyliśmy go na wielkim ekranie w pierwszych wersach piosenki.

Na zakończenie tak wyjątkowego koncertu duetów wybór mógł być tylko jeden - „Niech żyje bal”. W roli głównej oczywiście Maryla Rodowicz, a wraz z nią Piotr Cugowski.

Finał! Wszyscy artyści pojawili się na scenie, żebym razem zaśpiewać „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty. „Jak rozpoznać ludzi, których już nie znamy? Jak pozbierać myśli z tych nieposkładanych? Jak odnaleźć nagle radość i nadzieję? Odpowiedzi szukaj, czasu jest tak wiele”.

To był piękny wieczór. Cudownych melodii i wzruszeń bez liku. Publiczność w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zgotowała wszystkim uczestniczącym w spektaklu gwiazdom owacje na stojąco.

Dziękujemy i życzymy PKO Bankowi Polskiemu kolejnych stu lat!

Komentarze
© Polsat 2020