2019-08-24

Świętokrzyska Gala Kabaretowa 2019: Włącz żarty!

0

Gwiazdy sceny kabaretowej bawiły widownię Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach. O szeroki uśmiech publiczności zadbali: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Nowaki, Kabaret Zachodni, Szymon Łątkowski, Kabaret K2, Kabaret Czesuaf oraz Jerzy Kryszak. To był wyjątkowy wieczór, więc przeżyjmy go jeszcze raz!

No i zjechali. Rowerami! Zaczęło się śpiewająco, bo każda wielka gala powinna mieć swoją piosenkę na prolog. Najlepiej „Z jajem”. O oprawę muzyczną zadbał zespół The Jobers, a w akcji Kabaret Skeczów Męczących.

W Kielcach gwiazdy sceny kabaretowej żegnały z widzami lato, a to nieuchronnie oznacza „Nowy rok szkolny”. Wrzesień kojarzy się jednoznacznie, choć nie każdemu równie dobrze... - W związku z reformą witam klasę pierwszą „żet” - rozpoczął dyrektor szkoły. - Lekcje będą odbywać się tu, w amfiteatrze - dodał, narzekając na brak miejsc w szkole. A w roli surowej wychowawczyni Laura Breszka, popularna aktorka serialowa i telewizyjna, a także współprowadząca.

Kabaret Moralnego Niepokoju zaprezentował skecz „Zadanie z matmy”. - Strajkowali nauczyciele, a teraz przestali i koszmar wrócił - narzekał ojciec szóstoklasisty, który przyszedł do kolegi z prośbą o pomoc w pracy domowej. - Łatwe zadanie, ale trzeba sobie przygotować stanowisko pracy - zaprosił go do stołu. - Skórkojady, coś takiego mu zadali, a potem się dziwią, że mają opony poprzebijane - rozpaczał. No i jak tu sprostać zadaniu?

Gdy pojawia się Krystyna oraz ksiądz, od razu wiadomo, że wydarzy się coś zaskakującego. Postaci odgrywane przez Kabaret Nowaki tym razem spierały się przez smartfona o nielegalną fermę nutrii. - Janusz, a ty wiesz, że wójt nową babę ma. Z Chin. Pojechał po nią do paczkomatu - chciała go zmylić, równocześnie ostrzegając przed Urzędem Skarbowym i popijając ukradkiem mszalne wino. A potem księdza odwiedził biskup!

Czy wiecie, że Michał z Kabaretu Skeczów Męczących stracił dziewczynę? Tak, tę z Senegalu, i postanowił się wyżalić przyjaciółce z Francji. Ta z kolei mu zdradziła, że jest lesbijką i w tym momencie z marszu LGBT w Białymstoku wrócili jego ojciec i brat. W patriotycznych koszulkach.

Stolik w restauracji, dziewczyna z widowni oraz Kabaret Młodych Panów. Oto „Myśli”, bo podobno mówi się: „mów, co myślisz”. W tym lokalu jednak kelner nie mówi o kliencie tego, co myśli, ani klient nie mówi tego, co myśli o kelnerze. Już na samą myśl, robi się wesoło!

„Komunia” to taki czas, w którym chętnie uczestniczy najbliższa rodzina. No i oczywiście przywozi prezenty. Dla Kseni. Bo to jej święto. Kabaret Skeczów Męczących w składzie ojciec chrzestny oraz wujkowie robił wszystko, żeby sprostać wyzwaniu. Cóż począć. A impreza bezmięsna i bezalkoholowa, a do tego tatuś się rozwodzi...

Gospodarze wieczoru zabrali widzów do tajnej kwatery GRU, gdzie Rosjanie analizują zdjęcia z FaceApp. Z jednym bardzo znanym Polakiem mieli spory problem.

A potem zobaczyliśmy newsy z bezstronnej telewizji, bo „prawda, jak wiadomo, leży pośrodku”. Jak się podobały „Faktomości” z Telewizji TVPN? Prowadzili Laura Kajdanowicz i Marcin Holecki.

„Świętokrzyska Gala Kabaretowa” to idealny moment, aby zjednoczyć kabaretowe siły i przedstawić skecz zbiorowy. W Amfiteatrze Kadzielnia pojawili się „Chłopaki do wzięcia”: Jarek, Bogdan i Mirek. - Nie dajmy im się przeterminować - zaproponował prowadzący program. - Wszyscy kontaktujecie i jesteście w stanie się ze mną porozumieć? Będziecie walczyć o względy ostatniej wolnej kielczanki - dodał. Do kandydatów dołączył jeszcze Ryszard.

Tego pana nikomu przedstawiać nie trzeba. Jakie tematy tym razem wziął na tapetę Jerzy Kryszak w swoim monologu? Było o paradzie seniora, hejtach, bobrach i ministrze rolnictwa, korkach i piciu, lataniu do rodziny i z rodziną, rzece Pisi oraz trzynastce dla emerytów. „Bądźmy jak żuczki, cieszmy się z każdego gówienka”.

Kabaret Skeczów Męczących już wie, na czym polegają filmy Patryka Vegi. „Więcej patologii!”. Scenariusz? Ksiądz przychodzi po paszport dla syna, skorumpowany urzędnik wypija duszkiem butelkę wódki, a lekarz chce sprzedać nerkę i pojawia się kokaina. Przydałaby się do tego jeszcze jakaś „patologiczna” piosenka.

Czym może się zakończyć pomaturalne spotkanie? Kabaret Czesuaf w scence „My ze szwagrem” skonfrontował klasowe grono. - A pamiętacie te emocje, jak się każdy cieszył, że zdał - powiedziała Agnieszka, jedyna koleżanka w tym towarzystwie. - Kto się cieszył, to się cieszył - odparł jeden z kolegów. - Nie mam żalu, poprawkę też uwaliłem, ale nie miałem znajomości - kontynuował Shop Security Manager. A inni, jaką karierę zrobili? No i co ma z tym wspólnego ten szwagier?

Jeśli chce się mieć rodzinę, to trzeba zakładać, że bez kłótni się nie obejdzie. Politycznej. Kabaret K2 zaprezentował scenkę, która mogłaby się wydarzyć u każdego, kto oczywiście tę rodzinę już założył. - Rozmawiajmy, ale nie o polityce - prosiła córka i żona, męża i ojca, gdy spotkali się na jej urodzinach. A oni swoje.

Komu jeszcze myli się to nazwisko, to już niedługo... Szymon Łątkowski przebojem wbił się do świadomości fanów satyry. Tym razem jeden z najzdolniejszych komików młodego pokolenia balansował na granicy absurdu w poszukiwaniu parówek.

I na finał pytanie: ilu tenorów może zaśpiewać w polskim kabarecie? Okazuje się, że dziesięciu. Wszyscy chóralnie pożegnali publiczność w Kielcach finałową piosenką „Always Look on the Bright Side of Life”. I tak zakończył się pełen humoru wieczór w ramach cyklicznego wydarzenia, jakim jest „Magiczne zakończenie wakacji z Telewizją POLSAT i RMF FM”.

„Świętokrzyska Gala Kabaretowa 2019” dała nam mnóstwo radości. Które skecze były najśmieszniejsze?

Komentarze
© Polsat 2020