2019-01-12

Siatkarskie Plusy - Gala 90-lecia Polskiej Siatkówki

0

Jubileusz był okazją do przypomnienia sukcesów i wręczenia nagród. Uroczystość pełną siatkarskich i muzycznych gwiazd transmitowała Telewizja POLSAT. Co wydarzyło się podczas prestiżowej imprezy „Siatkarskie Plusy - Gala 90-lecia Polskiej Siatkówki”? Kto otrzymał okolicznościowe wyróżnienia?

Za nami dziewięć dekad pięknych tradycji i wspaniałych wyników w piłce siatkowej. To najbardziej „medalodajna” drużynowa dyscyplina sportu w Polsce! Na koncie naszych siatkarzy są m.in. medale igrzysk olimpijskich (złoto z Montrealu w 1976 roku oraz brązowe medale reprezentacji kobiet w 1964 i 1968 roku), mistrzostw Europy (era „Złotek” w 2003 i 2005 roku oraz triumf mężczyzn w 2009 roku), a przede wszystkim mistrzostwo świata z 2018 roku, obronione cztery lata po pierwszym sukcesie, po raz drugi w historii wywalczone w finale z Brazylią. Biało-Czerwone drużyny przez 90 lat zdobyły niemal 200 medali na imprezach międzynarodowych!

- Panie i Panowie, witamy tych, którzy dali nam wiele radości. Dziś główni bohaterowie tych wydarzeń są z nami - rozpoczął galę dziennikarz, komentator i doskonale znany kibicom siatkarski spiker Marek Magiera. - Ci wspaniali siatkarze wielokrotnie zdobywali szczyt - dodał, zapowiadając otwierający uroczystość przebój Artura Gadowskiego.

Galę 90-lecia Polskiej Siatkówki uświetnili znakomici goście specjalni: Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, Minister Sportu Witold Bańka, a także przedstawiciele rządu, parlamentu i kancelarii prezydenta. Zaszczycił także prezydent Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, Aleksandar Boričić. Honory gospodarzy wieczoru pełnili prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej - Jacek Kasprzyk, a także właściciel grupy medialnej Cyfrowy Polsat prezes Zygmunt Solorz, prezes Polkomtelu Tobias Solorz oraz prezes Telewizji POLSAT - Mirosław Błaszczyk.

- Najgoręcej witamy nasze siatkarki, siatkarzy i całe środowisko. To jest wasz wieczór! - podkreślił prowadzący Jerzy Mielewski. Profesjonalny sport na najwyższym poziomie potrzebuje silnego partnera, którego pomoc w osiąganiu najwyższych celów jest bezcenna. - Polkomtel, operator sieci Plus, od ponad dwudziestu lat wspiera i sponsoruje polską siatkówkę. To dla nas prawdziwa duma, honor i zaszczyt. I właśnie my Telewizja POLSAT cieszymy się, że przyczyniliśmy się do popularyzacji tej wspaniałej dyscypliny sportu przez transmitowanie jej na naszych antenach! To będzie piękny i wyjątkowy siatkarski wieczór - dodał i zaprosił na scenę prezydenta Andrzeja Dudę, który wręczył symboliczny puchar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości na ręce prezesa PZPS.

- Oto bohaterowie tego stulecia. Tak wiele im zawdzięczamy! Nie ma innej dyscypliny, której dorobek byłby aż tak ogromny. Z całego serca dziękuję. Jesteście wspaniali! - powiedział Prezydent Rzeczpospolitej i nawiązał do obchodzonej w 2019 roku rocznicy pierwszego meczu, który miał miejsce w naszym kraju w 1919 roku. - Za te wszystkie emocje, wspaniałe zwycięstwa i akcje, którymi się zachwycamy. Za to co przynieśliście nam, rodakom, rozsławiając Rzeczpospolitą. Dzięki Wam mogliśmy słuchać Mazurka Dąbrowskiego. To jest nieopisana wielka zasługa, przeszliście do historii polskiego sportu. Dziękuję i życzę kolejnych sukcesów całemu siatkarskiemu środowisku. Niech żyje piłka siatkowa! - dodał Andrzej Duda.

Pierwsze wyróżnienia siatkarskie trafiły do dwójki, która przez lata imponowała formą i skutecznością, ale przede wszystkim rozegrała rekordową liczbę spotkań w reprezentacji Polski. Magdalena Śliwa - dwukrotna mistrzyni Europy, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i Włoch, 359 spotkań w barwach narodowych, a także Piotr Gruszka - mistrz i medalista mistrzostw Europy, wicemistrz świata, trzykrotny olimpijczyk, 450 spotkań w barwach narodowych. Po prostu niezniszczalni! Na scenie powitali ich Małgorzata Glinka-Mogentale oraz Łukasz Kadziewicz, którzy tego wieczoru pełnili role współprowadzących. Pamiątkowe statuetki wręczył im pierwszy trener polskiej kadry, Waldemar Wspaniały.

