2017-11-26

25 lat Polsatu: Poznaj historię i przełomowe momenty

0

Telewizja POLSAT rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godz. 16:30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku, pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom.

Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 roku, na antenie Polsatu pojawiły się „Informacje” - pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w „Wydarzenia”. W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji POLSAT koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji POLSAT zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej - „Na każdy temat”, prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ul. Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: „Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter”.

W 1996 roku wystartował Paszport POLSATU - pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program „DISCO POLO LIVE”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy.

W marcu 1997 roku rozpoczęliśmy nadawanie najlepszych filmowych produkcji w poniedziałkowym paśmie MegaHit, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka, czyli teleturniej „Idź na całość”. W tym samym roku OBOP wykazał po raz pierwszy większy miesięczny udział Polsatu w grupie 16-49 niż TVP1!

Jesienią 1998 roku na naszej antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe „13 posterunek” i „Miodowe lata”, a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego „Titanic”.

Wiosną 1999 roku na naszej antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce - „Świat według Kiepskich”, a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy - Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Rok 2002 przyniósł programy „Bar” i „Idol”, którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu tego roku Polsat, jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna, pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku i pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku prezentujemy najciekawszych debiutantów i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal).

W 2006 roku po raz kolejny pokazaliśmy piłkarskie Mistrzostwa Świata, tym razem z Niemiec, a po raz pierwszy zorganizowaliśmy dwa wydarzenia, które na stałe weszły do ramówki stacji. W Słomczynie rozpoczęliśmy „Kolędowanie z Polsatem”, aby rok później koncert kolęd zrealizować w kościele św. Anny w Warszawie, a tradycja koncertów kolędowych w Polsacie dorównała tej związanej z emisją filmu „Kevin sam w domu”. W Krakowie zaś, odbył się wielki sylwestrowy plenerowy koncert gwiazd, który od 2007 roku znamy pod hasłem „Sylwestrowej Mocy Przebojów”. Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show „Jak oni śpiewają”, w którym przez 6 edycji zobaczyliśmy m.in. takie gwiazdy jak Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 ponownie był dla nas przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce pokazaliśmy wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. W naszym portfolio zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu „Wydarzenia”, od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Wiosną i jesienią 2010 roku na naszej antenie zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: „Hotel 52”, który był realizowany przez 7 sezonów i „Szpilki na Giewoncie”, które widzowie oglądali przez 4 sezony. Grudzień 2010 roku to... „Kevin sam w domu”. Fani filmu, poruszeni informacją, że po raz pierwszy od dziesięciu lat nie pokażemy go w Święta Bożego Narodzenia, zasypali nas listami. Świeckiej tradycji stało się zadość - kultowy „Kevin w Polsacie” został pokazany w I Dzień Świąt, a film obejrzało ponad 4 miliony widzów.

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show „Tylko muzyka. Must be the music”, który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców m.in. zespołów Enej i LemON.

Od września 2012 roku z zapartym tchem, szczególnie ta piękniejsza część naszej widowni, śledzi perypetie serialowych „Przyjaciółek”. W 2013 roku rozpoczęło się u nas wielkie gotowanie w programach „Top Chef”, a następnie „Hell’s Kitchen - Piekielna Kuchnia”.

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne. To była prawdziwa niespodzianka. W marcu na naszej antenie zadebiutował wyczekiwany przez widzów, a przez nas gruntownie odświeżony „Taniec z Gwiazdami” - program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. We wrześniu serca kibiców najpierw zdobyli siatkarze sięgając po upragniony tytuł mistrzów świata, a finał z Brazylią oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Następnie piłkarska reprezentacja Polski w eliminacjach EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad drużyną Niemiec. Jeszcze tej jesieni, pokazaliśmy pierwszą edycję muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który bawi miliony widzów do dziś.

Latem 2016 roku transmitowaliśmy udany dla naszych piłkarzy turniej finałowy EURO z francuskich boisk.

Rok 2017 przyniósł na naszej antenie m.in. serial „W rytmie serca”, który dosłownie skradł serca naszym widzom. Intrygujący scenariusz, malownicze plenery Kazimierza Dolnego i doskonała obsada to był nasz przepis na sukces. Jesienią pokazaliśmy również nowy, ważny dla każdej kobiety, show „#Supermodelka Plus Size” w którym udowodniliśmy, że piękna nie da się zmierzyć centymetrem, a rozmiar 42 i większy też może być bardzo atrakcyjny. Niezapomnianych emocji dostarczyliśmy widzom zabierając 16 śmiałków na „Wyspę przetrwania”. Właśnie tam, na jednej z wysp archipelagu Fidżi, uczestnicy mogli przeżywać pełną rywalizacji walkę o codzienny byt, a widzowie śledzili z zapartym tchem ich zmagania.

W codziennej pracy nie zapominamy też o tych najbardziej potrzebujących. Już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję POLSAT, niesie pomoc chorym dzieciom. Jak dotąd dzięki wspólnej ofiarności naszej stacji i wiernych widzów pomogliśmy ponad 30 tysiącom małych pacjentów, a Fundacja Polsat wsparła finansowo 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, remontując oddziały lub wyposażając je w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

Komentarze
© Polsat 2018