2018-02-19

Krzysztof Szczepaniak będzie kobietą! To pewne!

Uczestnik programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” specjalnie dla POLSAT.PL. Utalentowany aktor opowiedział o goleniu nóg, śpiewaniu w protezach zębów i różnicach między spektaklem teatralnym a telewizyjnym show. Co spotkało go na planie i jakie granice przekroczył?

- Jesteś uczestnikiem dziewiątej edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Czy decyzja o udziale w show była oczywistością?
- Przyznaję, że miałem wątpliwości, ponieważ nie jestem przekonany do formatów rozrywkowych. Przyglądałem się jednak temu programowi od dwóch lat i stwierdziłem, że to ciekawe wyzwanie dla młodego aktora. „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” jest wyjątkowa, bo tutaj nie da się nikogo oszukać - ani siebie, ani widza. Żeby zrealizować zadania, trzeba mieć warsztat. Poza tym w normalnym teatrze z reguły nie ma czasu na tak spektakularne metamorfozy. Jeśli wcielamy się w jakąś postać, to charakteryzacja zajmuje zazwyczaj maksymalnie około dwóch godzin. A w tym programie trwa nawet pół dnia! Transformacje przeprowadzane są na najwyższym poziomie i z dbałością o najdrobniejsze detale. Już teraz mam wrażenie, że widzę więcej szczegółów i bardziej wnikliwie analizuję zachowania różnych ludzi. Zwracam uwagę na pozornie mało znaczące elementy - od trzymania mikrofonu, poprzez ruchy ręki, aż po mimikę. Dzięki „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” mogę także spróbować czegoś, czego nie doświadczyłem nigdy wcześniej!

- Czego oczekujesz po udziale w programie?
- Zamierzam zaprezentować dziesięć jak najlepszych wcieleń i dać z siebie wszystko. Jest wielu wykonawców, których utwory chciałbym zaśpiewać i codziennie wpadam na nowe pomysły. Fajnie byłoby skakać po stylistykach - im bardziej abstrakcyjnie, tym lepiej.

- Zawodowo zajmujesz się dubbingiem. Czy ta umiejętność przyda się w programie?
- Dubbing przydaje mi się do zgłębiania śpiewania barwowego, bo tak się składa, że barwę słyszę nawet lepiej niż dźwięk. Wiadomo, że co tydzień wcielamy się w różnych wokalistów, więc musimy dopasować do nich swój głos. Dzięki mojej pracy przychodzi mi to łatwiej. Dubbing jest tu bardzo pomocny.

- Czy da się porównać przygotowanie do premiery teatralnej z przygotowaniem do odcinka programu?
- Nie da się tego porównać. Spektakl trwa dwie godziny, a przygotowania do niego ciągną się miesiącami. W programie występ jest dwuminutowy, a pracujemy nad nim tydzień. W „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” wszystko dzieje się bardzo szybko i nie można niczego rozwlekać. Już na pierwszej próbie trzeba dać z siebie sto procent. Nauka jest intensywniejsza i szybsza. Nie ma miejsca na asekurację czy większe eksperymenty.

- W programie zapewne będziesz musiał wcielić się w kobietę...
- Mogę zdradzić, że w jednym z odcinków na pewno pojawię się jako kobieta! Nagranie jest już za mną - to było niesamowite doświadczenie. Pierwszy raz w życiu miałem soczewki na oczach. To był dla mnie szok, bo nigdy bym nie pomyślał, że dam je sobie założyć. Tymczasem jedna dziewczyna z charakteryzacji mnie zagadała, druga trzymała powiekę i zanim się obejrzałem miałem już to ustrojstwo na oczach. To nasz wielki sukces - ja przekroczyłem kolejną granicę, a one udowodniły, że da się włożyć soczewkę do oka nawet najbardziej opornym gałganom. Następną rzeczą, z którą musiałem się zmierzyć, były protezy zębów. Bardzo trudno się z nimi mówi, a co dopiero śpiewa. Jakby tego było mało, po raz pierwszy miałem też ogolone nogi. W teatrze zdarzały się depilacje klatki piersiowej, ale nigdy nie były one na tak szeroko zakrojoną skalę (śmiech).

- „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” daje doskonałą rozrywkę, ale przede wszystkim pomaga. Czy już wiesz, które fundacje wesprzesz w razie ewentualnej wygranej?
- Chciałbym wspierać fundacje pomagające w Polsce oraz te, które niosą pomoc za granicą. Jeśli wygram któryś odcinek, to pieniądze z tego tytułu przeznaczę na Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową z rodzinnego Wrocławia. Myślę też o Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, które pomaga w Syrii czy Sudanie Południowym. Mam nadzieję, że uda mi się wesprzeć te organizacje.

Rozmawiała Joanna Grochal

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo” od soboty 3 marca o godz. 22:00 w Telewizji POLSAT.

Zobacz także:
Cleo o „Tańcu z Gwiazdami” i „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”
Filip Lato: Największe wyzwanie to... Nie zgadniecie!
„Telekamera 2018” dla „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”
Nowe jury „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Mamy zdjęcia!
Natalia Krakowiak: Czeka mnie dużo niespodzianek
Nowe metamorfozy w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”
„Twoja Twarz Brzmi Znajomo”: Pierwsze spotkanie uczestników
Wiemy, kto wystąpi w 9. edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”
Kacper Kuszewski podekscytowany nową rolą