Są takie utwory, które mogą doskonale motywować sportowców. Nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się bardzo trudna lub beznadziejna. - To idealna piosenka dla wszystkich drużyn, które po dwóch setach przegrywają 0:2, dlatego w trzecim secie idą na całość - powiedzieli współprowadzący, a kolejny gość muzyczny Sound’n’Grace zaśpiewał „Nie mamy nic do stracenia”. - Tak też można podsumować pierwsze lata polskiej siatkówki w okresie powojennym. Wtedy to polskie siatkarki i siatkarze, spragnieni międzynarodowej rywalizacji, ruszyli na podbój Europy i świata - wspomniał początki Jerzy Mielewski.

Pierwszy sukces? Panie przodem! Czas na wyróżnienie ikon polskiej siatkówki lat 60., medalistek olimpijskich z Tokio w 1964 roku i Meksyku w 1968 roku. Nagrody odebrały Krystyna Czajkowska-Rawska, Krystyna Jakubowska, Krystyna Krupa, Józefa Ledwig i Krystyna Wleciał oraz trener drużyny Benedykt Krysik. - Ich medal jest wart brylantów! - powiedział 90-letni szkoleniowiec. Statuetki wręczył Andrzej Warych, drugi trener w kadrze Huberta Wagnera na mistrzostwach świata w 1974 roku.

Czy wiecie, że Sylwia Grzeszczak to ulubiona wokalistka córki Małgorzaty Glinki? - Gdyby chciała pożyczyć siatkarza, to zgłaszam się na ochotnika - wtrącił się Łukasz Kadziewicz. Gwiazda zaśpiewała przebój „Pożyczony”.

Drugą część gali otworzyła Ewelina Lisowska utworem „Zawsze tam gdzie Ty” z repertuaru grupy Lady Pank, który stał się nieformalnym hymnem siatkarskich kibiców w Polsce.

Jak ten czas leci... Dokładnie 52 lata temu zaczęła się Złota Era Wagnera, trenera-legendy, kolorowej postaci, człowieka z zasadami i niezaprzeczalnie budowniczego fundamentu dla wszystkich późniejszych sukcesów Biało-Czerwonych. To Hubert Jerzy Wagner i jego podopieczni sięgnęli po złoty medal mistrzostw świata w 1974 roku i olimpijskie złoto w 1976 roku. Wyróżnienie w imieniu szkoleniowca odebrał syn, Grzegorz Wagner. - Siatkówka jest the best - skwitował. Na scenie pojawił się również przedstawiciel historycznej drużyny, członek siatkarskiej galerii sław „Volleyball Hall of Fame” - Edward Skorek. Statuetki wręczył im prezes PZPS, Jacek Kasprzyk.

„Wstań by biec, bo istnieć nie znaczy żyć, weź się w garść, ten dzień jest twoim dniem” - zaśpiewał dla wszystkich Igor Herbut z zespołu LemON w utworze „Nice”. „Potrafimy kochać i marzyć Dlatego wszyscy jesteśmy zwycięzcami...” - te wersy piosenki z dedykacją dla siatkarzy, to z pewnością dewiza niejednego sportowca.

Po Złotej Erze Wagnera na kolejny wielki siatkarski sukces musieliśmy niestety trochę poczekać. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych polska siatkówka zyskała partnera w postaci Telewizji POLSAT, która transmitowała mecze naszej kadry oraz firmy Polkomtel, operatora sieci Plus. Jak to się zaczęło i jak dziś wyglądają efekty tej współpracy?

No i wtedy objawiły się „Złotka Niemczyka”! Piękne, zdolne, zdeterminowane, pełne pasji i ambicji. A wszystkie te cechy wyzwolił w nich on, niczym dobry, ale surowy ojciec - trener Andrzej Niemczyk.

Nagrodę w imieniu taty odebrała córka, także zawodniczka pamiętnego zespołu, Małgorzata Niemczyk. - Nie ma go teraz z nami... Jest w anielskiej drużynie. Byłby dumny! - dziękowała za wyróżnienie dla zmarłego w 2016 roku wybitnego trenera. Dwukrotne mistrzynie Europy reprezentowały również Małgorzata Glinka-Mogentale i Dorota Świeniewicz. - To wieczór wspomnień i wzruszeń. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości obecne reprezentantki także będą stawały na najwyższych stopniach podium - powiedziała. Statuetki na ich ręce przekazał Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji POLSAT. - Związek Polsatu z siatkówką przynosi bardzo dobre efekty. Nie byłoby to możliwe gdyby nie fantastyczna załoga, która potrafi filmować, komentować, łączyć kable, ustawiać światło i dawać dobry dźwięk. Nie byłoby to możliwe także bez dyrektorów, którzy podpisywali umowy oraz prezesa Zygmunta Solorza, który oczywiście na to wszystko pozwalał i... tak, będzie dalej pozwalał - zaznaczył Marian Kmita, widząc znak aprobaty od właściciela Polsatu.

