2018-08-08

Ostatnie pożegnanie Kory. Spoczęła na Powązkach

0

8 sierpnia pochowano zmarłą 28 lipca 2018 roku królową polskiego rocka. Ciało charyzmatycznej wokalistki zespołu Maanam, a także jurorki programu „Tylko muzyka. Must be the music” zostało złożone do grobu na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie.

Olga Aleksandra Sipowicz (z pierwszego małżeństwa Jackowska) odeszła w domu w Bliżowie na Roztoczu, w otoczeniu bliskich i przyjaciół. Od pięciu lat chorowała na nowotwór jajnika. O śmierci artystki poinformował jej mąż, Kamil Sipowicz.

Na świat przyszła 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Pseudonim Kora Olga Ostrowska (nazwisko panieńskie) przybrała w latach 70., gdy obracała się w środowisku hippisowskim. Była jedną z prekursorek tej kultury w Krakowie.

Na początku lat 70. związała się z Markiem Jackowskim, muzykiem bluesowym, współpracownikiem Piwnicy pod Baranami. W 1976 roku razem z Milo Kurtisem założył on zespół Maanam. W tym samym roku wokalistka zadebiutowała z grupą na scenie poznańskiego klubu „Aspirynka”. Wkrótce zespół zdobył ogromną popularność, a Kora stała się jedną z czołowych wokalistek i tekściarek polskiej sceny muzycznej. Poza sceną była co najmniej równie wyrazista, co można było obserwować m.in. w programie „Tylko muzyka. Must be the music”, w którym pełniła funkcję jurorki.

W wieku 67 lat odeszła jedna z największych artystek naszych czasów. Zostawiła po sobie bogatą spuściznę, której będą słuchać kolejne pokolenia. Cześć jej pamięci.

Zobacz także:
Gwiazdy Polsatu wspominają Korę. Słuchali jej wszyscy!
Nie żyje Kora, wybitna artystka i ikona wolności

Komentarze
© Polsat 2019