2019-08-24

Świętokrzyska Gala Kabaretowa 2019: Włącz żarty!

0

Festiwal „Magiczne zakończenie wakacji z Telewizją POLSAT i RMF FM” rozpoczęty. Pierwszego dnia w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach błyszczały gwiazdy polskiej sceny dobrego humoru i szerokiego uśmiechu: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Nowaki, Kabaret Zachodni, Szymon Łątkowski, Kabaret K2, Kabaret Czesuaf oraz Jerzy Kryszak.

No i zjechali. Rowerami! Zaczęło się śpiewająco, bo każda wielka gala powinna mieć swoją piosenkę na prolog. Najlepiej „Z jajem”, skoro „wakacje się kończą, nie ma co tu kryć”. Na żywo o oprawę muzyczną zadbał zespół The Jobers, a w akcji Kabaret Skeczów Męczących.

Nikt nie ma wątpliwości, że jak żegnamy lato, to wielkimi krokami zbliża się „Nowy rok szkolny”. Wrzesień kojarzy się jednoznacznie, choć nie każdemu równie dobrze... - W związku z reformą witam klasę pierwszą „żet” - rozpoczął dyrektor szkoły. - Lekcje będą odbywać się tu, w amfiteatrze - dodał, narzekając na brak miejsc w szkole. A w roli surowej wychowawczyni Laura Breszka, popularna aktorka serialowa i telewizyjna, a także współprowadząca.

Wyjątkowy wieczór, więc mamy coś wyjątkowego. Kabaret Moralnego Niepokoju zaprezentował premierowy skecz „Zadanie z matmy”. - Strajkowali nauczyciele, a teraz przestali i koszmar wrócił - narzekał ojciec szóstoklasisty, który przyszedł do kolegi z prośbą o pomoc w pracy domowej. - Łatwe zadanie, ale trzeba sobie przygotować stanowisko pracy - zaprosił go do stołu. - Skórkojady, coś takiego mu zadali, a potem się dziwią, że mają opony poprzebijane - rozpaczał. No i jak tu sprostać zadaniu?

Gdy pojawia się Krystyna oraz ksiądz, od razu wiadomo, że wydarzy się coś zaskakującego. Postaci odgrywane przez Kabaret Nowaki tym razem spierały się przez smartfona o nielegalną fermę nutrii. - Janusz, a ty wiesz, że wójt nową babę ma. Z Chin. Pojechał po nią do paczkomatu - chciała go zmylić, równocześnie ostrzegając przed Urzędem Skarbowym i popijając ukradkiem mszalne wino. A potem księdza odwiedził biskup!

Czy wiecie, że Michał z Kabaretu Skeczów Męczących stracił dziewczynę? Tak, tę z Senegalu, i postanowił się wyżalić przyjaciółce z Francji. Ta z kolei mu zdradziła, że jest lesbijką i w tym momencie z marszu LGBT w Białymstoku wrócili jego dwaj synowie. W patriotycznych koszulkach.

Stolik w restauracji, dziewczyna z widowni oraz Kabaret Młodych Panów. Oto „Myśli”, bo podobno mówi się: „mów, co myślisz”. W tym lokalu jednak kelner nie mówi o kliencie tego, co myśli, ani klient nie mówi tego, co myśli o kelnerze. Już na samą myśl, robi się wesoło!

„Komunia” to taki czas, w którym chętnie uczestniczy najbliższa rodzina. No i oczywiście przywozi prezenty. Dla Kseni. Bo to jej święto. Kabaret Skeczów Męczących w składzie ojciec chrzestny oraz wujkowie robił wszystko, żeby sprostać wyzwaniu. Cóż począć. A impreza bezmięsna i bezalkoholowa, a do tego tatuś się rozwodzi...

Gospodarze wieczoru zabrali widzów do tajnej kwatery GRU, gdzie Rosjanie analizują zdjęcia z FaceApp. Z jednym bardzo znanym Polakiem mieli spory problem.

A potem zobaczyliśmy newsy z bezstronnej telewizji, bo „prawda, jak wiadomo, leży pośrodku”. Jak się podobały „Faktomości” z Telewizji TVPN? Prowadzili Laura Kajdanowicz i Marcin Holecki.

Robimy show! „Świętokrzyska Gala Kabaretowa” to idealny moment, aby zjednoczyć kabaretowe siły i przedstawić skecz zbiorowy. W Amfiteatrze Kadzielnia pojawili się „Chłopaki do wzięcia”: Jarek, Bogdan i Mirek. - Nie dajmy im się przeterminować - zaproponował prowadzący program. - Wszyscy kontaktujecie i jesteście w stanie się ze mną porozumieć? Będziecie walczyć o względy ostatniej wolnej kielczanki - dodał. Do kandydatów dołączył jeszcze Ryszard.

Tego pana nikomu przedstawiać nie trzeba. Jakie tematy tym razem wziął na tapetę Jerzy Kryszak w swoim monologu? Było o paradzie seniora, hejtach, bobrach i ministrze rolnictwa, korkach i piciu, lataniu do rodziny i z rodziną, rzece Pisi oraz trzynastce dla emerytów. „Bądźmy jak żuczki, cieszmy się z każdego gówienka”.

Kabaret Skeczów Męczących już wie, na czym polegają filmy Patryka Vegi. „Więcej patologii!”. Scenariusz? Ksiądz przychodzi po paszport dla syna, skorumpowany urzędnik wypija duszkiem butelkę wódki, a lekarz chce sprzedać nerkę i pojawia się kokaina. Przydałaby się do tego jeszcze jakaś „patologiczna” piosenka.

Czym może się zakończyć pomaturalne spotkanie? Kabaret Czesuaf w scence „My ze szwagrem” skonfrontował klasowe grono. - A pamiętacie te emocje, jak się każdy cieszył, że zdał - powiedziała Agnieszka, jedyna koleżanka w tym towarzystwie. - Kto się cieszył, to się cieszył - odparł jeden z kolegów. - Nie mam żalu, poprawkę też uwaliłem, ale nie miałem znajomości - kontynuował Shop Security Manager. A inni, jaką karierę zrobili? No i co ma z tym wspólnego ten szwagier?

Jeśli chce się mieć rodzinę, to trzeba zakładać, że bez kłótni się nie obejdzie. Politycznej. Kabaret K2 zaprezentował premierową scenkę, która mogłaby się wydarzyć u każdego, kto oczywiście tę rodzinę już założył. - Rozmawiajmy, ale nie o polityce - prosiła córka i żona, męża i ojca, gdy spotkali się na jej urodzinach. A oni swoje.

Komu jeszcze myli się to nazwisko, to już niedługo... Szymon Łątkowski przebojem wbił się do świadomości fanów satyry. Tym razem jeden z najzdolniejszych komików młodego pokolenia balansował na granicy absurdu w poszukiwaniu parówek.

I na finał pytanie: ilu tenorów może zaśpiewać w polskim kabarecie? Okazuje się, że dziesięciu. Wszyscy chóralnie pożegnali publiczność w Kielcach finałową piosenką „Always Look on the Bright Side of Life” i zaprosili na kolejny dzień Festiwalu „Magiczne zakończenie wakacji z Telewizją POLSAT i RMF FM”.

„Świętokrzyska Gala Kabaretowa 2019” dała nam mnóstwo radości. Które skecze były najśmieszniejsze?

Komentarze
© Polsat 2019