Gdy toczy się gra o wysoką stawkę, warto poszukać koncentracji - co często przed ważnymi meczami robią sportowcy, wchodząc do sportowych hal ze słuchawkami na uszach - i ukojenia w muzyce: Filip Lato z Sound’n’Grace i „Sto”. Na sto procent!

Kolejną odsłonę gali „Siatkarskie plusy” rozpoczęła Sylwia Grzeszczak utworem Whitney Houston „One Moment in Time”, napisanej specjalnie na igrzyska olimpijskie w Seulu. To był doskonały pretekst, żeby przedstawić kolejnych siatkarskich bohaterów.

Od Lozano do Antigi - tak w wielkim skrócie można podsumować wydarzenia, które miały początek w 2006 roku, gdy świętowaliśmy wicemistrzostwo świata siatkarzy z argentyńskim trenerem Raulem Lozano, aż po złoto w 2014 roku, zdobyte na polskiej ziemi, do którego polską kadrę poprowadził francuski szkoleniowiec Stephane Antiga. I to właśnie on, a także rozgrywający Paweł Zagumny oraz MVP turnieju i najlepszy atakujący Mariusz Wlazły, reprezentowali pamiętny zespół, który doprowadził do euforii cały kraj. Nagrody wręczył członek zarządu Cyfrowy Polsat S.A. i dyrektor generalny Polkomtel sp. z o.o. - Tomasz Gillner-Gorywoda. - Gratuluję ludziom polskiej siatkówki, za to że uczynili tę dyscyplinę piękną i kochaną przez miliony Polaków. W sieci Plus wspieramy ją na dobre i na złe. Dzięki temu zawodnicy i zawodniczki mogą skupić się na graniu i wygrywaniu. Wspólnie uczyniliśmy z siatkówki sport narodowy Polaków! - podsumował.

- Wielkie brawa dla naszych mistrzów świata. Czempionat globu wywalczony w Polsce to niepowtarzalna sprawa! A już teraz mocny akcent muzyczny, który w skrócie opowiada dalszą część historii polskiej siatkówki - zapowiedział kolejny występ Jerzy Mielewski. W akcji Ewa Farna i „Bumerang”.

- No to niech ten mistrzowski bumerang wraca do nas jak najczęściej! - powiedział prowadzący, zapraszając na scenę drużynę aktualnych mistrzów świata: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Bartosz Kwolek, Grzegorz Łomacz, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Paweł Zatorski, fizjoterapeuta Tomasz Pieczko, doktor Jan Sokal, kierownik zespołu Hubert Tomaszewski, statystyk Robert Kaźmierczak i asystent nieobecnego na uroczystości trenera Vitala Heynena - Sebastian Pawlik.

Nagrody wręczyli Aleksandar Boričić - prezydent Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, Fabio Azevedo - dyrektor generalny Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej oraz Jacek Kasprzycki - prezes PZPS.

W imieniu mistrzów, pod nieobecność kapitana Michała Kubiaka, za wyróżnienia podziękował Bartosz Kurek, wybrany tydzień wcześniej Najlepszym Sportowcem Polski 2018, dzięki głosowaniu widzów Polsatu oraz czytelników „Przeglądu Sportowego” i uhonorowany czempionem podczas Gali Mistrzów Sportu 2019.

Koniec wrażeń? Nic z tego! Fabio Azevedo, dyrektor generalny Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej ogłosił, że Polska wspólnie z Holandią będzie organizatorem siatkarskich mistrzostw świata kobiet w 2022 roku. „Możesz wszystko” - zaśpiewał na pożegnanie Sound’n’Grace.

To był piękny wieczór, pełen wzruszeń i emocji. Kibice i wierni fani siatkówki mają co wspominać. Od prawie 25 lat największe sukcesy naszych zawodniczek i zawodników mogli przeżywać wspólnie z Telewizją POLSAT. To właśnie dzięki stacji piłka siatkowa stała się w ostatnim ćwierćwieczu najpopularniejszą dyscypliną sportową w Polsce.

„Siatkarskie Plusy - Gala 90-lecia Polskiej Siatkówki” były także doskonałą okazją do celebrowania 20-lecia sponsorowania polskiej siatkówki przez sieć Plus. Firma była w tym czasie między innymi Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski Kobiet i Mężczyzn oraz tytularnym sponsorem PlusLigi i sponsorem Ligi Siatkówki Kobiet. To najdłużej trwający i modelowy przykład współpracy wyznaczający standardy w prowadzeniu projektów z zakresu sponsoringu sportowego w Polsce.

Oglądaj w IPLA.TV: Siatkarskie Plusy - kulisy

Życzymy wszystkim osobom związanym z Polską Siatkówką kolejnych wielkich sukcesów!

Zobacz także:
Najlepszym Sportowcem Polski 2018 został Bartosz Kurek!

Komentarze
© Polsat 2020