2019-06-04

Kayah: O wolność trzeba dbać i ją pielęgnować

Artystka dla POLSAT.PL o czasach transformacji, solidarności i muzyce. Kayah to jedna z gwiazd wyjątkowego koncertu „Polskę Kocham. 30 lat wolności”, upamiętniającego wielkie wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku. Co zaśpiewa i z kim? Transmisja od godz. 20:00 na antenie Telewizji POLSAT.

- „Polskę Kocham” to impreza muzyczna związana z trzydziestą rocznicą wolności naszego kraju. Jak ważne jest to wydarzenie w pani życiu, nie tylko jako artystki, która pojawi się na koncercie, ale przede wszystkim dla Polki?
- Jestem z tego pokolenia, które pamięta czasy transformacji, jak i te, które ją poprzedzały. Pamiętam izolację naszego kraju, kiedy to posiadanie paszportu graniczyło z cudem, upokarzające kolejki po papier toaletowy i ziejące pustką półki sklepowe. Pamiętam ludzi oglądających się przez ramię, kiedy mówili prawdę. Nigdy w życiu nie chciałabym powrotu takich standardów, dlatego uważam, że należy świętować, aby już nigdy się do nich nie cofnąć. Trzeba pamiętać, że wolność nigdy nie jest nam dana na zawsze i nie można brać jej za pewnik. Trzeba o nią dbać i ją pielęgnować.

- Czego możemy spodziewać się po pani występie podczas koncertu „Polskę Kocham”?
- Silnych emocji. I to z wielu względów. Po pierwsze z powodu okazji, z jakiej znajduję się na scenie. Po drugie, ponieważ jest to utwór Grzegorza Ciechowskiego, z którym byłam bardzo blisko i „Nie pytaj o Polskę” miałam szczęście wykonywać z nim w oryginale, ale przede wszystkim, ponieważ jest to bardzo piękna i emocjonalna piosenka, opowiadająca o Polsce, jako o kobiecie. Też i ja ją postrzegam w ten sposób. Zawsze były mi bliskie hasła, że Polska jest kobietą. A po czwarte wykonuję ją z mega zdolnym artystą - Krzysztofem Zalewskim z mojego Kayaxu i myślę, że każdy może mi tego zazdrościć.

- Na koncercie pojawi się prawie stu artystów. Czy solidarność wśród muzyków w takim historycznym momencie jest ważna?
- Solidarność wśród ludzi jest zawsze bardzo ważna. Nie dzieliłabym nas na artystów, reżyserów, aktorów czy lekarzy. Ta wolność dotyczy nas wszystkich i ludzi wszystkich zawodów, ale rzeczywiście fantastyczne jest to, choć nie zawsze możliwe, że kulisy koncertów stają się cudownymi miejscami spotkań towarzyskich, bo nieraz tylko w ten sposób w naszym zabieganiu i rozjazdach możemy się spotkać.

- Czego życzyć Polsce i Polakom na tę wyjątkową okazję i kolejne lata?
- Tego, czego życzę sobie, aby żyć w rozwijającym się europejskim kraju, w którym szanowane jest prawo i Konstytucja, a w którym piętnowane są wszelkie marginesowe zjawiska, jak faszyzm, antysemityzm, rasizm, czy wszelkie wykluczenia jakichkolwiek mniejszości. By był to kraj, w którym panuje tolerancja, harmonia i akceptacja. Aby był to kraj, który dba o każdego obywatela, zarówno o jego zdrowie, socjal czy bezpieczeństwo. By był to kraj, w którym ma się zaufanie do polityków wybranych przez świadome społeczeństwo, które idzie głosować. Kraj, w którym szanuje się kobiety, dzieci, niepełnosprawnych i zwierzęta oraz przyrodę. Kraj, w którym nie fałszuje się historii i w którym nie dzieli się społeczeństwa na lepszy i gorszy sort. I na samym końcu w kraju świeckim, w którym Kościół zajmuje się duchową pomocą wiernym, a polityka nie jest częścią jego działalności. I kraju, w którym wypowiadając te słowa, nie muszę się zastanawiać, czy zostaną ocenzurowane…

Rozmawiała Julia Borowczyk

 

„Polskę Kocham. 30 lat wolności” we wtorek 4 czerwca o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
Koncert „Polskę Kocham” 4 czerwca w Telewizji POLSAT
Oto wyjątkowy Dzień Dziecka z Fundacją Polsat
Polsat SuperHit Festiwal 2019 największym hitem weekendu
„Roztańczony Śląski” numerem jeden w grupie komercyjnej