2017-11-10

„Najlepszy” - polski film, który daje nadzieję

0

Nowy film Łukasza Palkowskiego zachwyca i już zbiera nagrody. „Brak mi słów. To niesamowite, że ta historia wydarzyła się naprawdę”, „Jestem roztrzęsiony. Dawno nie widziałem takiego filmu - trzeba go zobaczyć”, „To jest film dla ludzi, którzy upadają i podnoszą się” - mówili pierwsi widzowie po pokazie podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Nic dziwnego, że „Najlepszy” zdobył już dwie nagrody publiczności - właśnie na festiwalu w Gdyni oraz na 15. MFF TOFIFEST w Toruniu.

Film opowiada historię Jerzego Górskiego - Polaka, który zachwycił świat, a w Polsce jest właściwie nieznany. Ukończył tzw. bieg śmierci, ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobył tytuł mistrza na dystansie Double Ironman, mimo że wcześniej był bliski śmierci z powodu uzależnienia od heroiny. Sukcesy nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie kobiety jego życia. Jedną stracił. Druga zainspirowała go do walki o siebie. A droga ku lepszemu życiu wiodła przez Monar i mordercze treningi.

Każdy ma swoje demony

- Każdy z nas jest najlepszy. Tylko trzeba w to uwierzyć i spróbować działać, żeby przekonać o tym samego siebie. Jeśli obejrzycie ten film, a potem będziecie mieli chwilę słabości, przypomnijcie go sobie i pomyślcie, że warto spróbować walczyć o siebie - mówi Jerzy Górski.

- W życiu szukamy takich historii i takich bohaterów, którzy będą w stanie coś w nas zmienić. Fascynuje mnie to, w jaki sposób Jurek był w stanie podnosić się z każdego upadku, a ja wciąż mam kłopot z tym, żeby rzucić choćby palenie. Myślę, że to są właśnie powody, dla których tę historię trzeba opowiedzieć wszystkim. Pewnie każdy zobaczy w niej coś dla siebie - odnajdzie własnego demona, którego może będzie chciał pokonać - dodaje reżyser, Łukasz Palkowski.

W filmie pojawia się wielu utalentowanych polskich aktorów młodego i starszego pokolenia: Jakub Gierszał, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Mateusz Kościukiewicz, Adam Woronowicz, Artur Żmijewski, Anna Próchniak, Kamila Kamińska i Szymon Warszawski.

Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, który rok wcześniej otrzymał podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę za zdjęcia do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego. Producentem filmu jest: Iron Films sp. z o.o., a koproducentami są: Telewizja POLSAT Sp. z o.o., Lutetia  Sp. z o.o., Cavatina Sp. z o.o., Instytucja Kultury „Odra-Film” we Wrocławiu oraz Monternia.pl Sp. z o.o. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją zajmuje się Mówi Serwis.

Górski nie tylko filmowy

8 listopada do sprzedaży trafiła również książka „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”, której bohaterem jest Jerzy Górski. Autorem tej wciągającej opowieści biograficznej jest Łukasz Grass, redaktor naczelny Business Insider Polska i założyciel Akademii Triathlonu.

Książka zawiera potężną dawkę motywacji i inspiracji dla każdego, kto wątpi w siebie, walczy z nałogami i złymi nawykami, a powiedzenia w stylu „wszystko jest możliwe” traktuje jak komunały. Historia Jerzego Górskiego wbija w fotel, porusza do głębi i zmusza do przemyśleń bez względu na to, na jakim etapie życia jesteśmy.

„Najlepszy” w kinach od piątku 17 listopada. Polecamy!

Komentarze
© Polsat 2020